22 czerwca 2004 r.
Na swym posiedzeniu zebrała się
Komisja Spraw Unii Europejskiej. Senatorowie omawiali projekt stanowiska rządu w sprawie projektu decyzji Rady zmieniającej decyzję 2003/893/WE w sprawie handlu niektórymi wyrobami stalowymi między Wspólnotą Europejską a Ukrainą (COM(2004)377 końcowy).Do prezentowania stanowiska rządu w tej sprawie był upoważniony wiceminister gospodarki i pracy Mirosław Zieliński. Na pytania senatorów odpowiadał także sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej Jarosław P
ietras.Jak wyjaśnił wiceminister, celem przedmiotowej decyzji rady jest modyfikacja Decyzji Rady 2003/893/WE z 15 grudnia 2003 r. w sprawie ograniczeń ilościowych w handlu wyrobami stalowymi między Wspólnotą Europejską a Ukrainą. Polega ona na zwiększeniu limitów ilościowych na przywóz wyrobów stalowych z Ukrainy na terytorium Wspólnoty Europejskiej w związku z rozszerzeniem UE.
Wiceminister M. Zieliński poinformował, że rząd w swoim stanowisku stwierdził, iż Polska popiera proponowaną Decyzję Rady i jest zainteresowana wprowadzeniem w życie tej regulacji bez poprawek.
W uzasadnieniu stanowiska rządu stwierdzono, że obecnie obowiązujące limity na import stali z Ukrainy są już w niektórych grupach towarowych wyczerpane lub prawie wyczerpane, dlatego proponowana regulacja powinna wejść w życie jak najszybciej. Umożliwi ona import stali (w ramach ustanowionych kwot) z Ukrainy, a co za tym idzie utrzymanie tradycyjnych kierunków zaopatrzenia.
W opinii rządu, decyzja nie rodzi nowych skutków prawnych i może mieć korzystne skutki społeczne. Ustanowienie decyzji będzie mieć korzystne skutki gospodarcze, pozwalając na kontynuowanie normalnej działalności szeregu polskich importerów stali z Ukrainy. Import ten ma przede wszystkim charakter zaopatrzeniowy i jest kon
kurencyjny cenowo. Znaczna część importowanych wyrobów po dalszym przetworzeniu jest eksportowana. Z tych względów jest ona korzystna także finansowo.W wyniku dyskusji Komisja Spraw Unii Europejskiej poparła projekt Decyzji Rady wraz ze stanowiskiem rządu
w tej sprawie.W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia senatorowie zapoznali się z informacją na temat "Zasad i trybu realizacji postanowień ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem w Unii Europejskiej", przyjętych przez Komitet Europejski Rady Ministrów 22 kwietnia br. Informacje przedstawił sekretarz stanu w UKIE J. Pietras.
Jak stwierdził, na mocy ustawy na Radzie Ministrów spoczywają wobec parlamentu obowiązki informacyjne, konsultacyjne, legislacyjne oraz zasięgania opinii.
We wnioskach stwierdzono, że konieczne jest pełne zaangażowanie wszystkich resortów rządowych w realizację zadań wynikających z ustawy. Głównym organem wykonującym ustawę jest Komitet Europejski Rady Ministrów (przyjmowanie stanowisk, rozstrzyganie sporów). Nadzór merytoryczny i techniczny oraz koordynację prac związanych z wykonaniem ustawy zapewnia UKIE. Dokonywanie ocen projektów aktów prawnych (wstępna ocena skutków regulacji) następuje na etapie pr
ac legislacyjnych w Komisji Europejskiej. Prezentacji stanowiska rządu na forach Sejmu i Senatu dokonuje właściwy minister.