Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (1308) z 1. posiedzenia

Komisji Spraw Unii Europejskiej

w dniu 19 maja 2004 r.

Porządek obrad

1. Wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

(Początek posiedzenia o godzinie 18 minut 45)

(Posiedzeniu przewodniczy wicemarszałek Ryszard Jarzembowski)

Wicemarszałek Ryszard Jarzembowski:

Otwieram pierwsze posiedzenie Komisji Spraw Unii Europejskiej.

Zgodnie z regulaminem takie posiedzenie prowadzi marszałek Senatu lub jego zastępca. Informuję, że zgodnie z tym samym przepisem regulaminu, na pierwszym posiedzeniu komisja wybiera swojego kandydata na przewodniczącego. W związku z tym proponuję, aby porządek obrad ograniczyć dzisiaj do jednego punktu, właśnie wyboru kandydata na przewodniczącego komisji. Jutro ta kandydatura będzie poddana ocenie całej Izby.

Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w sprawie porządku obrad pierwszego posiedzenia?

Nikt nie zgłasza zastrzeżeń, wobec tego przyjmujemy, że komisja zatwierdziła porządek obrad.

Informuję państwa, że, jak zawsze w Senacie w sprawach personalnych, głosowania są tajne i tak będzie też dzisiaj. Głosowanie będzie się odbywało przy użyciu opieczętowanych kart. Kancelaria Senatu, jak zawsze, jest do tego przygotowana.

Zgodnie z Regulaminem Senatu uchwały komisji zapadają większością głosów przy obecności co najmniej 1/3 członków komisji. Komisja została powołana w składzie szesnastu senatorów, zatem aby mogła podejmować uchwały, musi być obecnych co najmniej sześciu członków. Ale widzę na własne oczy, że mamy komplet, więc tym bardziej jej uchwały będą prawomocne.

(Rozmowy na sali)

(Głos z sali: Jest piętnastu członków komisji.)

Jest piętnaście osób, to znaczy, że kogoś nie ma, ale to już...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Której?

(Głos z sali: Ewy Serockiej.)

Serockiej, rozumiem.

Dobrze, bardzo proszę o zgłaszanie kandydatur na przewodniczącego komisji.

Proszę bardzo.

Senator Genowefa Grabowska:

Ja przepraszam, że zaczynam jako pierwsza, ale po rozmowach z kolegami czuję się jak gdyby zobligowana do zabrania głosu i do zarekomendowania państwu kolegi, którego bardzo dobrze znamy, a ja mogę powiedzieć, że znam go z działalności na forum Parlamentu Europejskiego jako osobę, która ma znakomite kontakty europejskie. Myślę o Zygmuncie Cybulskim.

Znamy go wszyscy i, jak sądzę, nie trzeba uzasadniać tego zgłoszenia. Ale muszę powiedzieć, że obserwowałam Zygmunta w trakcie naszych wspólnych pobytów w Brukseli. Raz byłam szczególnie pod wrażeniem, kiedy musiał reprezentować naszą grupę i a vista witać i żegnać oraz nie tylko prawić komplementy, ale także czynić merytoryczne uwagi naszym niemieckim gościom.

To był bardzo dobry kawałek roboty dla polskiego parlamentu. To mi się bardzo spodobało i dlatego, między innymi, ośmielam się rekomendować tę kandydaturę. Dziękuję.

Wicemarszałek Ryszard Jarzembowski:

Dziękuję, ale myślę że i tak najlepszym fachowcem od witania jest pan minister Adam Witalec, co jest oczywiste. (Wesołość na sali)

Proszę bardzo, pan senator Bernard Drzęźla.

Senator Bernard Drzęźla:

Panie Marszałku! Szanowni Państwo! Wprawdzie niezwykle cenię naszego kolegę, senatora Zygmunta Cybulskiego, ale żebyśmy mogli w pełni korzystać z uroków demokracji, to pozwolę sobie zgłosić jeszcze jednego kandydata.

W moim najgłębszym przekonaniu bardzo dobrym kandydatem będzie pan senator Zbigniew Kulak, który po raz trzeci zasiada w Senacie, a więc posiada ogrom doświadczeń parlamentarnych. Jak wiemy, zna doskonale wszystkie procedury, którymi się kierujemy w naszej codziennej pracy. Co więcej, pan senator Kulak oprócz swojej wiedzy zawodowej posiada również ogromny zasób wiedzy ogólnej, niezwykle przydatnej w pracach Senatu. Wreszcie jest to człowiek niezwykle rzetelny i sumienny. Dziękuję uprzejmie.

Wicemarszałek Ryszard Jarzembowski:

Dziękuję bardzo.

W sprawach witania też nie jest najgorszy, co sam stwierdził.

Czy są jeszcze inne kandydatury?

Jeżeli nie ma, wobec tego zamykam listę kandydatur.

Mam pytanie do pana senatora Zygmunta Cybulskiego, czy zgadza się kandydować?

Senator Zygmunt Cybulski:

Tak.

Wicemarszałek Ryszard Jarzembowski:

Dziękuję.

A pan senator Zbigniew Kulak?

Senator Zbigniew Kulak:

Tak.

Wicemarszałek Ryszard Jarzembowski:

Dziękuję bardzo.

Stwierdzam, że zostały zgłoszone dwie kandydatury senatorów Zygmunta Cybulskiego i Zbigniewa Kulaka.

Bardzo proszę o zgłoszenie się trzech senatorów, którzy przeprowadzą głosowanie nad wyborem kandydata na przewodniczącego Komisji Spraw Unii Europejskiej.

Proszę bardzo.

Ewa Serocka, Bernard Drzęźla...

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Czujność senatora Lipowskiego jest przysłowiowa. (Wesołość na sali)

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Twoje inżynierskie przygotowanie to gwarantuje.

Kto jeszcze jako trzeci?

Janusz Bargieł.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Dziękuję bardzo za to, że tak szybko nam to wszystko idzie.

Ogłaszam pięciominutową przerwę na przygotowanie kart do głosowania tajnego.

(Przerwa w obradach)

Wicemarszałek Ryszard Jarzembowski:

Proszę państwa senatorów powołanych do przeprowadzenia tajnego głosowania o rozdanie opieczętowanych kart do głosowania, na których znajdują się nazwiska wszystkich zgłoszonych senatorów kandydatów na przewodniczącego Komisji Spraw Unii Europejskiej.

Na każdej karcie do głosowania znajdują się kratki dające trzy możliwości głosowania: "za", "przeciw" i "wstrzymuję się od głosu".

(Senator Ewa Serocka: W tej chwili jest czternaście kart, bo...)

To wystarczy policzyć prawie na palcach. Raz, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć, siedem, osiem, dziewięć, dziesięć...

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Czy wszyscy podpisali listę obecności?

(Senator Ewa Serocka: Czy wszyscy podpisali listę obecności? Tak, z szesnastu osób brakuje pana senatora Jurgiela i pana senatora Smorawińskiego...)

(Głos z sali: Ale ja się podpisałem...)

Najważniejszym zadaniem kobiety jest umieć dobrze liczyć.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

(Senator Ewa Serocka: W związku z tym jest piętnaście osób i każdy z senatorów...)

Głos oddany za pomocą karty do głosowania będzie głosem ważnym, jeżeli senator postawi znak "x" w kratce "za" co najwyżej przy nazwisku jednego kandydata.

Informuję, że karty do głosowania wypełnione nieprawidłowo będą uznane za głosy nieważne.

Po wypełnieniu kart panie i panowie senatorowie będą wrzucać je do przygotowanej urny.

Po przeprowadzeniu głosowania ogłoszę przerwę, w trakcie której senatorowie powołani do przeprowadzenia tajnego głosowania obliczą głosy oraz sporządzą protokół głosowania. Protokół ten będzie podstawą do ogłoszenia wyników głosowania nad wyborem kandydata na przewodniczącego Komisji Spraw Unii Europejskiej.

Czy zostały już rozdane wszystkie karty? Czy wszyscy państwo macie karty? W takim razie bardzo proszę o odczytywanie listy obecności i oddawanie głosów.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Nie? Dobrze.

(Rozmowy na sali)

Czy wszyscy oddali już głosy? Zatem bardzo proszę senatorów sekretarzy, żeby zechcieli obliczyć głosy i sporządzić protokół.

Zarządzam przerwę w obradach komisji.

Wielki kandydat w małej urnie już siedzi. Zobaczymy zaraz, kto nam wyskoczy.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Słucham? Sprawa zastępców nie jest sprawą Senatu, tylko komisji.

(Rozmowy na sali)

(Głos z sali: Piętnaście głosów, wszystkie ważne, w tym jedenaście...)

Musi być protokół. Na ucho mu powiedz.

(Rozmowy na sali)

Odczytuję protokół głosowania tajnego w dniu 19 maja 2004 r. w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego Komisji Spraw Unii Europejskiej.

W głosowaniu tajnym nad wyborem spośród zgłoszonych kandydatów Zygmunta Cybulskiego i Zbigniewa Kulaka na przewodniczącego Komisji Spraw Unii Europejskiej oddano głosów 15 i wszystkie były ważne.

Powołani przez marszałka Senatu do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie: Ewa Serocka, Janusz Bargieł, Grzegorz Lipowski stwierdzają, że za wyborem senatora Zygmunta Cybulskiego głosowało 11 senatorów, przeciw 1 i 1 wstrzymał się od głosu. Za wyborem senatora Zbigniewa Kulaka głosowało 4 senatorów, przeciw głosował 1 i nikt się nie wstrzymał od głosu.

W związku z brzmieniem protokołu stwierdzam, że pan senator Zygmunt Cybulski uzyskał wymaganą większość głosów i został kandydatem na przewodniczącego Komisji Spraw Unii Europejskiej.

Bardzo serdecznie gratuluję panu senatorowi.

Czy pan senator kandydat na przewodniczącego komisji chciałby zabrać głos?

Bardzo proszę.

Senator Zygmunt Cybulski:

Jeśli pan pozwoli, Panie Marszałku, to bardzo proszę.

Chcę serdecznie podziękować wszystkim, którzy oddali na mnie głos. Jeżeli jutro na posiedzeniu plenarnym zostanie zatwierdzona moja kandydatura, to postaram się poprowadzić posiedzenia tak, żebyście wszyscy, panie i panowie senatorowie, byli usatysfakcjonowani z pracy w tej komisji.

Dziękuję również koledze Kulakowi za pracę, którą włożył w organizowanie tej grupy z polecenia czy raczej na prośbę pana marszałka.

Myślę, Zbyszku, że chyba będziemy współpracować mimo tego, że stanęliśmy w szranki, aby osiągnąć ten sam cel. Jestem jednak głęboko przekonany, że nie powinno to zepsuć naszych dobrych stosunków, jeśli chodzi o pracę w komisji.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję i oczekuję na jutrzejszy werdykt na sali plenarnej. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Ryszard Jarzembowski:

Dziękuję bardzo.

Przyłączam się także do podziękowań dla Zbyszka Kulaka za pracę, jaką włożył w koordynowanie całego aktu przedwstępnego związanego z przygotowaniem składu komisji itd.

Czy ktoś z państwa chciałby jeszcze zabrać głos?

Szanowni Państwo, ponieważ nikt się nie zgłosił, stwierdzam, że wyczerpaliśmy porządek pierwszego posiedzenia komisji.

Zgodnie z art. 66 Regulaminu Senatu zostanie sporządzony zapis stenograficzny i protokół z tego posiedzenia komisji, który będzie udostępniony w sekretariacie komisji w pokoju nr 261.

Członkowie komisji mogą zgłosić zastrzeżenia do protokołu na najbliższym posiedzeniu komisji po jego udostępnieniu, a o przyjęciu lub odrzuceniu zastrzeżeń zadecyduje komisja in gremio. Protokół, do którego nie wniesiono zastrzeżeń, uważa się za przyjęty. Protokół zostanie podpisany przez prowadzącego obrady, czyli przeze mnie.

Zamykam pierwsze posiedzenie Komisji Spraw Unii Europejskiej.

Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 19 minut 08)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie: Magdalena Marczewska
Publikacja: Biuro Prac S
enackich, Dział Stenogramów