Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (1679) ze 180. posiedzenia

Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej

w dniu 16 marca 2005 r.

Porządek obrad:

1. Przygotowanie projektu uchwały w sprawie piętnastolecia samorządu terytorialnego (cd.).

(Początek posiedzenia o godzinie 9 minut 01)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Zbyszko Piwoński)

Przewodniczący Zbyszko Piwoński:

Otwieram posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Zostało ono zwołane w trybie troszkę pilnym. I przyznam, że będzie ono, no, dość nietypowe, bo chcę wystąpić do państwa z pewną prośbą, jak gdyby odwrócić to, co prezentowałem na ostatnim posiedzeniu.

Na posiedzeniu naszej komisji przyjęliśmy, że zaproponujemy, ażeby w trybie nadzwyczajnym przyjąć uchwałę Senatu w sprawie piętnastolecia samorządu. Została ona przygotowana, przyjęta przez państwa, później dopieszczona redakcyjnie. Potem raz jeszcze odbyłem rozmowę z marszałkiem na ten temat, w takim troszkę szerszym gronie kierownictwa kancelarii, i zostałem przekonany... Przyznam się, że sam się do tego przychyliłem i będę miał prośbę do państwa o zaakceptowanie tego stanowiska jako że w tej chwili ta uchwała nie jest już tylko moją propozycją, ale jest propozycją, uchwałą komisji. Ale tych uchwał namnożyło się ostatnio i mnożą się jeszcze, tak że one troszkę się zdewaluowały.

Padła propozycja, że tę treść uchwały, którą przedstawiliśmy marszałkowi, marszałek weźmie i rozpocznie dzisiejsze posiedzenie Senatu od takiego wystąpienia, w którym przedstawi tę treść uchwały, ale nie jako uchwałę w normalnym trybie, tylko jako takie podziękowanie w imieniu Senatu senatorom pierwszej kadencji, podkreślenie tego dorobku Senatu itd. Przyznam się, że to mi nawet zaczęło bardziej odpowiadać aniżeli to, że zostanie kolejny dokumencik. Jednym z argumentów za tym było to, że tam, w tej treści jest mowa o nas i to rodzi pewną niezręczność. Ale niezależnie od tego ja się z tym zgodziłem i chciałbym właśnie prosić państwa o zaakceptowanie tej mojej zgody, jako że, jak już wspomniałem, nie jest to tylko moja propozycja, ale jest to propozycja całej komisji.

Co sądzimy na ten temat? Bo jeżeli nie, to pójdę do marszałka, zabiorę mu to i powiem, że będziemy procedowali. Ale to by wydłużyło to troszeczkę, bo już byśmy dopiero na następne posiedzenie mogli to zrobić. A tu zależy nam na czasie, 8 marca był niedawno, wtedy była piętnasta rocznica, piętnaście lat temu przyjęto tę uchwałę. I w takiej formie byłoby to zaakcentowane. Słucham państwa?

Senator Aleksandra Koszada:

Jeśli można... Rzeczywiście, tych uchwał rocznicowych jest obecnie bardzo dużo i praktycznie ta nasza uchwała zniknęłaby w tym natłoku uchwał. Sądzę, że bardziej będzie to zauważone, gdy marszałek wystąpi uroczyście na początku posiedzenia Senatu, nawet będzie temu nadana jak gdyby większa ranga, tak bym powiedziała. Bo rzeczywiście praktycznie te uchwały przechodzą w wielu przypadkach niezauważenie. Tak że myślę, że jest to dobre rozwiązanie, jestem za.

Przewodniczący Zbyszko Piwoński:

Tak, ona będzie bardziej...

Proszę bardzo, Pani Senator.

Senator Dorota Kempka:

Panie Przewodniczący! Panie i Panowie Senatorowie!

Na poprzednim posiedzeniu naszej komisji z dużą uwagą wysłuchałam tej propozycji przyjęcia uchwały podkreślającej piętnastolecie działalności samorządów. W międzyczasie próbowałam rozmawiać z różnymi samorządowcami i myślę, że propozycja przedstawiona dzisiaj przez pana przewodniczącego jest spójna z tym, o czym mówili samorządowcy, żeby jednak nie przyjmować specjalnej uchwały, żeby na każdym kroku, przy każdej okazji podkreślać, że samorządy istnieją, działają i wykonują olbrzymie zadania w zakresie tworzenia społeczeństwa obywatelskiego, są gospodarzami wielu działań na swoim terenie. Propozycja, którą przedstawił pan przewodniczący, jest więc słuszna i dlatego ja popieram stanowisko pana przewodniczącego.

Przewodniczący Zbyszko Piwoński:

Dziękuję.

Proszę bardzo, czy ktoś z państwa miałby jakąś uwagę?

Proszę bardzo.

Senator Andrzej Spychalski:

Ja też się przychylam do tego rozwiązania, bo nawet sama uchwała miała mieć pewien taki charakter symboliczny i podkreślać związek funkcjonowania samorządu z ideami, które w Senacie się utworzyły. Czy to będzie forma uchwały, która ma jakieś prawne, że tak powiem, umocowanie, czy to będzie forma wystąpienia, to i tak spełni to oczekiwania. A jeżeli skróci to w tym trudnym okresie czas procedowania, to jak sądzę, będzie to z korzyścią.

Przewodniczący Zbyszko Piwoński:

Nie ukrywam, że mnie zależało, żeby to było jak najbliżej tej daty, tego 8 marca.

Jeżeli nie ma innych uwag, to dziękuję państwu. Rozumiem, że przyjmujemy takie stanowisko i oczekujemy tego. Na początku - będzie to i w naszym imieniu, i w imieniu całego Senatu - marszałek takim swoim wystąpieniem podkreśli ten fakt, tę datę i ten dorobek, który samorządy mają.

To tyle z mojej strony, bo właściwie do tego tylko się ogranicza to posiedzenie. Chciałem, wyprzedzając jak gdyby posiedzenie Senatu, uzyskać od państwa zgodę, bo byłoby zaskoczenie, gdybym ja później o tym mówił, gdy zbierałby się Senat, a ja nie zgłaszałbym propozycji rozszerzenia porządku obrad.

Czy ktoś z państwa miałby jakąś sugestię, uwagę? Nie widzę zgłoszeń.

Dziękuję.

Kończę posiedzenie komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 9 minut 08)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria
Senatu
Opracowanie: Robert Rynkowski
Publikacja: Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów