30 sierpnia 2005 r.

Podczas posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przyjęto sprawozdanie z działalności komisji w V kadencji Senatu RP.

W sprawozdaniu omówiono szczegółowo działalność komisji. Jak stwierdzono w podsumowaniu, nakreślone na początku kadencji zadania, choć nie w pełni, to jednak w znaczącej części zostały wykonane. O dorobku komisji w znacznej mierze zdecydował jej skład, ludzi kompetentnych i bogatych osobistym doświadczeniem wyniesionym z administracji rządowej lub pełnionych funkcji w samorządzie terytorialnym.

Podkreślono, że w czasie trwania całej kadencji nie zdarzył się ani jeden wypadek braku wymaganego kworum lub też nieusprawiedliwionej nieobecności, średnia frekwencja, liczona w skali kadencji, wynosi 90%.

W podsumowaniu zawarto również wnioski wynikające z doświadczeń V kadencji. W opinii komisji, nadal konsekwentnie należy dążyć do pełnego przekazania zadań samorządom terytorialnym w regionie. Winny one stać się autentycznym gospodarzem w terenie, a wojewoda, stojącym na straży prawa - przedstawicielem rządu skupiającym w swoim ręku całą administrację zespoloną. Warto także poddać wnikliwej ocenie zasadność utrzymania odpowiednich instytucji i podmiotów gospodarczych na odpowiednim poziomie samorządu terytorialnego. Dalszego wnikliwego monitorowania wymagają skutki wprowadzenia w życie zasady bezpośredniego wyboru wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Oceny wymaga też zakres zadań zleconych i wielkość powiatów oraz sens istnienia, obok siebie, tak dużej liczby tzw. powiatów ziemskich i grodzkich. Za niezbędne należy uznać uchwalenie nowej ustawy o pracownikach samorządu terytorialnego, zawierającej przejrzyste zasady doboru kadr, ich kwalifikacje, ciągłe doskonalenie i awansowanie, a ponadto większą stabilizację.