12 lipca 2005 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywała ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oraz o zmianie niektórych ustaw.
Senatorowie zapoznali się z opiniami o nowelizacji sejmowej, które przedstawili wiceminister infrastruktury Andrzej Bratkowski, wicedyrektor departamentu w tym resorcie Małgorzata Kutyła oraz prokurator Teresa Ostrowska z Ministerstwa Sprawiedliwości. Szczegółową informację na temat ustawy i obecnego stanu prawnego przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
W Sejmie do prac w komisjach skierowano dwa projekty: poselski i rządowy. Komisje sejmowe wypracowały sprawozdanie na podstawie projektu rządowego, który zakładał kontynuowanie powolnego procesu przekształcania użytkowania wieczystego we własność ze względu na chęć odejścia od regulacji nieodpłatnego nabycia z mocy ustawy niektórych użytkowanych wieczyście nieruchomości na podstawie ustawy z 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości.
Projekt poselski miał na celu zakończenie trwającego od 1997 r. procesu nabywania własności na podstawie ustaw specjalnych (czasowych, o zróżnicowanych warunkach przekształcania użytkowania wieczystego we własność). Jego celem było wyeliminowanie z polskiego systemu prawa instytucji użytkowania wieczystego poprzez przekształcenie z mocy samego prawa użytkowania wieczystego przysługującego wszystkim osobom fizycznym i prawnym w prawo własności nieruchomości. Ostatecznie Sejm przyjął rozwiązanie zaproponowane w projekcie sejmowym.
W dyskusji przedstawiciele strony rządowej przedstawili negatywną opinię na temat rozpatrywanej ustawy sejmowej. W opinii wiceministra A. Bratkowskiego, pogłębi ona niezwykle skomplikowany w tym zakresie stan prawny i spowoduje chaos.
W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej opowiedziała się za odrzuceniem w całości ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oraz o zmianie niektórych ustaw. Ustalono, że stanowisko komisji w tej sprawie zarekomenduje Izbie senator Grzegorz Matuszak.
W drugim punkcie porządku dziennego rozpatrywano ustawę o zmianie niektórych ustaw dotyczących nabywania własności nieruchomości.
Rozpatrywaną ustawę Sejm uchwalił na podstawie projektu senackiego. Do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych został upoważniony minister infrastruktury, którego reprezentował podczas
posiedzenia wiceminister A. Bratkowski.Ustawa sejmowa dotyczyła nowelizacji ustaw regulujących nabywanie własności tzw. mieszkań zakładowych oraz przekształcanie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności i zmierzała do ułatwienia uzyskania prawa własności osobom uprawnionym oraz do usunięcia wątpliwości interpretacyjnych.
W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej opowiedziała się za wprowadzeniem 4 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji. Ustalono, że postulowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Elżbieta Streker-Dembińska.
Ponadto senatorowie zakończyli prace nad ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w podziale zadań i kompetencji administracji teren
owej. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 5 lipca br. W głosowaniu komisja postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie rozpatrywanej nowelizacji bez poprawek. Wypracowane stanowisko przedstawi izbie senator Zbyszko Piwoński.Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o bezpośrednim
wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, ustawy o referendum lokalnym oraz ustawy - Kodeks karny wykonawczy.Na temat ustawy, która była projektem poselskim, w imieniu rządu wypowiadał się wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, któremu towarzyszyli dyrektor Lilianna Mikołajczak i wicedyrektor Departamentu Prawnego Andrzej Rudlicki. Zapoznano się także ze szczegółowymi uwagami biura legislacyjnego.
Rozpatrywana ustawa miała na celu przede wszystkim uniemożliwienie sprawowania urzędu wójta, burmistrza lub prezydenta miasta osobom m.in. tymczasowo aresztowanym, odbywającym karę pozbawienia wolności lub karę aresztu.
W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, ustawy o referendum lokalnym oraz ustawy - Kodeks karny wykonawczy. Ustalono, że stanowisko komisji przedstawi Izbie senator Aleksandra Koszada.
Mniejszość komisji postulowała natomiast wprowadzenie 2 poprawek do nowelizacji sejmowej. Ich przyjęcie zaproponuje Izbie senator E. Streker-Dembińska.