13 maja 2005 r.
Na swym posiedzeniu senatorowie z Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywali ustawę o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.
Na temat rozwiązań przyjętych w noweli sejmowej wypowiadał się w imieniu rządu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tadeusz Matusiak, głos zabierał także wicedyrektor Departamentu Prawnego w tym resorcie Marcin Wereszczyński. W posiedzeniu wzięli też udział przedstawiciele Polskiego Związku Kynologicznego, Polskiej Ligi Ochrony Zwierząt oraz Oświatowej Organizacji Ochrony Zwierząt. Uwagi do sejmowej nowelizacji zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana ustawa nakłada na właścicieli psów obowiązek stałego nadzoru nad zwierzęciem. Określa m.in. warunki, na których psy mogą przebywać w miejscach publicznych. Powraca do kwestii hodowli i posiadania psów zaliczonych do tzw. ras agresywnych. Zgodnie z proponowanymi zmianami posiadanie takich zwierząt będzie wymagało uzyskania odpowiedniego zezwolenia, którego otrzymanie będzie uwarunkowane okazaniem określonych w ustawie zaświadczeń z komendy powiatowej Policji oraz lekarza psychologa. Ponadto w nowelizacji na właścicieli psów zaliczonych do ras agresywnych nałożono obowiązek poddania ich szkoleniu "na posłuszeństwo" oraz posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez psa.
W dyskusji wątpliwości wzbudziła m.in. kwestia definicji psa nierasowego.
W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 13 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator Aleksandrę Koszadę.