21 kwietnia 2005 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywała ustawę o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej.
Rozwiązania przyjęte w ustawie uchwalonej przez Sejm rekomendował senatorom wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Mazurek, któremu towarzyszyli wicedyrektorzy Dorota Żebrowska i Andrzej Rudlicki. Ponadto senatorowie wysłuchali opinii posła sprawozdawcy Waldy Dzikowskiego, sekretarza Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Andrzeja Porawskiego oraz Rudolfa Borusiewicza ze Związku Powiatów Polskich. Zapoznano się także z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana ustawa była projektem rządowym i zakładała ustawowe uregulowanie statusu prawnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, działającej dotychczas na podstawie rozporządzenia jako organ pomocniczy lub opinio-doradczy rządu, uzależniony od jego istniejących potrzeb. Ponadto projekt określał zasady wyłaniania kandydatów na przedstawicieli polskich jednostek samorządu terytorialnego do Komitetu Regionów UE.
W dyskusji senatorowie zastanawiali się nad przyjętymi w ustawie zasadami wyboru polskich przedstawicieli do Komitetu Regionów UE. A. Porawski stwierdził, że sposób ich wyłaniania został ustalony w ramach konsensu i dlatego nie należy wprowadzać zmian.
W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej opowiedziała się za wprowadzeniem 4 poprawek do ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej, zbieżnych z propozycjami biura legislacyjnego. Ustalono, że ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Zbigniew Zychowicz.