19 maja 2004 r.

Odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, podczas którego rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty.

Senatorowie zapoznali się ze stanowiskiem rządu w sprawie omawianej nowelizacji sejmowej, które przedstawił wiceminister edukacji narodowej i sportu Tadeusz Szulc. Wysłuchano także opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. W opinii podkreślono m.in., że zarówno w aktualnie obowiązującej ustawie o systemie oświaty, jak również w odrębnych ustawach brak jest definicji placówki rolniczej. Tymczasem przepisy opiniowanej ustawy nie tylko posługują się tym pojęciem, ale przewidują również odpowiednie regulacje prawne w zakresie zakładania i prowadzenia bądź przejmowania "placówek rolniczych o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym". Zdaniem senackiego biura, stan taki jest nie tylko niewłaściwy z punktu widzenia legislacyjnej poprawności przepisów ustawy, ale może również powodować praktyczne trudności w ich stosowaniu.

W dyskusji przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Zbyszko Piwoński zgłosił wniosek o odrzucenie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty. Uzasadniając swój wniosek, senator podkreślił, że nowelizacja burzyłaby istniejący system szkolnictwa rolniczego i powodowała ogromne, zupełnie nieuzasadnione, wydatki na utworzenie nowych stanowisk w resortach rolnictwa i środowiska.

W głosowaniu Komisja Nauki, Edukacji i Sportu oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiły jednogłośnie zaproponować Senatowi odrzucenie sejmowej nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Ustalono, że stanowisko połączonych komisji w tej sprawie zarekomenduje Izbie senator Z. Piwoński.