15 stycznia 2004 r.
Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Senatorowie rozpatrywali ustawę o uzdrowiskach, obszarach ochrony środowiskowej, lecznictwie uzdrowiskowym oraz o zmianie niektórych ustaw.
Rozpatrywana ustawa powstała na podstawie dwóch projektów: poselskiego i rządowego. Do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych upoważniony został minister zdrowia. Przedstawiciel tego resortu nie wziął udziału w posiedzeniu, uczestniczyli w nim tylko reprezentanci Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Ministerstwa Środowiska. Senatorowie zapoznali się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które wskazało na szereg błędów zawartych w ustawie.
Ustawa sejmowa zawiera nowe unormowania zagadnień dotyczących lecznictwa uzdrowiskowego, uzdrowisk oraz udzielania świadczeń zdrowotnych w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego.
W dyskusji rozpatrywaną ustawę poddano krytyce ze względu na szereg błędów systemowych i legislacyjnych, a także ze względu na niekonstytucyjność niektórych zapisów przyjętych przez Sejm. Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Zbyszko Piwoński zgłosił wniosek o odrzucenie ustawy. W głosowaniu uzyskał on aprobatę komisji i zostanie przedstawiony Senatowi podczas posiedzenia plenarnego. Ustalono, że jego przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Z. Piwoński.
W drugim punkcie porządku dziennego komisja rozpatrywała ustawę o systemie informacji oświatowej.
Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie zgłoszonymi przez wiceminister edukacji narodowej i sportu Hannę Kuzińską oraz przedstawicieli tego resortu: Janusza Twardowskiego, Ewę Sobczak, Stanisława Drzażdżewskiego i Andrzeja Urmańskiego. Ponadto zapoznano się z uwagami biura legislacyjnego.
Powoływany ustawą System Informacji Oświatowej ma docelowo zastąpić zbieranie danych oświatowych przez statystykę publiczną. Informacje zawarte w SIO będą udostępniane wszystkim instytucjom publicznym (w tym Głównemu Urzędowi Statystycznemu)
.System ma wyeliminować wady obecnie prowadzonej sprawozdawczości, m.in. niespójność sposobów zbierania danych. W obszarze oświaty prowadzi się wiele cyklicznych badań, angażujących wszystkie szkoły i placówki oświatowe. Nie są one jednak wzajemnie powiąz
ane.Przez kilka pierwszych lat dane oświatowe będą zbierane równolegle i przez SIO, i tak jak dotychczas. Jak długo będzie to trwać, zdecyduje rząd w wydawanym co roku rozporządzeniu dotyczącym danych zbieranych przez GUS. Ustawa o SIO ma wejść w życie 1
stycznia 2005 r.W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 6 poprawek do ustawy o systemie informacji oświatowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Zbigniewa Gołąbka.