Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (793) ze wspólnego posiedzenia

Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (80.)

oraz Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych (94.)

w dniu 29 maja 2003 r.

Porządek obrad

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych do ustawy o zmianie ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych, ustawy o podatku rolnym oraz ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

(Początek posiedzenia o godzinie 10 minut 23)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Zbyszko Piwoński)

(Brak nagrania)

Przewodniczący Zbyszko Piwoński:

...samorządu zaważyło przede wszystkim to, że podejmujemy decyzję już w trakcie połowy roku budżetowego, że naruszone zostają tu prawa nabyte przez samorządy, a tym samym jest to po prostu niezgodne z poprawnym stanowieniem prawa. Aczkolwiek powtórzę raz jeszcze, że każdy z nas duszą jest za tym, żeby tym ogródkom i działkowiczom... Ja akurat muszę się przyznać, że jestem członkiem tego związku, ale niestety czym innym jest uczuciowe zaangażowanie, a czym innym wyrażanie tutaj swoich opinii, stanowienie prawa. W tym duchu toczyła się dyskusja. I myślę, że jeżeli coś...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

...pani przewodnicząca jeszcze uzupełni tę moją wypowiedź.

Senator Genowefa Ferenc:

Skoro pan przewodniczący powiedział o tym, w jakim duchu toczyła się dyskusja w komisji samorządowej, to wypada też dwa, trzy zdania powiedzieć o bardzo burzliwej dyskusji w komisji gospodarki. Komisja gospodarki zdecydowała się zaproponować Senatowi przyjęcie ustawy bez poprawek z powodu tego, że i jedno, i drugie rozwiązanie jest niedobre, ale uważamy, że mniej różnych komplikacji spowoduje przyjęcie ustawy bez poprawek, czyli żeby zadziałała ona wstecz. Większość samorządów tematu nie podjęła. Poza tym gdyby ktoś za dwa czy trzy lata doszedł do wniosku, że któryś z działkowiczów - chodzi szczególnie o tych najuboższych działkowiczów - nie zapłacił podatku, i zaczął go ścigać, to konsekwencje tego byłyby znacznie poważniejsze. Dlatego apeluję o przyjęcie wniosku komisji gospodarki. Dziękuję.

Przewodniczący Zbyszko Piwoński:

Dziękuję.

Bardzo proszę.

Senator Grzegorz Matuszak:

Chciałbym podać jeden argument, który, jak sądzę, powinniśmy także wziąć pod uwagę. Mianowicie jest wiele złych opinii o stanowieniu prawa w Polsce, także opinii o Sejmie i Senacie. I myślę, że jeżeli przyjmiemy ustawę bez poprawek, to te opinie ugruntujemy. Dlatego sądzę, że w trosce o dobre imię Senatu powinniśmy stanowić takie prawo, które nie narusza pewnych zasad, a w przypadku przyjęcia ustawy bez poprawek te zasady niestety byłyby naruszone. Dlatego też, abstrahując od interesu działkowców i wszelkich innych kwestii, sądzę, że tu powinien decydować także wzgląd na dobre imię naszej Izby. Dziękuję.

Przewodniczący Zbyszko Piwoński:

Dziękuję.

Pan senator Spychalski, potem pani senator Ferenc.

Senator Andrzej Spychalski:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Ja pod wpływem dyskusji plenarnej, która się toczyła wczoraj, pozwoliłem sobie jeszcze na pewien proces myślowy i zastanowienie. Prawdą jest, że każde z rozwiązań wprowadzanych w połowie roku jest rozwiązaniem niedobrym. Ale nie ulega wątpliwości, że część samorządów podjęła już pewne rozstrzygnięcia. Jedni wymierzyli podatek, inni podjęli uchwałę o zwolnieniu z tego podatku, a inni podjęli działania oczekiwaniowe.

Myślę, że te argumenty, o których mówił kolega Matuszak, są nadrzędne, a sam fakt podjęcia nowelizacji tej ustawy daje samorządom sygnał do tego, by w sposób stosowny - chcę to celowo podkreślić: w sposób stosowny - do tych rozstrzygnięć się zachowały. Nie ulega wątpliwości - wynika to z mojego doświadczenia samorządowego - że pracownicze ogrody działkowe z reguły są sojusznikiem samorządów. W związku z tym nie wierzę, żeby właśnie samorządy podejmowały w stosunku do pracowniczych ogrodów działkowych czy do działkowców jakieś restrykcyjne działania. Ale interes dobrego stanowienia prawa według mnie jest nadrzędny. Dziękuję.

Przewodniczący Zbyszko Piwoński:

Pani senator Ferenc.

Senator Genowefa Ferenc:

Dziękuję bardzo.

Ja jeszcze tylko jedno zdanie chciałabym powiedzieć. Tak się nieszczęśliwie składa, że tę ustawę rozpatrujemy w szczególnym okresie, i na to również powinniśmy zwrócić uwagę. Miliony działkowiczów czekają na nasze rozstrzygnięcie, a nam przypadło tę ustawę rozpatrywać na tydzień przed referendum. Ponieważ daliśmy również taki sygnał, że nie potrafiliśmy zadbać o właściwe rozstrzygnięcia w ubiegłym roku, w związku z tym uważam, że jednak najlepszym rozwiązaniem jest obecnie przyjęcie wniosku komisji gospodarki. Dziękuję.

Przewodniczący Zbyszko Piwoński:

Dziękuję.

Myślę, że padły tu już wszystkie ważkie argumenty, nie pozostaje nam nic innego, jak poddać wnioski pod głosowanie. Pierwszy wniosek...

Przepraszam, posłużę się tymi dokumentami.

(Senator Genowefa Ferenc: Proszę bardzo.)

Wniosek pierwszy to wniosek komisji gospodarki o przyjęcie ustawy bez poprawek. Poddaję go pod głosowanie.

Kto jest za przyjęciem tego wniosku? (6)

Kto jest przeciwny? (5)

Kto się wstrzymał od głosu? (1)

Tym samym bezzasadne jest poddawanie pod głosowanie drugiego wniosku. Połączone komisje zarekomendują przyjęcie tego...

(Senator Genowefa Ferenc: To ja mogę być sprawozdawcą.)

Myślę, że tak będzie zręczniej, bo pani senator referowała ten wniosek i tu już konsekwentnie będzie występowała.

Dziękuję.

Na tym kończymy posiedzenie.

(Koniec posiedzenia o godzinie 10 minut 31)