Sprawozdanie z pobytu

Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Senatu RP

w Pasewalk w dniu 17 czerwca 2003 r.

W dniu 17 czerwca 2003 r. w Pasewalk w Republice Federalnej Niemiec przebywała senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej pod przewodnictwem senatora Zbyszko Piwońskiego.

W posiedzeniu wzięli udział członkowie Komisji: Mieczysław Janowski, Aleksandra Koszada, Andrzej Spychalski, Zbigniew Zychowicz oraz poseł Andrzej Markowiak, który był gościem Komisji.

Członkowie Komisji przyjechali na zaproszenie Siegfrieda Wacka, prezydenta Komunalnego Stowarzyszenia POMERANIA.

Spotkanie rozpoczęto o godzinie 9.30.

Siegfried Wack witając przybyłych gości, złożył gratulacje i życzenia sukcesów z powodu wyników referendum unijnego w Polsce.

Siegfried Wack przedstawił historię Stowarzyszenia POMERANIA i współpracy transgranicznej. Zwrócił uwagę, że obecnie struktura euroreginu jest skrystalizowana, ale granice dzielące euroregiony muszą być pokonane mimo barier językowych, różnic etnicznych i kulturowych. Prezydent omówił instrumenty niezbędne do efektywnego prowadzenia polityki regionalnej oraz kwestie przyznawania i administrowania funduszami unijnymi.

Po tym wstępie Siegfried Wack przedstawił gospodarzy, którzy kolejno w skrócie prezentowali instytucje czy miasta, których byli reprezentantami.

Po tej prezentacji senator Zbyszko Piwoński, przewodniczący Komisji podziękował gospodarzom za zaproszenie, następnie nawiązał do pierwszego dnia posiedzenia Komisji w Szczecinie. Przewodniczący przypomniał historię idei samorządu w Polsce, która zrodziła się w Senacie, w Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Następnie senator Piwoński przedstawił województwo lubuskie, którego jest przedstawicielem i jego współpracę z Brandemburgią.

Kolejno przedstawili się członkowie strony polskiej spotkania.

Senator Mieczysław Janowski przedstawił swój region województwa podkarpackiego graniczącego z Ukrainą i Słowacją, gdzie powstaje euroregion.

Poseł Andrzej Markowiak przewodniczący Euroregionu SILESIA zaprezentował osiągnięcia swojego euroregionu.

Senator Andrzej Spychalski, który przez 9 lat był Prezydentem miasta Kalisza, przedstawił Wielkopolskę i współpracę z miastami partnerskimi.

Senator Aleksandra Koszada, reprezentująca województwo łódzkie, omówiła problemy tego województwa.

Siegfried Wack podziękował za zaprezentowanie strony polskiej i oddał głos Peterowi Heise, Dyrektorowi Kommunalgemeinschaft Europaregion POMERANIA e.V., który przedstawił historię euroregionu oraz przewidywania i oczekiwania po roku 2004 i 2006. Dyrektor omówił metody współpracy polsko-szwedzko-niemieckiej i przygotowanie wspólnego dokumentu. Jako znawca INTERREGU omówił kwestie administrowania i rozdziału pieniędzy z tego programu, a także prace Euroregionalnej Komisji ds. projektów realizowanych z funduszy europejskich, w której skupieni są przedstawiciele samorządów.

Dyrektor zauważył, że w Polsce o funduszach nie decydują środowiska samorządowe, co nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ należałoby nadać samorządom większą rangę przez danie im większych możliwości decyzyjnych. Peter Heise dodał, że partnerem strony niemieckiej muszą być samorządy, by mogły powstać ramy współpracy na tych samych płaszczyznach.

Siegfried Wack uzupełniając wypowiedź przedmówcy dodał o konieczności uwzględnienia zasady subsydiarności.

Następnie głos zabrał senator Zbyszko Piwoński odnosząc się do uwag dotyczących INTERREGU oraz starań Komisji o danie większych możliwości decyzyjnych stronie samorządowej.

Senator Zbigniew Zychowicz przedstawił pozytywne doświadczenia niemieckie w korzystaniu z INTERREGU. Senator przypomniał, że prowadzenie INTERREGU przez Niemcy, Czechów i Litwinów na granicy z Polską spotkało się z silnym oporem strony polskiej.

Peter Heise potwierdził, że administrowanie funduszami powinno odbywać się po tej stronie, na której jest realizowany projekt, ale powinna zostać powołana wspólna jednostka do pracy nad INTERREGIEM, która by skupiła wspólne działania w euroregionach.

Senator Mieczysław Janowski poparł przedmówców i zasygnalizował obserwowane tendencje recentralizacji w Polsce.

Po krótkiej wymianie zdań senator Zbigniew Zychowicz podsumował dyskusję i na zakończenie zgłosił potrzebę spotkania przedstawicieli euroregionów Polski i Niemiec, celem przedyskutowania kwestii euroregionów po wejściu państw do Unii Europejskiej.

Peter Heise poparł propozycję senatora Zychowicza.

Senator Mieczysław Janowski odniósł się do kwestii otwarcia na wschód dla budowy wspólnego obszaru działania.

Po zakończeniu dyskusji przewodniczący podziękował gospodarzom za szczerą i konstruktywną rozmowę.

Siegfried Wack zakończył oficjalną część posiedzenia zapowiadając konferencję prasową i zapraszając członków Komisji na degustację regionalnych specjałów kulinarnych.

Posiedzenie zakończono o godz. 11.30.

Opracowała: Bożena Purchała