6 czerwca 2003 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Rozwiązania przyjęte w nowelizacji przedstawił w imieniu rządu sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu Franciszek Potulski. Uwagi zgłosiło także Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Swoją opinię wyrazili także przedstawiciele Związku Miast Polskich Krystyna Wendecka i Andrzej Porawski.
Dyrektor A. Porawski wskazał m.in. na brak w ustawie określenia skutków finansowych dla samorządów wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków, a także skutków innych nowych zadań nakładanych tą ustawą na samorząd. A. Porawski odniósł się do przyjętego w ustawie algorytmu służącego wyliczeniu subwencji oświatowej.
W opinii K. Wendeckiej, zapisy nowelizacji podyktowane są brakiem zaufania do samorządu.
W dyskusji senatorowie zgadzali się z opiniami zawartymi w opiniach przedstawicieli Związku Miast Polskich.
W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 30 poprawek do rozpatrzonej nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Grzegorza Matuszaka.
Następnie komisja przystąpiła do rozpatrywania ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Senatorowie zapoznali się z opiniami prezesa Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców Piotra Stachańczyka, dyrektor Biura Prawnego w tym urzędzie Bożeny Sadowskiej oraz wicedyrektora Biura Prawnego w Komendzie Głównej Straży Granicznej Waldemara Popławskiego. Uwagi szczegółowe zgłosiło biuro legislacyjne.
W kolejnych głosowaniach komisja zaproponowała, aby wprowadzić po 4 poprawki do obu rozpatrywanych ustaw sejmowych. Na sprawozdawcę stanowisk komisji w sprawie rozpatrzonych ustaw wyznaczono senatora Zbigniewa Zychowicza.