14 maja 2003 r.

Odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego, zwołane w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o strażach gminnych oraz niektórych innych ustaw.

Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie, które przedstawili wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Mazurek, dyrektor Departamentu Porządku Publicznego w tym resorcie Andrzej Przemyski, komendant Straży Miejskiej Miasta Stołecznego Warszawy Witold Marczuk, prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich Artur Hołubiczko. Szczegółowe uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. W opinii biura, szereg przepisów ustawy sejmowej budzi zasadnicze wątpliwości zarówno z punktu widzenia zgodności z Konstytucją RP, jak również z zasadami prawidłowej techniki legislacyjnej.

Celem uchwalonej przez Sejm nowelizacji było przede wszystkim zwiększenie kompetencji straży gminnych w zakresie ochrony porządku publicznego oraz dostosowanie ustawy nowelizowanej do obowiązującego systemu prawnego. W związku z tym w ustawie zawarto nowe uregulowania w szczególności dotyczące posługiwania się bronią przez strażników, stosowania przez nich środków przymusu bezpośredniego, przetwarzania danych osobowych przez straż oraz prawnego statusu strażnika.

W dyskusji rozpatrywana nowelizacja sejmowa wzbudziła szereg kontrowersji, akceptację senatorów uzyskały propozycje poprawek zawarte w opinii biura legislacyjnego.

W przyjętym w głosowaniu stanowisku połączonych komisji zaproponowano Senatowi wprowadzenie 17 zmian. Na ich sprawozdawcę podczas posiedzenia plenarnego wybrano senatora Zbigniewa Gołąbka.