Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (336) z 39. posiedzenia

Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej

w dniu 11 lipca 2002 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o zasadach i warunkach wjazdu i pobytu obywateli Unii Europejskiej oraz członków ich rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Sprawy różne.

(Początek posiedzenia o godzinie 11 minut 00)

(Posiedzeniu przewodniczy zastępca przewodniczącego Zbigniew Zychowicz)

Zastępca Przewodniczącego Zbigniew Zychowicz:

Otwieram posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Dzisiejsze posiedzenie poświęcone jest ustawie o zasadach i warunkach wjazdu obywateli Unii Europejskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, druk senacki nr 151.

Witam obecnych na naszym posiedzeniu przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, a także - po raz pierwszy - przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta Sosnowca. Miło mi wszystkich państwa gościć.

Państwo otrzymali w materiałach opinię naszego Biura Legislacyjnego, a także teksty sprawozdań wygłoszonych na ten temat w Sejmie oraz tekst sprawozdania Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej, która do omawianej ustawy wniosła jedną poprawkę, zresztą zgodną z sugestią naszego Biura Legislacyjnego.

Chciałbym, aby teraz zabrali głos przedstawiciele rządu. Potem głos zabierze przedstawicielka Biura Legislacyjnego, a następnie państwo senatorowie.

Zastępca Dyrektora Departamentu Prawnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Wereszczyński:

Jeśli państwo pozwolą, bardzo krótko...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

...przez Sejm ustawie o zasadach i warunkach wjazdu i pobytu obywateli Unii Europejskiej oraz członków ich rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Uchwalona ustawa jest następstwem inicjatywy rządowej. Głosowanie...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

...do prawa Unii Europejskiej. Ten cel przyświecał rządowi przy tworzeniu tegoż projektu. W swej części ogólnej zawiera...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

...niezbędne do jej stosowania, określa zasady przekraczania granicy przez podmioty objęte jej regulacją, zasady pobytu tychże osób na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wyróżnia się tutaj dwie formy zezwoleń: zezwolenia na pobyt i zezwolenia na pobyt czasowy, w zależności od przesłanek będących podstawą do wystąpienia o owe zezwolenia. Projekt zawiera również przepisy dotyczące dokumentów, które wydawane będą osobom po uzyskaniu stosownych zezwoleń na pobyt w Rzeczypospolitej Polskiej. Określa także tryb postępowania w sprawach normowanych ustawą oraz właściwości organów w tych sprawach, jak również przepisy przejściowe i nieliczne przepisy zmieniające ustawę o cudzoziemcach i ustawę o opłacie skarbowej.

Cóż więcej? Jeśli są jakieś pytania czy wątpliwości odnośnie do tej ustawy... Dziękuję bardzo.

Zastępca Przewodniczącego Zbigniew Zychowicz:

Dziękuję.

Czy UKIE również...?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Proszę zatem przedstawicielkę naszego Biura Legislacyjnego, a później otworzę dyskusję.

Główny Specjalista do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Katarzyna Iwicka:

Dziękuję bardzo.

Chciałabym powiedzieć tylko o tej jednej poprawce, na którą zwróciłam uwagę w opinii Biura Legislacyjnego. Dodam, że poprawkę przyjęła - jak zauważył pan senator - Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej. Została ona również poparta przez obecnych na tamtym posiedzeniu przedstawicieli ministerstwa.

O co chodzi w tej poprawce? Chodzi o to, że z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy wynika, iż podstawą do udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy może być zarówno zamiar wykonywania pracy w Polsce, jak i wykonywanie tej pracy. W związku z tym w art. 23 ust. 1 pkt. 4, gdzie jest mowa tylko o oświadczeniu pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy obywatelowi Unii, powinniśmy uzupełnić...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Zastępca Przewodniczącego Zbigniew Zychowicz:

...proszę.

Senator Andrzej Spychalski:

Ja chciałem tylko zapytać, czy w świetle tego blisko siedmioletniego okresu przejściowego dotyczącego zatrudniania naszych ludzi na terenie Unii Europejskiej ta ustawa, która wejdzie w życie w momencie naszego wstąpienia do Unii, gwarantuje nam równość traktowania naszych obywateli udających się do krajów Unii. Na podstawie istniejących przepisów nie jest łatwo to stwierdzić. Po prostu chciałbym, żeby resort zajął stanowisko w tej sprawie. Czy jest tu równość obywateli z obu stron?

Zastępca Przewodniczącego Zbigniew Zychowicz:

Dziękuję uprzejmie.

Proszę o odpowiedź na pytanie senatora Spychalskiego.

Zastępca Dyrektora Departamentu Prawnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Wereszczyński:

Panie Senatorze, odpowiedź brzmi: tak. Z tym że oczywiście równość dotyczącą samego wjazdu i prawa do pobytu na terytorium państw członkowskich gwarantuje nie ta ustawa, a po prostu akty prawa unijnego, do którego ustawa ta dostosowuje nasze prawodawstwo. Oczywiście z chwilą przystąpienia do Unii obywatele Rzeczypospolitej będą podróżować po terenach państw członkowskich na takich samych prawach, jak obywatele Unii po terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

A co do drugiej części pytania, to właściwie można stwierdzić tylko tyle, że ta ustawa w ogóle nie dotyczy warunków zatrudnienia, podejmowania pracy przez obywateli państw Unii Europejskiej na terenie Polski, toteż trudno mówić, że jest ona aktem, który ma cokolwiek gwarantować w tym zakresie.

Zastępca Przewodniczącego Zbigniew Zychowicz:

Dziękuję uprzejmie.

Przypominam państwu, że dotychczasowe zasady pobytu cudzoziemców i wszystkie inne kwestie związane z ich pobytem w Polsce reguluje ustawa o cudzoziemcach z 25 czerwca 1997 r. Nie reguluje ona jednak tych spraw, które porusza omawiana właśnie ustawa, i które są związane z naszym przyszłym członkostwem w Unii Europejskiej.

Czy są jeszcze pytania?

Proszę bardzo, pani senator Koszada.

Senator Aleksandra Koszada:

Dziękuję bardzo.

Ja mam pytanie do przedstawicielki Biura Legislacyjnego. Dotyczy ono art. 17. W ust. 1 jest napisane: zezwolenie na pobyt udzielane obywatelowi Unii cofa się, jeżeli... A w ust. 2... Czy nie lepiej byłoby, gdyby ust. 2 brzmiał również: zezwolenia na pobyt udzielonego obywatelowi Unii nie cofa się, choćby środki na pokrycie kosztów pobytu były niewystarczające, jeżeli... Byłaby tu zachowana taka sama konstrukcja, jak w ust. 1 i 3. Dziękuję.

Zastępca Przewodniczącego Zbigniew Zychowicz:

Proszę.

Główny Specjalista do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Katarzyna Iwicka:

Jeżeli dobrze zrozumiałam, to pani senator ma wątpliwości, czy w ust. 2 ten tekst, który znajduje się po myślniku, odnosi się do wszystkich trzech punktów, tak?

(Senator Aleksandra Koszada: Tak.)

I dlatego pani senator uważa...

To znaczy... Może poprosiłabym, żeby przedstawiciele ministerstwa poparli jeszcze to, co ja powiem. Wydaje mi się, że chyba nie będzie takich wątpliwości, jeżeli to będzie na końcu - tak jak jest w tej chwili. Dziękuję bardzo.

(Senator Aleksandra Koszada: Dziękuję.)

Zastępca Przewodniczącego Zbigniew Zychowicz:

Dziękuję uprzejmie.

Proszę bardzo przedstawiciela ministerstwa.

Zastępca Dyrektora Departamentu Prawnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Wereszczyński:

Panie Przewodniczący, tak, to tiret odnosi się do wszystkich trzech punktów tegoż ust. 2 i chyba nie ma tu podstaw do wątpliwości.

Zastępca Przewodniczącego Zbigniew Zychowicz:

Dziękuję uprzejmie.

Czy ktoś z państwa senatorów ma jeszcze uwagi?

Proszę państwa, jeśli nie ma pytać i uwag, to pozwolę sobie przejąć tę poprawkę zgłoszoną przez Biuro Legislacyjne.

Chciałbym, byśmy przystąpili do jej przegłosowania.

Proszę bardzo, kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki, proszę podnieść rękę. (5)

Dziękuję uprzejmie.

Jednogłośnie za.

Wobec braku innych poprawek przystąpimy do głosowania nad całością ustawy.

Proszę bardzo, kto z państwa senatorów jest za przyjęciem ustawy, wraz z przyjętą poprawką, proszę podnieść rękę. (5)

Dziękuję uprzejmie. Jednogłośnie za.

Zwrócę się do którejś z pań, by zechciała zostać sprawozdawcą.

Jak widzę, pani Koszada, tak?

Uprzejmie proszę.

Zatem wyznaczam panią senator Koszadę na sprawozdawcę Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Punkt drugi - standardowo - to zawsze sprawy różne, wolne wnioski itd.

Czy ktoś z państwa senatorów chciałby zabrać głos? Nie widzę chętnych.

Chciałbym zwrócić się teraz do przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta Sosnowca z taką oto informacją, że jest to pierwsze posiedzenie komisji w tej kadencji Senatu, które trwało tak krótko. Myślę, że jesteście nieco zawiedzeni, ponieważ sądziliście, że będziemy dzisiaj poruszać tutaj dużo spraw. Ale ze względu na to, że materia ustawy jest nader prosta i nie budzi żadnych kontrowersji, siłą rzeczy to posiedzenie było tak krótkie.

Pozwólcie zatem, że w imieniu wszystkich członków komisji wręczę wam materiały informacyjne o Senacie i podziękuję za waszą obecność. To nie znaczy, że nie możemy kontynuować dyskusji, gdybyście mieli na to ochotę.

Czy zatem ktoś z was chciałby ewentualnie zabrać głos? Co prawda zazwyczaj nie przebiega to w ten sposób, ale dzisiaj, w drodze wyjątku, ze względu na to, że jechaliście do nas z tak daleka...

Proszę uprzejmie.

Członek Młodzieżowej Rady Miasta Sosnowca Dawid Biel:

Dobrze, to ja zabiorę głos.

Chciałbym odnieść się do tego, co pan powiedział. To chyba bardzo dobrze, gdy wszyscy są tak zgodni i ta praca idzie tak szybko; na pewno nie ma się czego wstydzić.

Dziękujemy bardzo za to, że pozwolono nam dzisiaj uczestniczyć w obradach komisji.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Zastępca Przewodniczącego Zbigniew Zychowicz:

No właśnie.

Pan senator Gołębiewski przypomina mi, że ostatnia ustawa dotycząca regionalnych izb obrachunkowych - w odróżnieniu od tej - zajęła nam kilkanaście godzin.

Zatem dziękuję wszystkim państwu za obecność.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Dziękuję za komplement.

Dziękuję państwu za obecność.

Zamykam posiedzenie komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 11 minut 12)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.