Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (322) z 37. posiedzenia

Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej

w dniu 3 lipca 2002 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych do ustawy o zmianie ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy.

(Początek posiedzenia o godzinie 17 minut 35)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Zbyszko Piwoński)

Przewodniczący Zbyszko Piwoński:

Otwieram trzydzieste siódme posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Jest ono poświęcone omówieniu nowelizacji ustawy warszawskiej.

Mamy wiele poprawek, bo aż dwadzieścia jeden. Większość z nich dotyczy przyłączenia Sulejówka do miasta stołecznego Warszawy. Rozmawiałem o tym z wnioskodawcą, nieobecnym senatorem Borkowskim, który długo i dość zawile omawiał sprawę.

Przypominam, że rozpatrując tę ustawę, zostawiliśmy otwartą sprawę dwóch miejscowości: Wesołej i Sulejówka, i próbowaliśmy dać delegację do podjęcia decyzji Radzie Ministrów. Władze Sulejówka, w przeciwieństwie do władz Wesołej, nie podjęły w odpowiednim czasie zdecydowanych działań. I dopiero dzisiaj dowiedziałem się od senatora Borkowskiego o toczących się rozmowach i konsultacjach. Wcześniejsze zabiegi władz gminy Wesoła stały się zachętą dla gminy Sulejówek. Jednak starania podjęto za późno.

Poprzednio opowiedziałem się za równorzędnym potraktowaniem obu gmin. Teraz jestem temu przeciwny. Nie dysponujemy, poza oświadczeniem senatora Borkowskiego, żadnymi dokumentami, na przykład uchwałą rady. Wprawdzie odbyły się konsultacje, ale poza tym władze Sulejówka nic nie zrobiły w tej sprawie. Jestem przekonany, że nie mamy podstaw, z powodu braku odpowiednich argumentów, do rozszerzenia ustawy o Sulejówek. Kolejnemu wnioskodawcy również powiedziałem, że nie mogę poprzeć wniosku o dopisanie gminy Sulejówek. To tyle, jeśli chodzi o informacje o mojej rozmowie z autorem poprawek i moją opinia w tej sprawie.

Sądzę, że nie będziemy rozpatrywać kolejnych poprawek dotyczących Sulejówka. Mamy też dwie poprawki naszej komisji. Znacie je państwo doskonale. W jednej musimy usunąć pewien błąd, a w drugiej uszczegółowić zapis o ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Czy ktoś z państwa chce zabrać głos?

Proszę bardzo.

Senator Zbigniew Zychowicz:

Mam propozycję. Ponieważ poprawki senatora Borkowskiego dotyczą tej samej materii, możemy przegłosować je łącznie.

(Przewodniczący Zbyszko Piwoński: Oczywiście, tak jest.)

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak, wcześniej się nie zapoznałem.

Przewodniczący Zbyszko Piwoński:

Tak, jest tam.

Proszę bardzo.

Senator Mieczysław Janowski:

Proszę państwa, pamiętam, że zapytałem posła sprawozdawcę, chyba pana posła Smolenia, czy w Sulejówku przeprowadzono referendum. W odpowiedzi usłyszałem, że nie uzyskano wiążącego rozstrzygnięcia. Dzisiaj pan senator Borkowski powiedział mi, że coś się odbyło. Czy pan przewodniczący ma aktualne informacje? Czy rzeczywiście przeprowadzono referendum, które nie dało wiążącej odpowiedzi, na przykład z powodu braku kworum, czy może wynik był negatywny? Moim zdaniem powinniśmy o tym wiedzieć przed głosowaniem.

Przewodniczący Zbyszko Piwoński:

Nie przeprowadzono klasycznego referendum. Przeprowadzono jedynie sondaż, w którym mieszkańcy opowiedzieli się za przyłączeniem do Warszawy . Ale to jest tylko sondaż, który nie daje podstaw do podjęcia decyzji. Tłumaczyłem, że to Rada Ministrów ma ustawową delegację, którą może zrealizować z dniem 1 stycznia kolejnego roku.

Myślę, że władze Sulejówka zechcą załatwić tę sprawę. My możemy jedynie pośredniczyć w rozmowach z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nie miałem okazji do rozmowy w tej sprawie z ministrem, ale nadal podtrzymuję stanowisko, że nie mamy moralnego prawa do podjęcia decyzji w imieniu Sulejówka.

Senator Mieczysław Janowski:

Powtarzam pytanie: czy w sensie prawnym przeprowadzono referendum?

Przewodniczący Zbyszko Piwoński:

Nie przeprowadzono. Mamy protokół z listą i wynikami.

Czy są kolejne pytania? Nie ma.

Wobec tego zaczynamy głosowanie nad poprawkami pana senatora Borkowskiego.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem zestawu poprawek pana senatora Borkowskiego? (0)

Kto jest przeciwny? (9)

Kto się wstrzymał od głosu? (1)

Dziękuję. Tym samym uporaliśmy się z poprawkami dotyczącymi Sulejówka.

Mamy dwie kolejne poprawki. Czy są do nich uwagi? Gwoli formalności musimy ponownie poddać je pod głosowanie. Nie ma uwag.

Poprawka dziewiętnasta uściśla treść ogłoszenia w formie obwieszczenia i nakazuje podanie do publicznej wiadomości w wojewódzkim dzienniku urzędowym. To jest delegacja dla wojewody.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki? (10)

Poprawka została przyjęta jednogłośnie? Dziękuję.

Poprawka dwudziesta pierwsza. Ta poprawka naprawi błąd i sprawi, że wóz nie będzie stał przed koniem. W innym wypadku ustawa zmieniająca ustawę byłaby uchwalona przed uchwaleniem ustawy zmienianej.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki? (10)

Dziękuję. Poprawka została przyjęta jednomyślnie.

Poddaję pod głosowanie całość ustawy, łącznie z przyjętymi poprawkami.

Kto z państwa senatorów jest za jej przyjęciem? (10)

Ustawa została przyjęta jednogłośnie. Dziękuję.

Zakończyliśmy głosowania.

Dziękuję za przyjęcie informacji z rozmowy z senatorem Borkowskim, którą odbyłem przed posiedzeniem komisji i na którą powołam się w czasie posiedzenia plenarnego.

Na tym kończymy posiedzenie komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 17 minut 45)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.