21 listopada 2002 r.
Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Ustawodawstwa i Praworządności odbyło się pierwsze czytanie zgłoszonego przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej projektu uchwały Senatu w sprawie zwiększenia sprawności administracji publicznej.
W wyniku dyskusji, a następnie głosowania połączone komisje przyjęły tekst uchwały wraz z zaproponowanymi poprawkami. Ustalono, że projekt zarekomenduje Izbie podczas drugiego czytania, które odbędzie się 28 listopada 2002 r., senator Zbyszko Piwoński.
W uzasadnieniu projektu stwierdzono, że zarówno własne obserwacje członków Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, jak i otrzymywane sygnały z różnych gremiów samorządowych oraz organów administracji samorządowej i rządowej w terenie, a także wnioski z odbytej w maju br. konferencji "Sprawne państwo w świetle relacji samorząd terytorialny a administracja rządowa w terenie" skłoniły komisję do zaproponowania odbycia w Senacie debaty na ten temat i przyjęcia stosownej uchwały.
Idea restytucji samorządu terytorialnego zrodziła się w Senacie RP i przyjęte w 1990 r. ustawy ustrojowe, powołujące do życia samorządy gmin i miast, zasługują na wysokie uznanie, co całkowicie potwierdziła praktyka.
Odmienną ocenę należy odnieść do rozwiązań prawnych z roku 1998, w wyniku których powołano do życia dwa kolejne ogniwa samorządu terytorialnego: powiat i województwo, dokonując jednocześnie rozdziału funkcji na szczeblu wojewódzkim, na rządowe i samorządowe. Te właśnie regulacje ustawowe wymagają wnikliwej oceny i dokonania odpowiednich zmian, co zawarte zostało w projekcie uchwały.
Uchwała ta stanowi również swoisty apel skierowany do wszystkich władz publicznych o kreowanie w społeczeństwie, a zwłaszcza wśród młodzieży, właściwego stosunku do państwa i służby publicznej na jego rzecz.