11 lipca 2002 r.

Senatorowie z Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywali ustawę o zasadach i warunkach wjazdu i pobytu obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej oraz członków ich rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W posiedzeniu komisji uczestniczyli: wicedyrektor Departamentu Prawnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Wereszczyński, Katarzyna Blicharczyk i Robert Baran z Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców oraz Iwona Marchewka z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Senatorowie zapoznali się ponadto z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, w której stwierdzono, że ustawa nasuwa jedną uwagę szczegółową. Dotyczyła ona art. 23 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 7 ust. 1 pkt 2. Przesłanką udzielenia obywatelowi Unii zezwolenia na pobyt czasowy jest m.in. zamiar wykonywania albo wykonywanie pracy. Dowodem poświadczającym ten fakt, dołączanym do wniosku o udzielenie zezwolenia jest, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt, 4 pisemne oświadczenie pracodawcy lub podmiotu upoważnionego do powierzenia obywatelowi Unii wykonywania pracy o zamiarze powierzenia mu wykonywania pracy. Zdaniem biura legislacyjnego, w przepisie brakuje wskazania dokumentu zaświadczającego o już wykonywanej pracy (tak, jak zostało to sformułowane w art. 22 ust. 1 pkt 1).

W związku z tą uwagą Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zaproponowała w przyjętym stanowisku, by w art. 23 w ust. 1 w pkt 4 wyrazy ", wskazujące okres zatrudnienia" zastąpić wyrazami "lub zaświadczenie o wykonywaniu pracy, wskazujące okres zatrudnienia". Ustalono, że postulowaną zmianę zarekomenduje Izbie senator Aleksandra Koszada.