20 marca 2002 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o paszportach.
Senatorowie wysłuchali dyrektora Departamentu Prawnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariana Wereszczyńskiego. Ponadto senatorowie zapoznali się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Nowelizując ustawę o paszportach, Sejm wprowadził paszport tymczasowy. Dokument będzie ważny przez rok i zastąpi paszport blankietowy, umożliwiający tylko powrót do Polski.
Paszport będzie wydawany przez konsula tym obywatelom polskim, którzy np. zgubili swój paszport za granicą, a chcą wrócić do kraju (taką funkcję spełnia obecnie paszport blankietowy - na granicy jest on jednak zabierany przez celnika), a także obywatelom polskim przebywającym na stałe za granicą, a czekającym na wydanie paszportu w kraju. Paszport tymczasowy ma mieć sztywną czerwoną okładkę, tak samą jak zwykły, i kilkanaście stron.
Konieczność powyższych zmian wynikała z wprowadzenia w 2001 r. nowego rodzaju paszportu, który jest "personalizowany" w Warszawie. Oznacza to, że niezależnie od miejsca w kraju czy za granicą - paszport fizycznie wykonywany jest w Warszawie. Paszport tymczasowy będzie mógł być wypisany nawet ręcznie, w p
lacówkach konsularnych. W odróżnieniu od paszportu zwykłego, nie będzie zawierał specjalnej poliwęglanowej strony ze zdjęciem i danymi personalnymi. Wydanie paszportu tymczasowego będzie płatne.Ponadto wprowadzenie tego rodzaju paszportu wynika również ze wzrostu w 2001 r. liczby podań o wydanie paszportu przez osoby mieszkające za granicą. Bardzo dużo paszportów wydano bowiem w latach dziewięćdziesiątych, a ich ważność wynosi 10 lat. MSWiA szacuje, że do 2005 r. rocznie wydawać się będzie ok. 100 tys. pas
zportów tymczasowych.W dyskusji nad ustawą o zmianie ustawy o paszportach propozycje wprowadzenia zmian do sejmowej nowelizacji zgłosiła senator Aleksandra Koszada. W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej poparła 7 poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senator A. Koszadę.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia senator Zbyszko Piwoński zaprezentował założenia przygotowanego przez siebie projektu inicjatywy ustawodawczej. Projekt dotyczy koncepcji zmiany ustroju powiatów ziemskich związanych funkcjonalnie z powiatami grodzkimi.
Senatorowie zapoznali się z przygotowanymi specjalnie dla Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji opiniami prawnymi dr. Piotra Przybysza z katedry Prawa Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. dr hab. Małgorzaty Stahl.
Po wstępnym zapoznaniu się z proponowanymi w projekcie rozwiązaniami ustalono, że komisja będzie kontynuować prace legislacyjne.
Podczas posiedzenia komisji, z udziałem zaproszonych gości, omawiano również sprawy organizacyjne związane z planowaną na koniec maja br. konferencją na temat działalności samorządu terytorialnego na poziomie powiatu i województwa oraz jego relacji z administracją rządową.
W dyskusji proponowano podjęcie podczas konferencji m.in. problemów dotyczących rozwoju regionalnego, ustawy o kategoryzacji gmin, dochodów jednostek samorządu terytorialnego, standaryzacji usług publicznych czy roli organów samorządowych w odniesieniu do oświaty czy służby zdrowia.
Organizowana przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej konferencja ma przygotowywać senacką debatę, planowaną na przełomie czerwca i lipca br., dotyczącą funkcjonowania samorządu terytorialnego.