6 lutego 2002 r.

Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zebrała się w celu rozpatrzenia ustawy o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw.

Wcześniej z nowelizacją sejmową zapoznały się komisje merytoryczne: Gospodarki i Finansów Publicznych, Kultury i Środków Przekazu, Nauki i Edukacji, Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego, Polityki Społecznej i Zdrowia, Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Skarbu Państwa i Infrastruktury. Podczas posiedzenia senatorowie reprezentujący te komisje przedstawili wypracowane przez nie stanowiska w sprawie rozpatrywanego dokumentu.

Ponadto senatorowie z Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zapoznali się z opiniami i uwagami przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Infrastruktury. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Ustawa uchwalona przez Sejm 25 stycznia br. wprowadza zmiany w strukturze organów administracji rządowej, agencji rządowych i innych jednostek organizacyjnych. Ustawa znosi 12 centralnych organów administracji rządowej, likwiduje 4 agencje, przewiduje zniesienie na podstawie odrębnych ustaw 5 kolejnych centralnych organów administracji rządowej i państwowych jednostek organizacyjnych oraz połączenie dwóch agencji będących spółkami akcyjnymi Skarbu Państwa.

Zadania likwidowanych jednostek będą przejęte przez ministrów kierujących poszczególnymi działami administracji rządowej albo przez nowo tworzone lub już istniejące urzędy centralne czy agencje rządowe.

W dyskusji senatorowie proponowali wprowadzenie kilkudziesięciu poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Ustalono, że zostaną one poddane pod głosowanie na następnym posiedzeniu komisji, 7 lutego br.