28 listopada 2001 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela, ustawy o systemie oświaty oraz ustawy - Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego.

Senatorowie wysłuchali wiceministrów edukacji narodowej i sportu Włodzimierza Paszyńskiego i Tadeusza Sławeckiego oraz posła sprawozdawcy Krzysztofa Baszczyńskiego. zapoznali się ponadto z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Wiceminister T. Sławecki poinformował, ze nowelizacja była konsultowana ze środowiskami samorządowymi na spotkaniu ze Związkiem Powiatów Polskich.

Zgodnie z przyjętą przez Sejm nowelizacją, szkołami ponadgimnazjalnymi będą: trzyletnie licea ogólnokształcące, trzyletnie licea profilowane, czteroletnie technika (z maturą po trzeciej klasie) oraz dwu-trzyletnie zasadnicze szkoły zawodowe, które umożliwią podjęcie dalszej nauki w liceum lub technikum uzupełniającym.

Kształcenie w liceach profilowanych będzie się odbywało w czternastu profilach ogólnozawodowych, sprawdzonych wcześniej w liceach technicznych. Technika kształcić będą bardziej wąsko profilowo niż licea profilowane. Znajdzie w nich miejsce m.in. kształcenie w zawodach unikatowych (np. pszczelarstwo, wikliniarstwo, budowa fortepianów). W liceach ogólnokształcących, liceach profilowanych i technikach obowiązywać ma ta sama podstawa kształcenia ogólnego. Zgodnie z uchwaloną w sierpniu br. ustawą czyszczącą, szkołami ponadgimnazjalnymi miały być: trzyletnie licea profilowane (pięcioprofilowe: jeden profil proakademicki, cztery profile prozawodowe) oraz dwuletnie szkoły zawodowe.

W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela, ustawy o systemie oświaty oraz ustawy - Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego. Postanowiono, że sprawozdanie w tej sprawie przedstawi Izbie senator Zbigniew Gołąbek.