15 listopada 2001 r.

Odbyło się posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Pierwszy punkt porządku dziennego posiedzenia przewidywał wybór zastępców przewodniczącego komisji. Senator Zbyszko Piwoński zgłosił na to stanowisko kandydatury senatorów Mieczysława Janowskiego i Zbigniewa Zychowicza. W głosowaniu tajnym, przeprowadzonym przez komisję w składzie: senatorowie Aleksandra Koszada, Zbigniew Gołąbek i Andrzej Spychalski, komisja jednomyślnie, 10 głosami, opowiedziała się za wyborem obu proponowanych kandydatów.

Następnie senatorowie przystąpili do rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy - Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego.

Założenia nowelizacji sejmowej przedstawił wiceminister edukacji narodowej i sportu Tadeusz Sławecki. Wiceminister podkreślił, że proponowana ustawa, będąca przedłożeniem rządowym, nie powoduje skutków finansowych dla budżetu państwa i zwrócił się o jej przyjęcie bez poprawek.

Opinię na temat noweli sejmowej przedstawiło również Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W głosowaniu, na wniosek senatora Z. Piwońskiego, komisja jednogłośnie postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do rozpatrywanej nowelizacji i zaproponować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Sprawozdanie w tej sprawie przedstawi Izbie senator Z. Zychowicz.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2001 oraz niektórych innych ustaw.

Założenia przyjęte w ustawie oraz uzasadnienie jej podjęcia przedstawił wiceminister finansów Jacek Uczkiewicz.

Nowelizacja przedłuża czas obowiązywania ustawy na 2002 rok. Przedłużenie to było konieczne, ponieważ ustawa traci moc 31 grudnia br., a uchwalona przez Sejm w lipcu br. nowa ustawa o finansowaniu samorządów została zawetowana przez prezydenta. Oprócz zmiany terminu obowiązywania nowelizacja koryguje pewne kwestie techniczne.

W głosowaniu komisja opowiedziała się jednogłośnie za przyjęciem ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę wybrano senatora Z. Piwońskiego.