20 kwietnia 2004 r.

Senatorowie z Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury rozpatrywali na swym posiedzeniu ustawę o zmianie ustawy - Prawo lotnicze.

Zmiany zawarte w nowelizacji sejmowej, która była projektem rządowym, omówił i uzasadnił prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Krzysztof Kapis. Zapoznano się także z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana ustawa zawierała przepisy dostosowujące polskie ustawodawstwo do prawa Unii Europejskiej i zmierzała do wdrożenia przepisów dotyczących ograniczeń działalności w związku z hałasem w portach lotniczych oraz przepisów w sprawie uznawania licencji personelu lotniczego w lotnictwie cywilnym w ramach Unii Europejskiej.

W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 5 poprawek do nowelizacji prawa lotniczego. Ustalono, że postulowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Józef Sztorc.

Następnie Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury zapoznała się z informacjami dotyczącymi trzech projektów ustaw ratyfikacyjnych, nad którymi pracował Sejm:

- projektu ustawy o ratyfikacji Międzynarodowej Konwencji o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa żeglugi powietrznej "EUROCONTROL", sporządzonej w Brukseli dnia 13 grudnia 1960 r., zmienionej Protokołem Dodatkowym z dnia 6 lipca 1970 r., zmienionej Protokołem z dnia 21 listopada 1978 r., w całości zmienionej Protokołem z dnia 12 lutego 1981 r.,

- projektu ustawy o ratyfikacji Protokołu z dnia 27 czerwca 1997 r. ujednolicającego Międzynarodową Konwencję o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa żeglugi powietrznej "EUROCONTROL", podpisaną w Brukseli dnia 13 grudnia 1960 r., z późniejszymi zmianami,

- projektu ustawy o ratyfikacji Protokołu z dnia 8 października 2002 r. w sprawie przystąpienia Wspólnoty Europejskiej do Międzynarodowej Konwencji o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa żeglugi powietrznej "EUROCONTROL", z późniejszymi zmianami i ujednoliconej przez Protokół z dnia 27 czerwca 1997 r.

Informacje na ten temat przedstawili prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego K. Kapis oraz dyrektor departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Remigiusz Henczel.

Projekty mają na celu umożliwienie Polsce przystąpienia do Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa i Żeglugi Powietrznej. Organizacja ta ma za zadanie ujednolicenie procedur kontroli ruchu lotniczego nad Europą.

Na zakończenie posiedzenia ustalono, ze Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury podejmie decyzję w prawie omawianych projektów po uchwaleniu ich przez Sejm.