Podczas posiedzenia Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury rozpatrywano ustawę o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską o budowie nowego mostu granicznego przez rzekę Dziką Orlicę w przejściu granicznym Mostowice - Orlicke Zahori, sporządzonej w Warszawie dnia 20 marca 2002 r.

Senatorowie wysłuchali informacji o ustaleniach przyjętych w przedmiotowej umowie, które przedstawili wiceminister spraw zagranicznych Jakub Wolski oraz wiceminister infrastruktury Witold Górski. Pozytywną opinię zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Umowa ustanawia podstaw prawne budowy nowego mostu granicznego przez rzekę Dziką Orlicę w przejściu granicznym Mostowice-Orlicke Zahori. W związku z tym reguluje miejsce połączenia dróg na polsko-czeskim przejściu granicznym, zakres przedsięwzięć budowlanych, służących realizacji tego przedsięwzięcia, zasady finansowania budowy i utrzymywania mostu, a także związane z budową zagadnienia celne i podatkowe.

W dyskusji senatorowie poparli ratyfikację umowy, wskazując m.in. na potrzebę podjęcia takiej inwestycji ze względu na usprawnienie wymiany miedzy Polską i Czechami.

W głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Kazimierza Drożdża.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Uchwalona przez Sejm ustawa była projektem rządowym. Na temat przyjętych w niej ustaleń mówił wiceminister infrastruktury W. Górski. W opinii biura legislacyjnego, nowelizacja nie budziła zastrzeżeń.

W ustawie znalazły się przepisy dostosowujące polskie prawo do prawa Unii Europejskiej.

Do najistotniejszych zmian należały m.in.: przyznanie Polsce wyłącznego prawa wznoszenia, udzielania pozwoleń na wznoszenie i wykorzystywanie w wyłącznej strefie ekonomicznej sztucznych wysp, wszelkiego rodzaju konstrukcji i urządzeń przeznaczonych do przeprowadzania badań naukowych, rozpoznawania lub eksploatacji zasobów, jak również w odniesieniu do innych przedsięwzięć w zakresie gospodarczego badania i eksploatacji wyłącznej strefy ekonomicznej; wprowadzenie zasady, że w wypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej, pozwolenie na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich wydaje minister właściwy do spraw gospodarki morskiej; określenie okoliczności, w których odmawia się wydania pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich; wprowadzenie opłaty za wydanie pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń; nałożenie na podmioty przeszukujące wraki statków lub ich pozostałości obowiązku uzyskania pozwolenia dyrektora właściwego urzędu morskiego oraz wskazanie, że w skład urzędów morskich wchodzą także inspekcja państwa bandery i inspekcja państwa portu.

W głosowaniu Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury opowiedziała za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Ustalono, że w imieniu komisji sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Czesława Christowa.