19 listopada 2003 r.
Podczas posiedzenia Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Kodeks morski oraz ustawy o pracy na morskich statkach handlowych.
Rozpatrywana nowelizacja była projektem rządowym, do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych upoważniono ministra infrastruktury, w imieniu którego podczas posiedzenia głos zabrał wiceminister infrastruktury Witold Górski. Swoją opinię przedstawiło także Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Ustawa zawiera przepisy dostosowujące polskie prawodawstwo do prawa Unii Europejskiej. Dotyczy armatorów statków morskich i instytucji zajmujących się kabotażem oraz prowadzeniem rejestrów okrętowych i rejestru jachtów. Ponadto ustawa dotyczy pracowników zatrudnionych na morskich statkach handlowych, dla których wydłuża się czas minimalnego wypoczynku w okresie tygodniowym.
W głosowaniu komisja zaakceptowała wprowadzenie 1 poprawki do omawianej nowelizacji sejmowej. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Czesława Christowa.
Następnie przystąpiono do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw, którą Sejm uchwalił na podstawie projektu rządowego.
Senatorowie wysłuchali informacji na temat nowelizacji, którą przedstawił prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Marek Bryx. Zapoznano się także z uwagami biura legislacyjnego.
Rozpatrywana nowelizacja uwzględniała wnioski wynikające z dotychczasowego stosowania obecnie obowiązującej ustawy, a także z orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zaproponowane zmiany zmierzały m.in. do wzmocnienia kontroli nad gospodarowaniem mieniem publicznym, ułatwienia nabywania nieruchomości na cele publiczne oraz ułatwienia w wykonywaniu praw do nieruchomości.
Opiniując ustawę o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw, Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury zaproponowała wprowadzenie 12 poprawek. Wszystkie zmiany zostały przyjęte jednogłośnie. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Kazimierza Drożdża.
W trzecim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o zaliczaniu na poczet ceny sprzedaży albo opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa wartości nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami państwa polskiego.
Rozpatrywana ustawa została uchwalona przez Sejm na podstawie dwóch projektów - senackiego i rządowego. Do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych upoważnieni zostali ministrowie infrastruktury oraz skarbu państwa. Podczas posiedzenia w imieniu rządu glos zabrał prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast M. Bryx.
Ustawa ma na celu dostosowanie przepisów do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Dotyczyło ono umożliwienia osobom, które w związku z II wojną światową utraciły nieruchomości położone poza obecnym terytorium państwa (tzw. zabużanom), uzyskiwanie ekwiwalentu za utracone mienie, także z zasobów nieruchomości rolnych należących do Skarbu Państwa.
W głosowaniu Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 5 zmian do ustawy sejmowej. Ustalono, że podczas posiedzenia Izby sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Krzysztof Szydłowski.
Na zakończenie posiedzenia, z inicjatywy senator Jolanty Popiołek, odbyła się prezentacja projektu lotniska krajowego w Sochaczewie. Z projektem przekształcenia lokalnego lotniska wojskowego w tym mieście w drugi port krajowy dla Warszawy zapoznali senatorów przedstawiciele lokalnych władz, starostwa powiatu sochaczewskiego oraz urzędu miasta i gminy. W posiedzeniu wzięli także udział poseł Bogusław Liberadzki, przedstawiciele Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze", Urzędu Lotnictwa Cywilnego, PLL "LOT" SA, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Agencji Mienia Wojskowego.