1 lipca 2003 r

Podczas posiedzenia Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Opinie na temat uchwalonej przez Sejm nowelizacji przedstawili wiceminister infrastruktury Witold Górski, główny inspektor transportu drogowego Seweryn Kaczmarek oraz dyrektor Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury Tomasz Michalski. Szereg uwag zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. W opinii biura, ustawa budziła zastrzeżenia o charakterze legislacyjnym.

Nowelizacja zakłada m.in., że krajowi przewoźnicy transportowi będą musieli uzyskać odpowiednie licencje na działalność przed wejściem Polski do Unii Europejskiej.

Ustawa precyzuje również, że podczas jednej kontroli drogowej przedsiębiorca nie może zapłacić więcej niż 15 tys. zł kary, niezależnie od sumy kar przewidywanych za poszczególne nieprawidłowości. Jeżeli kontrola przeprowadzona zostanie w firmie, to kara nie może być wyższa niż 30 tys. zł. Nowelizacja zakłada również, że kierowcy, którzy do tej pory nie musieli posiadać urządzeń rejestrujących prędkość jazdy, czas jazdy i postoju, będą musieli używać ich od momentu wejścia Polski do UE.

W dyskusji zgłoszono wiele wniosków o charakterze legislacyjnym. W głosowaniu Komisja Infrastruktury i Skarbu Państwa postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 47 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Mieczysław Mietła.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym.

W tej części posiedzenia senatorowie wysłuchali informacji wiceministra infrastruktury W. Górskiego oraz wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Leszka Ciećwierza. W opinii biura legislacyjnego, rozpatrywana nowelizacja nie budziła zastrzeżeń.

Ustawa była projektem rządowym, do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych został upoważniony minister spraw wewnętrznych i administracji.

Projekt reguluje kwestię zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas imprez odbywających się na drogach publicznych.

W głosowaniu Komisja Infrastruktury i Skarbu Państwa opowiedziała się za przyjęciem 1 poprawki do omawianej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Krzysztofa Szydłowskiego.