25 kwietnia 2003 r.
Podczas posiedzenia Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy - Prawo telekomunikacyjne oraz o zmianie niektórych ustaw.
Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie sejmowej, które przedstawili wiceminister infrastruktury Krzysztof Heller, dyrektor Departamentu Prawnego w Urzędzie Regulacji Telekomunikacji i Poczty Tadeusz Piątek oraz przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Telekomunikacji Polskiej SA, Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji oraz Polskiej Telefonii Cyfrowej. Swoje uwagi do nowelizacji sejmowej zgłosiło również Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Sejm znowelizował Prawo telekomunikacyjne na początku kwietnia br. Ustawa ma zliberalizować rynek telekomunikacyjny i w konsekwencji obniżyć ceny usług. W myśl ustawy, operator mający dominującą pozycję na danym rynku będzie zobowiązany do udostępnienia (na zasadzie komercyjnej) swojej infrastruktury innym operatorom, którzy będą chcieli świadczyć usługi telekomunikacyjne na tym rynku. Chodzi głównie o dostęp do Internetu. Zakłada też możliwość zachowania numeru telefonu wówczas, gdy abonent zmienia operatora lub miejsce zamieszkania. Ustawa ma wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia.
W dyskusji wiceminister infrastruktury K. Heller zaproponował wprowadzenie zmian, które następnie uzyskały poparcie senatorów. Jedna z proponowanych zmian dotyczyła wysokości wadium za udział w przetargu na zezwolenie telekomunikacyjne. Prezentując poprawki, wiceminister K. Heller wyjaśnił senatorom, że prawo telekomunikacyjne nie reguluje kwestii wadium. "Proponowane zapisy określają obowiązki prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, który powinien określić wysokość wadium, oraz obowiązki podmiotów uczestniczących w przetargu, na których ciąży obowiązek płacenia wadium" - powiedział.
W przyjętym w głosowaniu stanowisku komisja zaproponowała wprowadzenie 17 poprawek. Ustalono, że w imieniu Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Mieczysław Mietła.
Jedna z zaproponowanych przez komisję zmian zakłada, że wysokość wadium za udział w przetargu na zezwolenie telekomunikacyjne nie może być niższa niż 5% oraz wyższa niż 20% jednorazowej opłaty za rezerwację częstotliwości objętej przetargiem.
Wśród poprawek znalazła się również propozycja możliwości obniżania opłat za częstotliwości m.in. w wypadku, gdy stacja nadawcza zlokalizowana jest na obszarze miast poniżej 100 tys. mieszkańców.
Komisja uznała również, że uiszczanie opłat za prawo do wykorzystywania częstotliwości oraz za prawa do dysponowania częstotliwością w rezerwacji ustaje nie później niż z upływem 30 dni od daty złożenia wniosku o rezygnację z prawa do korzystania z tej częstotliwości.
Podczas posiedzenia Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury w głosowaniu podjęto decyzję o przyjęciu inicjatywy ustawodawczej w sprawie ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących nabywania nieruchomości. Pismo w tej sprawie wystosowano do marszałka Senatu.
Zaproponowane w postulowanej nowelizacji zmiany nie powodują wydatków dla budżetu państwa. W opinii komisji, ich wprowadzenie przyspieszy proces składania wniosków przekształceniowych, który będzie się wiązał ostatecznie ze zwiększeniem wpływów do budżetu państwa z tytułu opłat sądowych za założenie ksiąg wieczystych i wpisu do nich nowych tytułów własności osób uprawnionych.
Przepisy proponowanej ustawy nie stanowią kolizji z prawem Unii Europejskiej.