10 grudnia 2002 r.

Podczas posiedzenia Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o gwarancjach Skarbu Państwa dla przewoźników lotniczych.

Senatorowie wysłuchali informacji wiceministra infrastruktury Andrzeja Piłata. Rozpatrywana ustawa przedłuża do końca 2003 r. gwarancje rządowe dla przewoźników lotniczych. Kwota tych gwarancji to 1 mld USD. Dzięki przedłużeniu gwarancji przewoźnicy nie muszą pokrywać kosztów dodatkowego, kosztownego ubezpieczenia lotniczego z tytułu wojny lub ataku terrorystycznego. Gwarancje rządowe mają zapewnić polskim przewoźnikom jednakowy poziom konkurencji na rynku lotów międzynarodowych.

W głosowaniu Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury opowiedziała się za poparciem ustawy sejmowej. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Kazimierz Drożdż.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o usługach detektywistycznych oraz ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym.

W tej części posiedzenia zapoznano się z opiniami wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Tadeusza Matusiaka oraz wiceministra infrastruktury Mieczysława Muszyńskiego, a także wicedyrektora departamentu prawnego w MSWiA Andrzeja Rudlickiego. Wysłuchano też uwag Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana nowelizacja była projektem poselskim i miała na celu wydłużenie o 6 miesięcy: okresu ważności zezwoleń przekształconych z koncesji na działalność w zakresie usług detektywistycznych, ostatecznego terminu złożenia przez przedsiębiorcę wniosku o wymianę zezwolenia przekształconego z koncesji na zezwolenie wydane w trybie ustawy o usługach detektywistycznych oraz ostatecznego terminu, w którym osoby wykonujące czynności detektywa przed dniem wejścia w życie ustawy o usługach detektywistycznych zobowiązane są uzyskać licencję detektywa.

Zmiana w ustawie - Prawo o ruchu drogowym dotyczy art. 72 ust. 2, który określa, jakie pojazdy zwolnione są z obowiązku posiadania wszystkich, określonych w art. 72, dokumentów niezbędnych dla rejestracji pojazdu. W myśl nowego brzmienia ust. 2, dla dokonania rejestracji pojazdów zakupionych po przepadku na rzecz Skarbu Państwa lub na rzecz jednostki samorządu terytorialnego, czy też pojazdów zakupionych od Policji (ABW, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej lub Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej) posiadanie świadectwa oryginalności nie będzie konieczne. Wymóg dotyczący świadectwa oryginalności nie będzie dotyczyć również pojazdów nowych, rejestrowanych po raz pierwszy, na których typy producent lub importer uzyskał świadectwa homologacji lub decyzje zwalniające z homologacji, a także pojazdy, których rejestracja dokonywana jest przed dniem 1 stycznia 2004 r.

W głosowaniu Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o usługach detektywistycznych oraz ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie podczas posiedzenia plenarnego złoży senator Józef Sztorc.