4 grudnia 2002 r.
Odbyło się posiedzenie Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury, podczas którego rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o finansow
aniu dróg publicznych.Senatorowie wysłuchali informacji na temat proponowanych w ustawie rozwiązań, którą przedstawił wiceminister infrastruktury Mieczysław Muszyński. Ponadto zapoznano się z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana ustawa, która była projektem rządowym, zakłada możliwość skierowania do 20% środków przeznaczonych na drogi krajowe na wykup nieruchomości pod autostrady.
W razie zagrożenia realizacji budowy płatnych autostrad z braku środków na zakup nieruchomości pod autostrady, minister infrastruktury określi procentowy udział w przekazywaniu pieniędzy na ten cel z funduszy na drogi krajowe, nie wyższy jednak niż 20%.
W uzasadnieniu projektu stwierdzono m.in., że w związku z realizacją programu budowy autostrad i dróg ekspresowych, wyczerpały się środki określone w ustawie z 1985 r., przeznaczone na wykup gruntów pod autostrady
w tym roku.W przyjętym stanowisku Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie poprawki o charakterze doprecyzowującym do rozpatrywanej nowelizacji ustawy o finansowaniu dróg publicznych. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Mieczysława Mietłę.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o restrukturyzacji zobowiązań koncesyjnych operatorów stacjonarnych publicznych sieci telefonicznych.
W przyjętym stanowisku komisja zaproponowała wprowadzenie poprawek do ustawy sejmowej. Senatorowie uznali, że zobowiązania koncesyjne operatorów telekomunikacyjnych nie będą mogły być umarzane w zamian za nakłady inwestycyjne w infrastrukturę telekomunikacyjną.
Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury zaproponowała wykreślenie z ustawy sejmowej zapisu, na mocy którego zobowiązania miały być umarzane.
Komisja zgodziła się, by zobowiązania koncesyjne operatorów, szacowane obecnie na 430 mln euro, mogły zostać zamienione na akcje lub udziały operatora, które mógłby objąć Skarb Państwa. Do końca br. obowiązuje odroczenie płatności rat koncesyjnych, które w 2003 roku osiągną łącznie 205 mln euro. Jeśli do tego czasu ustawa nie weszłaby w życie, to po 1 stycznia 2003 roku płatności te b
yłyby wymagalne.Jak stwierdzali wcześniej przedstawiciele niezależnych operatorów telekomunikacyjnych, nie mają oni środków na spłatę kolejnych rat koncesji i może im grozić upadłość, jeśli zostaną zmuszeni do ich zapłacenia.
Przed 1 stycznia 2001 roku operatorzy stacjonarnej sieci telekomunikacyjnej musieli uzyskać koncesję. Nowelizacja prawa zniosła koncesje i wprowadziła znacznie tańsze zezwolenia. Ustawa dotyczy operatorów, którzy otrzymali koncesje telekomunikacyjne, które nie zostały opłacone w całości. Dotyczy to spółek telekomunikacyjnych z grupy Netia Telekom, Elektrim Telekomunikacja oraz Telefonia Dialog.
W opinii obecnego na posiedzeniu Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury wiceministra infrastruktury Krzysztofa Hellera, ustawa nie dotyczy natomiast TP SA, gdyż ta spółka nie była nigdy obciążona opłatami koncesyjnymi. Jak stwierdził wiceminister, dotyczy natomiast operatorów lokalnych. Firmy te od początku swojej działalności do chwili obecnej zainwestowały w budowę infrastruktury prawie 2 mld USD.
Komisja postanowiła, że przyjęcie stanowiska w sprawie ustawy o restrukturyzacji zobowiązań koncesyjnych operatorów stacjonarnych publicznych sieci telefonicznych zarekomenduje Izbie senator Grzegorz Lipowski.
Podczas posiedzenia Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury rozpatrzono także ustawę o zmianie ustawy o pracy na morskich statkach handlowych oraz o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim.
Senatorowie wysłuchali informacji wiceministra infrastruktury Krzysztofa Hellera oraz zapoznali się z opinią biura legislacyjnego.
W dyskusji ustawa sejmowa, która dostosowuje polskie prawo do unijnego w zakresie warunków i bezpieczeństwa pracy marynarzy, nie wywołała kontrowersji.
Ustawa jednoznacznie określa m.in., że odpowiedzialność za zarządzanie sprawami opieki zdrowotnej na pokładzie morskiego statku handlowego leży po stronie armatora. Ustawowo został na armatora obowiązek zapewnienia członkom załogi morskiego statku handlowego odpowiednich pomieszczeń dla marynarzy.
Nowela wprowadza także przepisy dotyczące wymiaru czasu pracy, również w godzinach nadliczbowych, inne niż w kodeksie pracy.
W głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wyznaczono senator Czesławę Christową.
Senatorowie z Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury rozpatrzyli także ustawę o zmianie ustawy o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości.
Podczas posiedzenia do ustawy, która była projektem poselskim, ustosunkował się wiceprezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Wiesław Szczepański. Swoje uwagi zgłosiło biuro legislacyjne.
Nowela sejmowa przedłuża termin składania wniosków o nieodpłatne przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności przez uprawnionych mieszkańców Ziem Odzyskanych.
W głosowaniu komisja zarekomendowała Senatowi wprowadzenie 2 poprawek do omawianej ustawy. Na sprawozdawcę wybrano senatora Adama Bielę.
Na zakończenie posiedzenia Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o spółdzie
lniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw.Opinie o nowelizacji, która była poselskim
projektem, przedstawili wiceprezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast W. Szczepański, doradca ministra infrastruktury Waldemar Witkowski, Ryszard Jajszczyk ze Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych oraz Jerzy Jankowski z Krajowej Rady Spółdzielczej. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.Projekt zakłada przywrócenie możliwości ustanawiania przez spółdzielnie mieszkaniowe spółdzielczych własnościowych praw do lokali mieszkalnych. Ponadto ustawa znosi możliwość dokonywania podziału spółdzielni, jeżeli nie zgadza się na to większość walnego zgromadzenia, przez odwołanie się do sądu. Poza tym ustawa zawiera przep
isy zmieniające dotychczasowe brzmienie ustawy w zakresie rozliczeń z członkami spółdzielni, awarii w budynkach, wnoszenia wkładów, przekształcenia dotychczas przysługujących praw w prawo własności.Podczas długiej i wnikliwej dyskusji zgłoszono szereg propozycji poprawek. W głosowaniu akceptację komisji uzyskały 34 zmiany. Ustalono, że ich wprowadzenie zarekomenduje Izbie senator Sergiusz Plewa.