Zapis stenograficzny ze wspólnego posiedzenia

Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury (14.)

oraz Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia (32.)

w dniu 6 czerwca 2002 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych do ustawy o zmianie ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

(Początek posiedzenia o godzinie 14 minut 08)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury Marian Noga)

Przewodniczący Marian Noga:

Mam pisemne uwagi Biura Legislacyjnego.

Otwieram posiedzenie połączonych Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury.

Mamy do rozpatrzenia poprawki legislacyjne zgłoszone do ustawy o zmianie ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Macie państwo senatorowie zestawienie poprawek. Tych poprawek jest sześć. Jak państwo pamiętacie, senator sprawozdawca, pan senator Mieczysław Mietła, zgłaszał w imieniu naszych obu komisji jedną poprawkę. Dodatkowo wpłynęło jeszcze pięć poprawek. Razem jest ich więc sześć.

Proszę państwa, będę mówił krótko. Może po prostu przeczytam uwagi Biura Legislacyjnego.

Poprawka pierwsza jednoznacznie wskazuje, że należy uwzględnić ulgi przysługujące uczniom szkół podstawowych i gimnazjów w przypadku nabywania przez gminę biletów miesięcznych dla uczniów, których droga z domu do szkoły przekracza odległości wskazane w przepisach dotyczących systemu oświaty. W każdym innym przypadku odbywania podróży na podstawie wykupionych od przewoźnika na rzecz osób trzecich legitymacji lub biletów uprawniających do ulgowych przejazdów nie będzie się stosować przepisów tej ustawy. Rozmawiałem z panią minister Banach i wiem, że rząd pozytywnie wypowiada się o tej poprawce.

Poprawka druga podwyższa z 95 do 100% ulgę przysługującą przewodnikowi lub opiekunowi towarzyszącemu w podróży osobie niewidomej albo osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji. Rząd wypowiada się o tym negatywnie. Chodzi o działania antykorupcyjne, o całą gamę działań zabezpieczających przed nieuczciwością przewoźnika. Referuję stanowisko rządu w tej sprawie.

Poprawka trzecia podwyższa z 37 do 49% ulgę przysługującą: po pierwsze, osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach innych niż osobowe oraz autobusowych innych niż zwykłe; po drugie, osobom niewidomym, które nie są uznane za osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego lub autobusowego; po trzecie, dzieciom w wieku powyżej czterech lat do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, dzieciom i młodzieży w okresie od rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej do ukończenia gimnazjum, szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej oraz studentom przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych oraz dzieciom w wieku powyżej czterech lat do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej przy przejazdach środkami publicznego transportu autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej. Ministerstwo w sprawie tej poprawki wypowiada się negatywnie. Przeprowadzona symulacja pokazuje, że skutki tej ustawy, wcześniej oceniane na 15 milionów zł, według najnowszych obliczeń mogą sięgnąć wręcz 30 milionów zł. Pani minister Banach przekazuje negatywną opinię o tej poprawce. Nie może być obecna, bo jest na posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów.

Poprawka czwarta. Ta poprawka była przez nas omawiana, była również przez nas przegłosowana. Przypominam, że uzupełnia ona odesłanie zawarte w art. 6 ust. 1 nowelizowanej ustawy tak, aby minister właściwy do spraw transportu mógł określić także rodzaje dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów emerytów i rencistów oraz ich współmałżonków, na których pobierane są zasiłki rodzinne. Dotyczy to kwestii legitymacji, o których w swoim wystąpieniu mówiła pani senator Krzyżanowska. Dotyczy to całego pakietu działań, tak bym to określił. W tej sprawie jest oczywiście pozytywna opinia ministerstwa.

Poprawka piąta zobowiązuje marszałka Sejmu do ogłoszenia jednolitego tekstu nowelizowanej ustawy w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji. Ministerstwo wypowiada się pozytywnie o tej poprawce.

Wreszcie poprawka szósta, która przesuwa o miesiąc termin wejścia w życie nowelizacji. Chodzi o to, że wszystkie poprawki mają wrócić do Sejmu, który nie zdąży rozpatrzyć ich tak szybko, żeby ustawa 1 lipca mogła wejść w życie. Konieczne jest urealnienie terminu. Ministerstwo i pani minister Banach pozytywnie wypowiadają się w tej sprawie.

Zreferowałem wszystkie poprawki. Możemy przystąpić do dyskusji o nich.

Proszę bardzo, otwieram dyskusję.

Jeżeli nie ma chętnych, możemy głosować.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Głosujemy. Liczy pan Tomala, tak? Dobrze.

Kto jest za wprowadzeniem do ustawy poprawki pierwszej? (14)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (1)

Przechodzimy do poprawki drugiej.

Kto jest za wprowadzeniem poprawki pana senatora Izdebskiego? (0)

Kto jest przeciw? (12)

Kto się wstrzymał? (4)

Poprawka nie przeszła.

Poprawka trzecia, też pana senatora Izdebskiego.

Kto jest za poprawką trzecią? (2)

Kto jest przeciw? (10)

Kto się wstrzymał? (3)

Poprawka nie przeszła.

Kto jest za poprawką czwartą, którą już przegłosowaliśmy, ale dzisiaj robimy to ponownie. (13)

Dziękuję. Jednogłośnie za, tak?

Czy ktoś jest przeciw? (0)

Ktoś się wstrzymał? (1)

Nie, były jeszcze...

Jeden senator wstrzymał się od głosu.

Poprawka przeszła.

Kto jest za poprawką piątą? (16)

Jednogłośnie za.

I kto jest za poprawką szóstą? (15)

Kto jest przeciw? (1)

Kto się wstrzymał? (0)

Poprawka przeszła.

Głosujemy nad całością ustawy.

Kto jest za przyjęciem ustawy w całości, wraz z poprawkami? (16)

(Wypowiedź poza mikrofonem).

Powiedziałem: "wraz z poprawkami".

Jednogłośnie za.

Proszę państwa, przyjęliśmy jednogłośnie ustawę w całość, wraz z poprawkami.

Na senatora sprawozdawcę konsekwentnie wyznaczamy pana senatora Mieczysława Mietłę. Czy jest zgoda? Jest.

Zamykam posiedzenie.

(Głos z sali: Głosujemy dziś czy jutro?)

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Tego nie wiem, jeszcze tego nie wiem.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Aha, bo gdyby jutro, to pana senatora by nie było, tak?

(Senator Mieczysław Mietła: Jestem jutro, ale... Były podane jakieś dwa sprzeczne komunikaty. Jeden, że głosujemy dzisiaj, a drugi...)

(Głos z sali: Dzisiaj o ubezpieczeniach.)

Może wyjaśnię. Pani senator Sienkiewicz dobrze mówi. Dzisiaj będzie głosowanie, ale nie wiem, czy w sprawie tej ustawy.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Raczej nie, tej raczej nie. To mówi członek Prezydium Senatu, więc wie najlepiej.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Dzisiaj głosujemy nad ustawą o ubezpieczeniach.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Za godzinę, za półtorej godziny.

Dziękuję.

Zamykam posiedzenie.

(Koniec posiedzenia o godzinie 14 minut 16)