30 listopada 2001 r.

Podczas posiedzenia Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.

Rozpatrywana nowelizacja była projektem poselskim. Senatorowie wysłuchali posła sprawozdawcy Zbigniewa Janowskiego. Zapoznali się ze stanowiskiem rządu, w imieniu którego wystąpił wiceprezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Wiesław Szczepański. Wyjaśnień udzielała ponadto dyrektor Departamentu Gospodarki Przestrzennej w tym urzędzie Dagmara Mliczyńska-Hajda.

Komisja wysłuchała również uwag Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Sejm, nowelizując ustawę o zagospodarowaniu przestrzennym, zdecydował, że uchwalone przed 1995 rokiem miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego będą obowiązywać nadal. Dzięki temu gminy będą miały rok więcej (czyli do końca 2002 r.) na sporządzenie nowych planów. Gminy, które do końca przyszłego roku uchwalą studium uwarunkowań i kierunków rozwoju gminy i przystąpią do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania, będą mogły plan ten uchwalić do końca 2003 r.

Na wniosek senatora Mariana Nogi komisja postanowiła w głosowaniu przyjąć jedną poprawkę do nowelizacji sejmowej, dotyczącą zakresu ustawy. Zaproponowano wprowadzenie pojęcia "kierunki zagospodarowania przestrzennego" zamiast "kierunków rozwoju gminy".

Na sprawozdawcę stanowiska Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury w sprawie nowelizacji ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym wybrano senatora Włodzimierza Łęckiego.