Podczas posiedzenia Komisji Emigracji i Polaków za Granicą rozpatrywano kwestię finansowania "Radia Lwów".
W dyskusji kwestia ta wywołała wiele kontrowersji. Zastanawiano się, czy radio powinno otrzymać pieniądze, mimo że w nieprawidłowy sposób rozliczyło się z dofinansowania z 2002 r.
Dotacje dla placówek polonijnych za granicą, pochodzące ze środków Kancelarii Senatu, przyznanie których opiniuje Komisja Emigracji i Polaków za Granicą, przekazuje m.in. Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie". Fundacja nie uruchomiła w 2003 r. około 50 tys. zł dotacji senackiej dla "Radia Lwów", ponieważ - jak stwierdzili podczas posiedzenia przedstawiciele fundacji - placówka źle rozliczyła się z dotacji za 2002 r. W związku z tym - ich zdaniem - dopóki nie zostanie prawidłowo rozliczona poprzednia dotacja, radio nie może dostać kolejnej.
Informując o tym senatorów, wiceprezes fundacji Henryk Banasiuk podkreślił, że radio nie przedstawiło rachunków, a jedynie protokół przyznania pieniędzy wraz z rozliczeniami w dolarach (zgodnie z prawem rozliczenie powinno być w walucie danego kraju, w tym wypadku - hrywnach). W związku z tym fundacja nie ma możliwości prawnych uruchomienia dotacji, którą wcześniej przekazała jej na ten cel Kancelarii Senatu.
W dyskusji senatorowie wskazywali, że radio powinno nadawać i powinno otrzymywać na ten cel wsparcie finansowe. Zarówno senatorowie, jak i obecni na sali przedstawiciele fundacji zgodzili się, że "Radio Lwów" musi być nadal finansowane i utrzymane, ponieważ odgrywa ważną rolę.
Podczas posiedzenia Komisja Emigracji i Polaków za Granicą przyjęła także opinię na temat wniosków polonijnych o dotację z budżetu Kancelarii Senatu dla jednostek niezaliczanych do sektora finansów publicznych.
Komisja rozpatrzyła przedstawioną przez Zespół Finansów Polonijnych propozycję Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", zgłoszoną w piśmie L. dz. I-201/2003 z 8 grudnia br., dotyczącą zmniejszenia pierwotnego przeznaczenia środków z dotacji w kwocie 45 741 zł (brutto) na wykonanie zadania inwestycyjnego pn. "Budowa boisk szkolnych przy Szkole Podstawowej w Grodnie, na Białorusi" i przesunięcie tej kwoty na zadanie pn. "Remont dachu kościoła w Drohobyczu, na Ukrainie". Komisja propozycję tę zaopiniowała pozytywnie.