13 grudnia 2001 r.
Odbyło się posiedzenie Komisji Emigracji i Polaków za Granicą, podczas którego marszałek Longin Pastusiak poinformował senatorów o swoich działaniach, zmierzających do utrzymania funduszy przeznaczonych na opiekę i pomoc dla Polonii i Polaków w budżecie Kancelarii Senatu RP.
Komisja przeprowadziła ponadto dyskusję nad możliwością podjęcia inicjatyw ustawodawczych dotyczących ustawy o Karcie Polaka, ustawy o obywatelstwie polskim oraz ustawy o ustanowieniu 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Ustalono, że komisja podejmie prace w tym zakresie i wyznaczono senatorów odpowiedzialnych za poszczególne projekty: Janinę Sagatowską, Krzysztofa Szydłowskiego i Stanisława Nicieję.
W związku z decyzją Prezydium Senatu z 14 grudnia br. w sprawie powołania zespołu do opiniowania wniosków polonijnych komisja zaakceptowała kandydatury senatorów: Anny Kurskiej, Janiny Sagatowskiej, Zbigniewa Kruszewskiego, Lesława Podkańskiego i Tadeusza Rzemykowskiego.
Na zakończenie posiedzenia, zgodnie z pismem marszałka Senatu, przedyskutowano plan i organizację pracy komisji nad ustawą budżetową na rok 2002.