1 czerwca 2004 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich rozpatrzyła skierowany przez marszałka Senatu wniosek ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego w sprawie wyrażenia przez Senat RP zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senatora Jerzego Pieniążka.

Po wysłuchaniu wyjaśnień senatora J. Pieniążka i prokuratura krajowego Karola Napierskiego komisja postanowiła jednogłośnie zarekomendować Izbie przychylenie się do wniosku prokuratora generalnego o uchylenie immunitetu senatorowi J. Pieniążkowi. Ustalono, że w imieniu komisji stanowisko w tej sprawie przedstawi Izbie senator Jerzy Adamski.

W posiedzeniu Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich uczestniczyli także prokuratorzy Rafał Sławnikowski i Dariusz Barski z Prokuratury Okręgowej w Łodzi, która wystąpiła o uchylenie immunitetu. Prokuratura chce postawić zarzut przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków oraz wyrządzenia ponad 9 mln złotych szkody Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, kiedy senator J. Pieniążek był członkiem Rady Nadzorczej funduszu z ramienia sejmiku wojewódzkiego. Grozi za to kara do 10 lat więzienia. Sprawa niegospodarności dotyczy trzech uchwał Rady Nadzorczej z okresu od kwietnia 1999 roku do końca 2000 roku. Zarzuty niegospodarności postawiono już pozostałym 8 z 9 członków Rady Nadzorczej.