2 kwietnia 2004 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich przyjęła projekt uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu. Ustalono, że w dalszych pracach nad tym projektem uchwały komisję reprezentować będzie senator Jerzy Adamski.
Jak stwierdzono w uzasadnieniu projektu, ma on na celu zmianę dotychczasowych i sformułowanie nowych przepisów dotyczących funkcjonowania Senatu i jego organów po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Zaproponowane rozwiązania są związane z zakresem podmiotowym i przedmiotowym ustawy z 11 marca br. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, która weszła w życie 31 marca 2004 r.
Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich przedłożyła propozycję powołania nowej komisji stałej - Komisji Spraw Unii Europejskiej, która będzie organem Senatu właściwym w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej. W szczególności będzie ona wyrażała opinie na temat projektów aktów prawnych Unii Europejskiej oraz rozpatrywała informacje i dokumenty przedkładane przez Radę Ministrów w sprawach dotyczących udziału Polski w pracach Unii Europejskiej.
Propozycje zmian do Regulaminu Senatu dotyczyły także powołania tej komisji, określenia jej przedmiotu działania i kompetencji, a także określenia wzajemnych relacji z innymi komisjami.
Druga grupa zaproponowanych zmian dotyczyła rozszerzenia katalogu kompetencji marszałka Senatu i związana była z nowymi zadaniami Izby wynikającymi z członkostwa w Unii Europejskiej.
Zgodnie z postanowieniami ustawy o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, należało także dopisać do zadań Senatu rozpatrywanie informacji Rady Ministrów o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej.
Ponadto Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich zaproponowała także zmiany dotyczące postępowania z ustawami wykonującymi prawo Unii Europejskiej. Ustawy te rozpatrywane będą, tak jak wszystkie ustawy uchwalone przez Sejm i przekazane do Senatu, w trybie określonym w konstytucji. Marszałek Senatu będzie kierował je do właściwych - zgodnie z zakresem przedmiotowym - komisji, wyznaczając im równocześnie termin na przygotowanie sprawozdania.
Modyfikacji wymagały także przepisy regulujące tryb postępowania z inicjatywami senackimi w zakresie dotyczącym relacji projektowanych przepisów do prawa Unii Europejskiej.