21 lutego 2002 r.
Na swym posiedzeniu zebrała się
Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich. W pierwszym punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrywano ustawę budżetową na rok 2002 w częściach właściwych przedmiotowemu zakresowi działania komisji. Komisja przyjęła dla Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych następującą opinię:"Na posiedzeniu w dniu 21 lutego 2002 r. Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich rozpatrzyła, podstawie art. 73 ust. 2 Regulaminu Senatu, ustawę budżetową na rok 2002 w częściach dotyczących: Krajowego Biura Wyborczego, Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Sejmu RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Kancelarii Senatu RP.
W wyniku dyskusji Komisja pozytywnie opiniuje ustawę budżetową w częściach dotyczących: Krajowego Biura Wyborczego, Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Sejmu RP i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie proponując poprawek.
Odnośnie budżetu kancelarii Senatu Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich proponuje następującą poprawkę do ustawy budżetowej na rok 2002:
a) w art. 26 liczbę "70.000 tys." zastępuje się liczbą "69.000 tys.",
b) w załączniku nr 2:
- w części 03 - Kancelaria Senatu w dziale 751 w rozdziale 75101 Urzędy naczelnych organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa zwiększa się wydatki bieżące jednostek budżetowych o kwotę 1.000 tys. zł.
- w części 81 - Rezerwa ogólna w dziale 758 w rozdziale 75817 Ogólna rezerwa budżetowa Rady Ministrów zmniejsza się wydatki bieżące jednostek budżetowych o kwotę 1.000 tys. zł."
Podczas posiedzenia powołano senatora Andrzeja Spychalskiego na sprawozdawcę opinii komisji w tej sprawie na posiedzeniu Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych, 28 lutego br.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.
W przyjętej 15 lutego br. nowelizacji Sejm zdecydował, że będzie możliwe obniżanie uposażeń posłów i senatorów nie tylko za nieobecność na posiedzeniach izb lub ich organów, ale też za uniemożliwianie prowadzenia obrad poprzez rażące naruszenie regulaminu. Przyjęta nowelizacja ma umożliwić zmiany regulaminowe, zakładające m.in. obniżanie uposażeń i diet parlamentarzystów za niestosowanie się do poleceń marszałka danej Izby. Byłoby wtedy możliwe obniżanie uposażeń i diet posłów i senatorów również za uniemożliwianie prowadzenia obrad.
W dyskusji senator Zygmunt Cybulski zaproponował wykreślenie z ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora możliwości obniżania uposażeń parlamentarzystów za "rażące naruszenie regulaminu". W głosowaniu wniosek ten uzyskał poparcie większości Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Komisja zaproponowała jedynie możliwość obniżania diet.
Komisja uznała, że proponowana ustawa otwiera w skrajnych wypadkach możliwość pozbawienia posła i senatora zawodowego części uposażenia i całej diety. Natomiast parlamentarzyście niezawodowemu groziłaby kara tylko utraty diety, bo uposażenia zazwyczaj nie dostaje. W opinii senatorów, oznaczałoby to nierówne traktowanie parlamentarzystów zawodowych i niezawodowych.
Postanowiono, że stanowisko Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich w sprawie nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora przedstawi Izbie senator Z. Cybulski.