Warszawa, dnia 20 stycznia 2004 r.

STANOWISKO

uczestników seminaryjnego posiedzenia
Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP
zorganizowanego w dniu 20 stycznia 2004 r. na temat
aktualnych problemów realizacji Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej oraz sytuacji na krajowym rynku mleka przed akce
sją Polski do Unii Europejskiej

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP po wysłuchaniu informacji przedstawionej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat zmian zachodzących we Wspólnej Polityce Rolnej Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na rynku mleka w Polsce oraz dyskusji z udziałem przedstawicieli związków, organizacji i samorządów rolniczych, a także przedstawicieli nauki, ośrodków doradztwa rolniczego i branżowych zrzeszeń mleczarskich przyjmuje następujące konkluzje:

1. W związku z tym, iż produkcja mleka w Polsce jest podstawowym stałym źródłem dochodu większości rolników, wyrażamy swój stanowczy sprzeciw wobec decyzji Komisji Europejskiej w sprawie zmian zasad regulowania rynku mleka Unii godzących w interesy Polski, podejmowane naprędce przez obecnych 15 członków UE przed jej rozszerzeniem od 1 maja br.

2. Biorąc pod uwagę żywotne interesy polskich hodowców bydła mlecznego oraz mleczarstwa apelujemy do Rządu RP o intensyfikację dyplomatycznych działań zarówno na forum Unii Europejskiej jak i w ramach spotkań bilateralnych z obecnymi i przyszłymi członkami Unii w kierunku prolongaty podejmowania decyzji w tym zakresie na czas po rozszerzeniu Unii Europejskiej.

3. Oczekujemy od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na inicjatywę legislacyjną nowelizującą ustawę o regulacji rynku mleka i przetworów mlecznych w kierunku dostosowania jej do zasad obowiązujących w Unii Europejskiej oraz na rozstrzygnięcie powstałych problemów w zakresie rozdziału krajowej rezerwy mlecznej.

4. Po raz kolejny przedstawiamy potrzebę pilnego uregulowania funkcjonowania tzw. rynków lokalnych produktów rolno-spożywczych w Polsce wg wzorów Unii Europejskiej dając szansę na funkcjonowanie drobnego przetwórstwa, w tym czas na dostosowanie się do wymogów unijnych większej liczbie podmiotów sektora.

5. Widzimy potrzebę wypracowania sprawnego, szybkiego systemu przepływu informacji poprzez Izby Rolnicze, Ośrodki Doradztwa Rolniczego i organizacje rolnicze o podejmowanych decyzjach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencje Rynku Rolnego w zakresie dostosowywania polskiego prawa do norm unijnych, w tym regulacji polskiego rynku mleka, szczególnie w roku akcesji Polski do Unii Europejskiej.

6. Rekomendujemy wniosek dotyczący organizacji kolejnego seminaryjnego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat problemów dostosowania warunków funkcjonowania przemysłu i przetwórstwa rolno-spożywczego oraz gospodarstw rolnych w Polsce do wymogów sanitarno-weterynaryjnych i ochrony środowiska Unii Europejskiej.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP