Kronika Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

9 maja 2005 r.

Senator Jerzy Pieniążek na Ziemi Nadwraciańskiej spotkał się z Radosławem Agaciakiem dyrektorem oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łodzi, którego uczestnikami byli sołtysi, rolnicy ubiegający się o wsparcie ze środków UE, przedsiębiorcy rolni, jak również przedstawiciele jednostek otoczenia rolnictwa.

Tematem spotkań dotyczył możliwości wsparcia finansowego polskiego rolnictwa ze środków strukturalnych Unii Europejskiej w ramach działań:

1. Inwestycje w gospodarstwach rolnych

2. Programy rolnośrodowiskowe

3. Zalesianie gruntów porolnych

4. Renty strukturalne dla rolników

5. Wspieranie gospodarstw niskotowarowych

6. Dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów unijnych.

29 kwietnia 2005 r.

Senator Jerzy Pieniążek w Sieradzu wziął udział w spotkanie z Sewerynem KACZMARKIEM - Głównym Inspektorem Transportu Drogowego, w którym udział wzięli przewoźnicy publiczni i prywatni.

Dyskutowano m.in. na temat realizacji polityki transportowej w warunkach członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

28 kwietnia 2005 r.

Senator Tadeusz Bartos w Kielcach wziął udział w konferencji naukowej "Ewolucja polityki regionalnej Unii Europejskiej - doświadczenia województwa świętokrzyskiego i regionów partnerskich".

W trakcie konferencji dyskusja dotyczyła następujących zagadnień:

1. Polityka regionalna województwa świętokrzyskiego w aspekcie członkostwa w Unii Europejskiej.

2. Ewolucja priorytetów w polityce regionalnej Unii Europejskiej.

3. Instrumenty i mechanizmy pozyskiwania pomocy Unii Europejskiej dla województwa świętokrzyskiego

4. Stan przygotowania i uczestniczenia gmin województwa świętokrzyskiego do pozyskiwania środków z Unii Europejskiej.

28 kwietnia 2005 r.

Senator Marian Kozłowski w Warszawie wziął udział w konferencji "Polska w Unii Europejskiej - doświadczenia pierwszego roku członkostwa".

Program:

1. Makroekonomiczne efekty przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

2. Społeczne aspekty członkostwa Polski w Unii.

27 kwietnia 2005 r.

Senatorowie: Marian Kozłowski, Tadeusz Bartos, Andrzej Anulewicz oraz Jerzy Pieniążek wzięli udział w IV Krajowym Zjeździe Delegatów Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych.

Podczas Zjazdu dokonano oceny pracy oraz określono kierunki działania na lata 2005-2008.

25 kwietnia 2005 r.

Senator Marian Kozłowski wziął udział w Warszawie w DEBACIE EUROPEJSKIEJ 2005 na temat informacyjnego przygotowanie społeczeństwa do referendum w sprawie Traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy.

22-24 kwietnia 2005 r.

Senator Marian Kozłowski oraz senator Tadeusz Bartos wzięli udział w Poznaniu w VII Międzynarodowych targach FERMA ŚWIŃ I DROBIU.

W trakcie targów odbyła się konferencja, w trakcie której dyskutowano o aktualnych wymogach w transporcie zwierząt, nowoczesnego żywienia świń oraz unijnych wymaganiach higieniczno-sanitarnych pasz dla drobiu.

21 kwietnia 2005 r.

Senator Krzysztof Borkowski wziął udział w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w spotkaniu z Komisarzem ds. Rybołówstwa i Polityki Morskiej Panem Joe Borgiem.

19 kwietnia 2005 r.

Senator Marina Kozłowski oraz senator Janusz Lorenz wzięli udział w Olszynie w XXXI Sesji Sejmiku Województwa.

Podczas sesji dokonano oceny realizacji zadań Agencji Nieruchomości Rolnych, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego oraz Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego za 2004 rok.

18 kwietnia 2005 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Kielcach w I Świętokrzyskim Forum Kultury, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, animatorzy kultury i oświaty na wsi.

Dyskusja dotyczyła następujących zagadnień:

1. Lokalna polityka kulturalna i oświatowa w kontekście Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013.

2. Tworzenie przestrzeni ekonomicznej - relacje miedzy dziedzictwem kulturowym a turystyką, ze szczególnym uwzględnieniem agroturystyki.

3. Konsolidacja inicjatyw lokalnych w zakresie działań kulturalno-oświatowych na przykładzie Świętokrzyskich Dni Kultury.

18 kwietnia 2005 r.

Senator Jerzy Pieniążek w Wieluniu spotkał się z Romanem WENERSKIM - Prezesem Agencji Rynku Rolnego, w którym udział wzięli przedsiębiorcy branży rolno-spożywczej oraz producenci warzyw i owoców.

Dyskutowano o przyszłości branży oraz możliwościach produkcji i handlu polskimi artykułami rolno-spożywczymi w warunkach członkostwa w unii Europejskiej.

17 kwietnia 2005 r.

Senator Marian Kozłowski oraz senator Janusz Lorenz wzięli udział w Olsztynie w debacie na temat: "Wykorzystanie środków SPO i PROW, jako znaczący element rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego".

W trakcie spotkania dyskutowano na temat funkcjonowania tych programów i dokonano podsumowania ich dotychczasowego funkcjonowania.

15-17 kwietnia 2005 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Broniszach w X Międzynarodowych Targach Rolniczo-Ogrodniczych.

W trakcie targów odbyło się seminarium Stowarzyszenia Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników ogrodnictwa.

11 kwietnia 2005 r.

Senator Jerzy Pieniążek spotkał się z Miłosławem DRYGASEM - Wiceprezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Wieruszowie oraz Klonowej.

W spotkaniu udział wzięli sołtysi, rolnicy oraz przedstawiciele jednostek otoczenia rolnictwa, jak również przedsiębiorcy branży rolno-spożywczej.

Dyskutowano między innymi na temat możliwości finansowego wsparcia polskiego rolnictwa ze środków Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej.

4 kwietnia 2005 r.

Senator Marian Kozłowski w Olsztynie wziął udział w konferencji na temat: Przyszłość dzierżawy w rolnictwie".

Podczas konferencji dyskutowano na temat funkcjonowania dzierżaw w latach 1993-2004, propozycji zmian do zapisów ustawy o dzierżawie, jak również roli rachunkowości w zarządzaniu gospodarstwem wielkotowarowym w świetle nowych, międzynarodowych standardów w rachunkowości.

16 - 17 marca 2005 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Kieckach w seminarium na temat: "Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii- doświadczenia Polski, Dani i Niemiec".

Seminarium organizowane było w ramach programu "Zrównoważona polityka energetyczna w Polsce", a jego celem było wsparcie polskiego Parlamentu, Rządu, województw, gmin i instytucji uczestniczących w podejmowaniu decyzji i podejmujących działania ukierunkowane na oszczędzanie energii i zwiększanie wykorzystania źródeł odnawialnych w Polsce.

15 marca 2005 r.

Senator Tadeusz Bartos w Kielcach wziął udział w XIII Tygodniu Kultury Języka.

Udział w przedsięwzięciu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, związku nauczycieli, dyrektorzy i animatorzy kultury na terenie obszarów wiejskich.

W trakcie targów odbyło się seminarium na temat: "Dramat jako trening życia" oraz spotkania z cyklu: "Język - literatura - teatr".

14 marca 2005 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Kielcach wziął udział w Konferencji "Metropolizacja - regionalne bieguny wzrostu", w której udział wzięli przedstawiciele ministerstwa gospodarki i pracy, agencji przedsiębiorczości oraz władz samorządowych .

Dyskusja skierowana była na problematykę rozwoju obszarów miejskich w Narodowym Planie Rozwoju 2007-2013.

11 marca 2005 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Kielcach w XI Międzynarodowych Targach Techniki Rolnej AGROTECH oraz V Targach Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO.

25 lutego 2005 r.

Senator Marian Kozłowski oraz senator Tadeusz Bartod wzięli udział w Poznaniu w V Międzynarodowych Targach "FERMA BYDŁA - 2005".

W trakcie targów odbyło się forum naukowego w trakcie którego wybitni specjaliści- praktycy oraz naukowcy wygłosili referaty dotyczące hodowli bydła i produkcji mleka.

17 lutego 2005 r.

Senator Jerzy Pieniążek wziął udział w Warszawie w uroczystościach zakończenia ogólnopolskiego konkursu "Sposób na Sukces" - na najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość i nowe miejsca pracy na terenach wiejskich.

Laureatami konkursu byli przedsiębiorcy, którzy uruchamiając pozarolniczą działalność gospodarczą na obszarach wiejskich, odnieśli sukces gospodarczy i stworzyli nowe miejsca pracy.

8 lutego 2005 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Złotym Potoku XX spotkaniu przedstawicieli Izb Rolniczych krajów grupy V-4.

Przedmiotem spotkania były następujące tematy:

1. Ocena sytuacji na podstawowych rynkach rolnych państw grupy V-4, w pierwszych miesiącach po przystąpieniu do Unii Europejskiej.

2. Realizacja wypłat rolniczych dotacji w ramach Wspólnej Polityki Rolnej i funduszy strukturalnych w poszczególnych krajach grupy V-4.

3. Możliwości wspierania ze środków funduszy strukturalnych zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich w tym zachowania i ochrony dziedzictwa kulturowego wsi.

4. Koordynacja działań izb rolniczych państwa V-4 na forum europejskich organizacji rolniczych COPA/COGECA.

5. Tworzenie odpowiednich wspólnych działań w dziedzinie edukacji i szkoleń.

6. Tworzenie odpowiednich warunków i równych możliwości rozwoju wszystkich rolników europejskich w aspekcie proponowanej reformy Wspólnej Polityki Rolnej.

7 lutego 2005 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Warszawie w spotkaniu organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości Forum "ZMIENIAMY POLSKI PRZEMYSŁ".

Celem spotkania jest wspieranie pozytywnych zmian zachodzących w polskiej gospodarce i rolnictwie. Zwrócenie uwagi publicznej na sprawy ważne dla rolnictwa i gospodarki.

17 stycznia 2005 r.

Senator Jerzy Pieniążek oraz dr Paweł DAKOWSKI - Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, na Ziemi Nadwarciańskiej wzięli udział w spotkaniach z uczniami szkół średnich na temat: Polityka emigracyjna Polski i Europy oraz Czy chciałbyś mieć sąsiada z Azji i Afryki?.

12 stycznia 2005 r.

Senator Jerzy Pieniążek oraz prof. Maciej NOWICKI - Prezes Fundacji "EKOFUNDUSZ" wzięli udział na Ziemi Nadwarciańskiej w oddaniu do użytku kotłowni ekologicznej oraz zadań kompleksowej termorenowacji szpitala. Inwestycje te były realizowane przy wsparciu krajowych i zagranicznych środków pomocowych.

29 grudnia 2004 r.

Senator Marian Kozłowski wziął udział w Ełku w szkoleniu organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie Oddział w Olecku oraz Stację Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Bydgoszczy Oddział w Olecku na temat zmiany w chowie i hodowli świń w ostatnich latach.

W trakcie szkolenia dyskutowano również o warunkach korzystania z funduszy strukturalnych dla rolników w ramach SPO I PROW oraz uczestnikom został przedstawiony program hodowlany SHiUZ Sp.z o.o

15 grudnia 2004 r.

Senator Marian Kozłowski oraz senator Jerzy Pieniążek w Warszawie wzięli udział w VIII Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych. W trakcie posiedzenia dyskutowano na temat aktualnej sytuacji w rolnictwie. W dyskusji udział wzięli przedstawiciele organizacji i instytucji działających w obszarze rolnictwo.

13-14 grudnia 2004 r.

Senatora Andrzej Anulewicz w Warszawie wziął udział w konferencji Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej: Rozporządzenie ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich w Polsce. Celem konferencji było przedstawienie obecnych kierunków polityki rozwoju obszarów wiejskich oraz możliwości jakie stwarza ona dla zachowania bogactwa przyrodniczego, kulturowego oraz społecznego naszego kraju. Podczas konferencji omówiono następujące zagadnienia:

1. Cele społeczne, środowiskowe, ekonomiczne, jakim powinno służyć Rozporządzenie oraz Plan Rozwoju Obszarów w Polsce.

2. Rola Rozporządzenia ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich w promowaniu oraz zapewnieniu odpowiednich warunków życia na obszarach wiejskich w Polsce.

3. Rekomendacje dotyczące optymalnego kształtu przyszłego Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

4. Wdrażanie oraz monitoring Planu Rozwoju obszarów Wiejskich na poziomie narodowym oraz europejskim.

13 grudnia 2004 r.

Senator Jerzy Pieniążek oraz Jolanta NEJMAN - Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łodzi wzięli udział na Ziemi Nadwarciańskiej w spotkaniach z rolnikami, sołtysami i przedstawicielami jednostek otoczenia rolnictwa na temat: Możliwości wsparcia finansowego polskiego rolnictwa ze środków strukturalnych Unii Europejskiej.

13 grudnia 2004 r.

Senator Marian Kozłowski w Warszawie wziął udział w konferencji organizowanej przez Fundację Programów Pomocy dla Rolnictwa, a dotyczącej zagadnień infrastruktury wsi, struktury obszarowej gospodarstw, obrotu nieruchomościami rolnymi w Polsce w świetle obowiązujących przepisów prawa. Temat konferencji dotyczył realizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

13 grudnia 2004 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Płocku w sesji naukowej zorganizowanej przez Sekcje Techniczną Towarzystwa Naukowego Płockiego na temat: 50 lat produkcji kombajnów zbożowych w Polsce.

Podczas spotkania dyskusja dotyczyła następujących zagadnień:

1. Uruchomienie produkcji kombajnów zbożowych w Polsce.

2. Kierunki rozwoju przemysłu maszyn rolniczych w świetle prognoz krajowego rolnictwa.

3. Miejsce CNH w kraju i na świecie.

9 grudnia 2004 r.

Senator Marian Kozłowski wziął udział w Olsztynie w uroczystościach podsumowania 100-lecia oceny wartości użytkowej bydła w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Warmii i Mazur. W trakcie spotkania omówiono historię oceny wartości użytkowej bydła w Polsce oraz dokonano oceny stanu zdrowia krów na podstawie składu chemicznego mleka.

6 grudnia 2004 r.

Senator Tadeusz Bartos oraz senator Józef Dziemdziela wzięli udział w Warszawie w II Konferencji "Marka dla Polski. Idea Przewodnia".

Celem konferencji było oficjalne przedstawienie rekomendowanej "Idei Przewodniej" dla Polski i omówienie strategii jej wdrożenia w obszarach dyplomacji publicznej, markowego eksportu, inwestycji zagranicznych, turystyki oraz kultury.

Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele biznesu, polityki, kultury, regionów i organizacji gospodarczych.

3 grudnia 2004 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Sandomierzu w spotkaniu na temat: "Rozwój lokalnych społeczności w Polsce".

Udział w posiedzeniu wzięli przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządów lokalnych, właściciele małych i średnich przedsiębiorstw oraz rolnicy i młodzież.

Dyskutowano o programach służących umacnianiu małych i średnich przedsiębiorców, umożliwiających tworzenie nowych miejsc pracy oraz o kreowaniu postaw przedsiębiorczych. W trakcie spotkania przedstawiono programy edukacyjno-informacyjne wspierające rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich w Unii Europejskiej.

29 listopada 2004 r.

Senator Jerzy Pieniążek oraz Edward ADAMIEC - Wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie wzięli udział na Ziemi Nadwarciańskiej w spotkaniach z rolnikami i przedsiębiorcami branży rolno-spożywczej, jak również przedstawicielami jednostek obsługi rolnictwa na temat: możliwości wsparcia finansowego polskiego rolnictwa ze środków strukturalnych Unii Europejskiej w ramach działań:

1. Inwestycje w gospodarstwach rolnych.

2. Młody Rolnik.

3. Programy Rolnośrodowiskowe.

4. Zalesienia gruntów porolnych.

5. Renty strukturalne dla rolników.

25 listopada 2004 r.

Senator Jerzy Pieniążek wraz z Jerzym MAŁACHOWSKI - Wiceprezesem Narodowego Funduszu ochrony Środowiska wzięli udział na Ziemi Nadwarciańskiej w seminarium na temat: Możliwości wsparcia lokalnych inicjatyw i inwestycji ekologicznych z krajowych i europejskich środków pomocowych".

Po zakończeniu spotkania odbyły się wizyty studialne na terenie inwestycji ekologicznych budowanych przy wsparciu środków pomocowych.

Udział w spotkaniach wzięli przedstawiciele lokalnych inwestorów przedsięwzięć ekologicznych oraz władz samorządowych.

19 listopada 2004 r.

Senator Marian Kozłowski wziął udział w Warszawie w konferencji na temat: "Zapewnienie bezpieczeństwa konsumenta w całym łańcuchu żywnościowym".

Poruszane tematy:

1. Europejski program żywnościowy i nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa żywności.

2. System bezpieczeństwa żywności w Polsce: rola państwa.

3. Wymagania bezpieczeństwa żywności dla branży mięsnej i mleczarskiej.

4. Bezpieczeństwo żywności "od pola do stołu".

5. Zapewnienie bezpieczeństwa przez polski przemysł żywnościowy.

6. Tworzenie dobrowolnych systemów samokontroli na poszczególnych etapach łańcucha żywnościowego.

Podczas konferencji uczestnicy obejrzeli wystawę produktów wybranych firm branży mięsnej, mleczarskiej i owocowo-warzywnej.

19 listopada 2004 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Kielcach w I Świętokrzyskim Forum Pszczelarskim. W trakcie spotkania dyskutowano na temat możliwości rynku zbytu produktów pszczelich w Unii Europejskiej w sprzedaży bezpośredniej oraz o wykorzystaniu miodu i produktów pszczelarskich

18 listopada 2004 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Warszawie w konferencji na temat: " Nowe wyzwania dla branży mięsnej - przyszłość Europy".

W trakcie konferencji dyskutowano na następujące tematy:

1. Ocena aktualnego stanu polskiego przemysłu mięsnego.

2. Opłaty w nadzorze weterynaryjnym w świetle Rozporządzenia Parlamentu i Rady Nr 882/2004.

3. Marka, jej rola i znaczenie; przedstawienie inicjatywy "Brief for Poland".

4. Bezpieczny produkt regionalny, zastosowanie na rynku polskim.

5. Rejestracja i ochrona produktów regionalnych i tradycyjnych.

Celem konferencji było upowszechnienie osiągnięć oraz zapewnienie silniejszej i efektywniejszej reprezentacji interesów małych i średnich przedsiębiorstw na forum międzynarodowym, umożliwienie nawiązania i zacieśnienia kontaktów z perspektywą współpracy z podobnymi organizacjami z poza granic Polski.

16 listopada 2004 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Kielcach w spotkaniu podczas którego dyskutowano o możliwościach wymiany z Ukrainą artykułów rolno-spożywczych oraz maszyn i urządzeń do produkcji w rolnictwie.

W spotkaniu udział wziął radca handlowy Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji gospodarczych z Ukrainy, przedstawiciele Polskiej Korporacji Targowej, szefowie stowarzyszeń, izb oraz instytutów naukowych.

10 listopada 2004 r.

Senator Jerzy Pieniążek wraz z Radosławem AGACIAKIEM - zastępca Dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR w Łodzi na Ziemi Nadwarciańskiej wzięli udział w seminarium na temat: "Możliwości wsparcia finansowego polskiego rolnictwa ze środków strukturalnych Unii Europejskiej w ramach działań: inwestycje w gospodarstwach rolnych, młody rolnik, programy rolnośrodowiskowe, zalesianie gruntów porolnych, renty strukturalne dla rolników".

Udział w spotkaniu wzięli rolnicy, sołtysi, producenci artykułów rolno-spożywczych oraz przedstawiciele otoczenia rolnictwa.

8-10 listopada 2004 r.

Senator Marian Kozłowski wziął udział w Rybakach w Zjeździe Zespołu Pszczelarzy Zawodowych.

W trakcie Zjazdu przeprowadzono dyskusję na temat warunków racjonalnego prowadzenia pasiek w unii Europejskiej oraz wymogów stawianych pasiekom w świetle aktualnych przepisów weterynaryjnych

8 listopada 2004 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w organizowanych przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich targach mleczarskich MLEKO-EXPO 2004 .

W trakcie uroczystości swoje artykuły mleczarskie prezentowali przedstawiciele tej branży z całej Polski.

5 listopada 2004 r.

Senator Marian Kozłowski oraz senator Jerzy Pieniążek wzięli udział w Międzynarodowych Targach Owoców i Warzyw AGF.

W trakcie targów swoje płody prezentowali producenci z Polski oraz Holandii, Beli, Niemiec, jak również z Kolumbii i Brazylii.

19 października 2004 r.

Senator Jerzy Pieniążek wziął udział w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kościerzynie w spotkaniu na temat zadań rolnych agencji płatniczych w realizacji Wspólnej Polityki Rolnej w Polsce.

Program spotkania:

1. Regulacje handlu zagranicznego oraz zakresie interwencji na poszczególnych rynkach rolnych.

2. Możliwości finansowego wsparcia modernizacji sektora rolno-spożywczego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego.

3. Zadania Inspekcji Jakości Artykułów Rolno-Spożywczych w Polsce.

18 października 2004 r.

Senator Jerzy Pieniążek wziął udział w Łomży w uroczystościach rozpoczęcia operacji wypłacania rolnikom płatności bezpośrednich. Gościem honorowym uroczystości był Pan Aleksander Kwaśniwski - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

W trakcie spotkania dyskutowano o wsparciu gospodarstw rolnych po akcesji do Unii Europejskiej, o przebiegu akcji przygotowania do płatności bezpośrednich ze szczególnym uwzględnieniem województwa podlaskiego, jak również dyskutowano o nastrojach społecznych na wsi oraz postawach rolników na progu akcesji do Unii.

12 października 2004 r.

Senator Jerzy Pieniążek wziął udział w Gdyni w Morskim Instytucie Rybackim w konferencji dotyczącej strategii rozwoju rybołówstwa na lata 2007-2013.

W trakcie spotkania dokonano prezentacji założeń strategii oraz omówiono propozycje Komisji Europejskiej dotyczącą Europejskiego Funduszu Rybołówstwa. W dyskusji zwracano uwagę nad sposobem i zakresem uwzględnienia rybołówstwa w ramach Narodowego Planu Rozwoju

7-10 października 2004 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Poznaniu w Targach Polagra Farm, a trackie których Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zorganizowała seminarium na temat: "Możliwości wspomagania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich ze środków krajowych i unijnych". Dyskutowano o formach i zakresie wsparcia rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacji i Modernizacji Sektora Żywnościowego, o instrumentach wsparcia rozwoju wsi i rolnictwa.

24 września 2004 r.

Senator Jerzy Pieniążek wraz z Krzysztofem Zarębą - Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska spotkał się w Działoszynie z uczestnikami seminarium Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa, które było zorganizowane dla samorządów regionu i organizacji samorządowych.

Po spotkaniu zapoznali się z funkcjonowaniem oczyszczali ścieków w Dolinie Warty.

22 września 2004 r.

Senator Jerzy Pieniążek wraz z Tadeuszem Soroko - Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w Sieradzu i Wieluniu spotkali się z przedstawicielami sprywatyzowanych zakładów i będących w trakcie prywatyzacji. Dyskutowano o możliwościach wykorzystania istniejącego majątku Skarbu Państwa.

21-24 września 2004 r.

Senator Jerzy Pieniążek i senator Tadeusz Bartos wzięli udział w Poznaniu w Międzynarodowych Targach Przemysłu Spożywczego POLAGRA-FOOD. W trakcie targów wręczono znak "Poznaj Dobrą Żywność".

21-23 września 2004 r.

Senator Marian Kozłowski wziął udział w Siedlcach w 69. Zjeździe Naukowym Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego pod hasłem "JAKOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCI W ZJEDNOCZONEJ EUROPIE".

Na temat strategii bezpieczeństwa i kontroli jakości żywności pochodzenia zwierzęcego mówił prof. dr hab. Zenon Zduńczyk.

W trakcie spotkania dyskutowano na temat możliwości produkcji mleka o zwiększonej zawartości składników funkcjonalnych oraz o czynnikach decydujących o jakości mięsa kulinarnego i przerobowego.

19 września 2004 r.

Senator Marian Kozłowski wziął udział w międzygminnych dożynkach w Olecku.W trakcie uroczystości odbyła się wystawa płodów rolnych, przetworów rolno-spożywczych oraz rękodzieła ludowego.

17 września 2004 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Skarzysku-Kamiennej w drugiej edycji spotkania gospodarczego, które dotyczyło możliwości gospodarczych lokalnego biznesu, oferty inwestycyjnej oraz możliwości nawiązania kontaktów handlowych z kontrahentami krajowymi i zagranicznymi.

12 września 2004 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Modliszewicach w V Dożynkach Powiatowych, których współorganizatorem był Wojewódzki Oddział Doradztwa Rolniczego.W trakcie uroczystości odbyła się wystawa maszyn rolniczych i środków do produkcji rolniczej oraz kiermasze rękodzieła ludowego.

11 września 2004 r.

Senator Marian Kozłowski wziął udział w Olsztynie w XI Jesiennych Targach Rolniczych "Wszystko dla rolnictwa".
W trakcie targów ogłoszono wyniki konkursu:
- Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska Naturalnego i BHP w Rolnictwie
- Najlepsze Zwierzęta Hodowlane
- Mleczny Spec Warmii i M
azur 2004
- Polski chleb 2004

25 sierpnia 2004 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w VIII Ogólnopolskich Igrzyskach Ludowych Zespołów Sportowych.

W trakcie igrzysk odbyły się zawody w lekkiej atletyce, podnoszeniu ciężarów, tenisie stołowym, zapasach, łucznictwie, jak również miały miejsce konkurencje integracyjne.

30-31 lipca 2004 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Warszawie w obchodach z okazji 60 Rocznicy wybuchu Powstania warszawskiego 1944-2004.

26-27 lipca 2004 r.

Senator Jerzy Pieniążek wziął udział w Załęczu Wielkim w konferencji na temat:" Tworzenie regionalnych produktów turystycznych w oparciu o fundusze strukturalne Unii Europejskiej". Udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele agroturystyki regionu, rolnicy, przedsiębiorcy branży hotelarskiej.

W trakcie konferencji dyskutowano między innymi o uwarunkowaniach zagospodarowania przestrzennego a możliwościami realizacji inwestycji związanych z turystyką, jak również starano się wskazać jak należy pozyskiwać środki finansowe z funduszy strukturalnych na działalność w zakresie turystyki.

Na zakończenie konferencji uczestnicy podpisali list intencyjny w sprawie podjęcia działań zmierzających do utworzenia markowego produktu turystycznego "Szlak kajakowy Warty".

19 lipca 2004 r.

Senator Marian Kozłowski w Olsztynie wziął udział w naradzie poświeconej omówieniu skupu zbóż z tegorocznych zbiorów, przygotowaniu województwa do efektywnego wykorzystania środków przeznaczonych na rolnictwo w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. W toku spotkania dokonano oceny realizacji programu pomocy rolnikom przy wypełnianiu wniosków o płatności bezpośrednie przez koordynatorów zatrudnionych w tym celu w urzędach gmin.

W spotkaniu udział wzięli parlamentarzyści województwa, podmioty uczestniczące w skupie zbóż, przedstawiciele banków kredytujących rolnictwo, inspekcje i instytucje obsługujące rolnictwo oraz przedstawiciele samorządu rolniczego i rolniczych związków zawodowych.

9 lipca 2004 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Sandomierzu w uroczystościach Jubileuszu 25-lecia Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

W trakcie uroczystości odbyła się konferencja na temat: "Nowe tendencje w produkcji ogrodniczej".

4 lipca 2004 r.

Senator Sławomir Izdebski zorganizował w miejscowościach Ługi Gołacze festyn "Rocznica rolniczych protestów".

Jest to impreza organizowana corocznie, a jej celem jest uczczenie pamięci rolniczych protestów.

25 czerwca 2004 r.

Senator Andrzej Anulewicz wziął udział w Miedzeszynie w uroczystościach z okazji Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości.

W trakcie uroczystości wręczono nagrody dla najlepszych spółdzielców działających na tym rynku.

23-26 czerwca 2004 r.

Senator Jerzy Pieniążek wziął udział w Warszawie w II Kongresie "Żywność, Żywienie a Zdrowie w Polsce Zintegrowanej z Unią Europejską".

Wśród uczestników obecni byli przedstawiciele wyższych uczelni, głównie medycznych i rolniczych, instytutów naukowo-badawczych, organów urzędowej kontroli żywności oraz przedstawiciele producentów środków spożywczych.

W czasie Kongresu zaprezentowano ok. 135 doniesień ustnych podczas 6 Sesji plenarnych i ok. 15 sesji problemowych oraz ok. 123 doniesień plakatowych.

21 czerwca 2004 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Kielcach w podsumowaniu Akcji "Nie spiesz się - zawsze zdążysz pomóc innym" organizowanej przez Komendę Kieleckiej Chorągwi ZHP im. Stefana Żeromskiego oraz Komendę Miejską Policji.

W trakcie uroczystości, w której udział wzięli harcerze, młodzież szkół podstawowych i gimnazjalnych, nauczyciele oraz przedstawiciele władz samorządowych, rozstrzygnięto konkurs "Bezpieczeństwo na drodze zależy od nas samych", dokonano wręczenia odznaczeń i wyróżnień.

20 czerwca 2004 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Parku Etnograficznym w Tokarni w III Dniach Lasu - Las Najlepszym Wspólnym Dobrem.

19-20 czerwca 2004 r.

Senator Marian Kozłowski wziął udział w Regionalnym Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Starym Polu w XI Żuławskich Targach Rolnych 2004 r., V Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych oraz Konkursie Bezpieczna Praca w Rolnictwie i Wystawie Sprzętu Wojskowego.

W Targach uczestniczyło 539 wystawców, a zakres tematyczny stoisk wystawienniczych obejmował: maszyny i urządzenia rolnicze, wyposażenie budynków inwentarskich, ogrodnictwo i szkółkarstwo, nasiennictwo, pasze i dodatki paszowe, chemię w rolnictwie, ekologię i ochronę środowiska, agroturystykę i rękodzieło ludowe, samochody dostawcze.

Wystawa zwierząt hodowlanych była okazją do zaprezentowania dorobku hodowców województwa, wystawiano bydło mleczne i mięsne, trzodę chlewną oraz konie.

19 czerwca 2004 r.

Senator Jerzy Pieniążek wziął udział w Waszkowskiem, gmina Burzenin w otwarciu sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej, którą uczczono im. Edwarda GIERKA.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz lokalnych i państwowych, stowarzyszeń im. Edwarda Gierka, młodzież, nauczyciele, jak również parlamentarzyści.

19 czerwca 2004 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Sandomierzu w obchodach "400 lat ratownictwa na wodach w Polsce" oraz inauguracji akcji "Bezpieczne wakacje".

W trakcie uroczystości odbyły się pokazy sprzętu specjalistycznego, jak również pogadanki prewencyjne dla dzieci i młodzieży.

18 czerwca 2004 r.

Senator Jerzy Pieniążek wziął udział w Sieradzu w finale Regionalnego Konkursu "Z Konstytucją po jednoczącej się Europie", którego był współorganizatorem.

Uczestnikami byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu działania Delegatury Kuratorium Oświaty w Sieradzu oraz tegoroczni maturzyści.

Tematyka dotyczyła Konstytucji Europejskiej, instytucji i historii Unii Europejskiej, jak również uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o państwach UE oraz roli Polski w Zjednoczonej Europie.

8 czerwca 2004 r.

Senator Jerzy Pieniążek wziął udział we Wrocławiu w Światowym Dniu Ochrony Środowiska.

W uroczystościach udział wzięli minister środowiska, minister rolnictwa oraz przedstawiciele środowisk naukowych i władz lokalnych.

Podczas spotkania odbyła się debata na temat: "Środowisko Dolnego Śląska" oraz "Bezpieczeństwo Żywności a Środowisko".

5 czerwca 2004 r.

Senator Jerzy Pieniążek w Poznaniu wziął udział w II Kongresie Rolnictwa Polskiego, który odbywał się pod patronatem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

Celem kongresu była analiza dotychczasowego rozwoju polskiego rolnictwa, jego stanu obecnego oraz perspektyw w pierwszych latach po integracji w ramach Unii Europejskiej. Organizatorem kongresu byli rolnicy, a program merytoryczny realizowany był przy ścisłej współpracy 10-ciu instytutów naukowych.

W trakcie trwania spotkania powołano grupy robocze, które zajmowały się następującymi zagadnieniami:

1. Ekonomiczno-społeczne problemy polskiej wsi.

2. Produkcja i rynek artykułów pochodzenia roślinnego.

3. Produkcja i rynek artykułów pochodzenia zwierzęcego.

4. Produkcja i rynek produktów ogrodniczych.

5. Spółdzielczość rolnicza - stan i szanse.

4 czerwca 2004 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Kielcach w ogólnopolskiej konferencji naukowej na temat: Kryzys Rzeczypospolitej Polskiej? Spór o kierunki i naprawę państwa. Organizatorem przedsięwzięcia była Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach.

Udział w konferencji wzięli przedstawiciele władz samorządowych, studenci, parlamentarzyści, jak również przedstawiciele świata nauki i mediów.

W trakcie spotkania dyskutowano miedzy innymi na temat:

1. Rzeczypospolita Polska w systemie politycznym.

2. Państwo w gospodarce i stosunkach międzynarodowych.

3. Funkcjonowanie procedur demokratycznych.

3 czerwca 2004 r.

Członkowie komisji spotkali się z delegacją Senatu Argentyny z Mercedes Margeritą OVIEDO i Mario Dominigo DANIELE oraz Sergio Adrian GALLIA

Wiceprzewodniczący komisji senator Janusz Lorenz podkreślił rosnącą rolę parlamentów w stosunkach międzynarodowych. Jak stwierdził, politycy nie muszą być zgodni, ale ich obowiązkiem jest szukanie kompromisu i porozumienia. Zdaniem wiceprzewodniczącego, współczesny parlamentarzysta powinien być otwartym na problemy globalne, międzynarodowe.

Wiceprzewodniczący podkreślał, że Polska postrzega Argentynę jako dobrego partnera politycznego i gospodarczego. Niekorzystny obecnie bilans handlowy z Argentyną jest oceniany przez Polskę jako dowód niedostatecznego przedstawienia argentyńskim partnerom naszych handlowych możliwości. Wiceprzewodniczący Janusz Lorenz zaznaczył, że polski parlament sprzyja rozwijaniu stosunków międzynarodowych oraz podkreślił że Argentyna jest jedynym państwem, w którym Dzień Polak Emigranta stanowi święto narodowe, podziękowała za stosunek Argentyńczyków do naszych rodaków.

1 czerwca 2004 r.

Senator Marian Kozłowski oraz senator Janusz Lorenz wzięli udział w XXI Sesji Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

13-14 maja 2004 r.

Senator Marian Kozłowski wziął udział w Wojewódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Olsztynie w posiedzeniu Rady Programowej "Rolniczego ABC".

W trakcie posiedzenia odbyto miedzy innymi kilka wizyt studialnych w gospodarstwach rolnych oraz przedsiębiorstwach produkujących artykuły rolno-spożywcze.

7 maja 2004 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Warszawie w Krajowym Pikniku Europejskim, który odbywał się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

W trakcie spotkania dyskutowano między innymi o stworzeniu idealnego eurokandydata.

1 maja 2004 r.

Senator Marian Kozłowski w Olsztynie wziął udział w uroczystościach obchodów wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Celem uroczystości było podkreślenie znaczenia akcesji Polski do grona państw tworzących Zjednoczoną Europę.

30 kwietnia 2004 r.

Senator Marian Kozłowski wziął udział w XX okolicznościowej Sesji Sejmiku Województwa Warmińko-Mazurskiego poświęconej integracji Województwa z Unią Europejską

29 kwietnia 2004 r.

Senator Marian Kozłowski wziął udział w uroczystościach 50-lecia powstania Katedry Pszczelarstwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

27 kwietnia 2004 r.

Senator Marian Kozłowski wziął udział w spotkaniu, w którym uczestniczyli przedstawiciele producentów silosów, rolnicy przedsiębiorcy działający na terenie obszarów wiejskich oraz dziennikarze.

Spotkanie miało miejsce w specjalistycznym gospodarstwie Jana Jurkiewicza k.Ostródy

W podsumowaniu dyskusji wskazywano na konieczność tworzenia grup producentów rolnych oraz zwiększenia powierzchni magazynowej na ziarno i nasiona.

26 kwietnia 2004 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek wziął udział w spotkaniu na Ziemi Nadwarciańskiej z Jego Ekscelencją Ambasadorem Republiki Chorwacji w Polsce Nebojska KOHAROVICEM oraz Jerzym ŚWIEŻAWSKIM - wiceprezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele lokalnych samorządów i przedsiębiorców.

17 kwietnia 2004 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek na Ziemi Sieradzkiej gościł Pana Wojciecha OLEJNICZAKA - Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W trakcie spotkań dyskutowano o perspektywach polskiej wsi w Unii Europejskiej.

26 marca 2004 r.

Senator Jerzy Pieniążek na Ziemi Sieradzkiej wziął udział w spotkaniach z Panem Jerzym HAUSNEREM - Wiceprezesem Rady Ministrów. W spotkaniach uczestniczyła młodzież - członkowie Koła Wiedzy o Państwie, Prawie i Polityce, przedstawiciele środowiska wiejskiego i małych miast. Dyskutowano między innymi na temat programu racjonalizacji wydatków publicznych, a przyszłość "polskiej prowincji".

23 marca 2004 r.

Senator Marian Kozłowski wziął udział w Olsztynie w konferencji na temat: "Warmia i Mazury w Unii Europejskiej".

Dyskusja koncentrowała się na następujących zagadnieniach:

1. Unia Europejska szansą czy zagrożeniem dla Warmii i Mazur.

2. Na jakie środki finansowe z unii może liczyć region oraz przedsiębiorcy i jak się o nie starać.

3. Kompetencje i możliwości władz lokalnych w zakresie wspierania przedsiębiorczości.

4. Bank jako ważny pośrednik w absorpcji środków finansowych z Unii Europejskiej.

5. Sytuacja Warmii i Mazur na tle kraju i Europy.

14 lutego 2004 r.

Senator Jerzy Pieniążek wziął udział na Ziemi Nadwarciańskiej w spotkaniach z udziałem Jerzego MAŁACHOWISKIEGO - Wiceprezesa Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w trakcie których dyskutowano o finansowaniu inwestycji w ochronie środowiska i gospodarki wodnej w obszarach ważnych z punktu widzenia procesu dostosowawczego do standardów i norm Unii Europejskiej. Poruszano również zagadnieniami dotyczące Działania 2.4 - Wsparcie dla przedsięwzięć dostosowywania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska, którego instytucją wdrażającą będzie NFOŚiGW

30 stycznia 2004 r.

Senator Tadeusz Bartos w Falentach wziął udział w Zjeździe Krajowego Związku producentów Spirytusu i Technologów Gorzelnictwa, którego tematem wiodącym była rola i zadania gorzelni rolniczych w gospodarce narodowej kraju po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

W trakcie zjazdu dokonano analizy oceny sytuacji w gorzelnictwie krajowym po wejściu w życie ustawy o biokomponentach oraz próbowano określić główne czynniki ograniczające rozwój gorzelni rolniczych w Polsce.

W podsumowaniu dyskusji zwracano uwagę na kierunki jakie Związek powinien wyznaczać dla producentów w 2004 r.

21 stycznia 2004 r.

Senator Tadeusz Bartos w Warszawie wziął udział w uroczystym ogłoszeniu wyników XI edycji Konkursu AGRO-LIGA 2003.

15 stycznia 2004 r.

Senator Tadeysz Bartos w Kielcach wziął udział w uroczystym wręczeniu statuetek Liderzy Regionu 2003 oraz ogłoszeniu wyników i wręczeniu statuetek laureatom Plebiscytu Sportowego 2003 Ziemi Świętokrzyskiej.

Udział w uroczystościach wzięli przedstawiciele ludowych zespołów sportowych, społecznicy regionu, jak również przedstawiciele lokalnego samorządu.

9 stycznia 2004 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek wziął udział w Pajęcznie i Wieluniu w spotkaniu z Panem Pawłem DAKOWSKIM - Wiceministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W trakcie wizyty dyskutowano o problemach bezpieczeństwa lokalnego w jednoczącej się Europie.

Uczestnikami spotkań byli przedstawiciele samorządów gmin i organizacji pozarządowych.

Senator Tadeusz Bartos w Nowinach wziął udział w Forum pod hasłem "Przyszłość Związku Harcerstwa Polskiego" zorganizowanego przez Komendę Hufca w Kielcach.

W trakcie spotkania poruszano następujące zagadnienia:

1. Problemy i kierunki rozwoju hufca

2. Rola i zadania organizacji pozarządowych w środowisku wiejskim

3. Możliwości współpracy samorządów lokalnych z ZHP w powiecie kieleckim

4. Tworzenie warunków do działalności drużyn harcerskich w powiecie kieleckim na przykładzie gminy Sitkówka

5. Rola harcerstwa w środowisku wiejskim.

30 grudnia 2003 r.

Senator Marian Kozłowski w Olsztynie wziął udział w XV Sesji Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Podczas sesji dyskutowano między innymi na temat regionalnego programu rozwoju rolnictwa na lata 2002 - 2006 oraz o wojewódzkim programie zwiększenia lesistości na lata 2001 - 2010.

29 grudnia 2003 r.

Senator Marian Kozłowski w Olsztynie wziął udział w uroczystym wręczeniu certyfikatu zgodności z normą ISO 9000:2000.

22 grudnia 2003 r.

Senator Marian Kozłowski w Olsztynie wziął udział w spotkaniu poświęconym perspektywom rozwoju Warmii i Mazur. W trakcie spotkania omawiano problemy regionu oraz poruszano tematy współpracy parlamentarzystów z administracją samorządową i rządową.

Udział w przedsięwzięciu wzięli przedstawiciele władz samorządowych wojewoda oraz posłowie i senatorowie z regionu.

19 grudnia 2003 r.

Marian Kozłowski wziął udział w Łęgajnach, gmina Barczewo w szkole Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w eliminacjach do konkursu wiedzy o Senacie, którego finał przewidziany jest na koniec pierwszego kwartału 2004 r

14 grudnia 2003 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek wziął udział w powiecie pajeczańskim w spotkaniu z Obserwatorami Republiki Litwy w Parlamencie Europejskim oraz przedstawicielami Litewskiego Stowarzyszenia Rolniczego.

Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele rolniczych spółdzielni produkcyjnych, związków i organizacji rolniczych oraz władz samorządowych.

12 grudnia 2003 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek wziął udział w Sieradzu i Wieruszowie w spotkaniu z Panem Wojciechem POMAJDĄ - Prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W trakcie spotkania dyskutowano o stanie przygotowania Agencji do realizacji bezpośrednich płatności dla rolników oraz odbyła się wizyta studialna w zakładzie przetwórstwa rolno-spożywczego korzystającego z Programów Pomocy Przedakcesyjnej SAPARD.

Uczestnikami spotkań byli wójtowie, starostowie, przedstawiciele samorządów terytorialnych oraz producenci, przetwórcy i rolnicy.

Senator Tadeusz Bartos w Warszawie wziął udział w IX posiedzeniu plenarnym Rady Głównej Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych.

W trakcie posiedzenia wyróżniono laureatów centralnych wyłonionych we współzawodnictwach wojewódzkich o tytuł najlepszej rady gminnej i powiatowej Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych oraz ogniw "O sportowy znak jakości Omega".

25 listopada 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos w Łagowie wziął udział w I Łagowskim Forum Regionalnym poświęconym roli edukacji regionalnej w rozwoju społeczno-gospodarczym.

Udział w spotkaniu wzięli nauczyciel, społecznicy regionu, władze samorządowe, przedsiębiorcy i rolnicy

14 listopada 2003 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek oraz senator Tadeusz Bartos wzięli udział w uroczystych obchodach 80-lecia Polskiego Związku Łowieckiego. Uroczystości odbywają się pod przewodnictwem Pana Włodzimierza CIMOSZEWICZA - Ministra Spraw Zagranicznych.

13 listopada 2003 r.

Senator Marian Kozłowski, jako Honorowy Patron, wziął udział w spotkaniu organizowanym przez Stowarzyszenie Niezależna Inicjatywa Europejska, które jest inicjatorem akcji pod hasłem "Równe Szanse".

Przedsięwzięcie ma na celu pomóc bezrobotnym w podwyższaniu kwalifikacji poprzez naukę języków obcych - angielskiego, niemieckiego i francuskiego.

13 listopada 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Warszawie w XII Targach Mleczarskich MLEKO-EXPO 2003. Organizatorem targów był Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Mleczarskich.

Udział w targach wzięli przedstawiciele producentów i dystrybutorów artykułów mleczarskich.

12 listopada 2003 r.

Senator Marian Kozłowski wziął udział w sesji naukowej "Wypędzeni, przypędzeni..." - Kształtowanie się nowego społeczeństwa na Warmii i Mazurach w latach 1945-1949. Organizatorem sesji był Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.

6 listopada 2003 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek oraz senator Tadeusz Bartos w Warszawie wzięli udział w Konferencji Naukowej na temat: "Problemy utylizacji surowych i przetworzonych niejadalnych materiałów zwierzęcych w branży mięsnej, drobiarskiej i rybnej w świetle obowiązujących i przygotowywanych przepisów prawnych".

Konferencja dotyczyła następujących zagadnień:

1. Ewolucja metod niszczenia i utylizacji odpadów zwierzęcych.

2. Przemysł mięsny wobec wyzwań związanych z utylizacją surowych i przetworzonych niejadalnych materiałów zwierzęcych.

3. Zagrożenia związane z utylizacją surowych i przetworzonych niejadalnych materiałów zwierzęcych w zakładach drobiarskich.

4. Polski przemysł utylizacyjny.

27 października 2003 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek wziął udział w Sieradzu i Konopnicy w spotkaniu z Panem Jackiem ŚWIEŻAWSKIM - Wiceprezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W Sieradzu spotkanie miało miejsce w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej "WART - MILK", gdzie dyskutowano z beneficjentami pomocy przedakcesyjnej.

W Konopnicy dyskutowano z samorządowcami i przedsiębiorcami sektora rolno-spożywczego na temat wykorzystania pomocy przedakcesyjnej.

18 października 2003 r.

Senator Marian Kozłowski wziął udział w Sesji Jubileuszowej organizowanej pod patronatem J.M. Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. dr hab. Ryszarda Góreckiego, z okazji 20-lecia działalności Koła - w Roku Jubileuszowym 650-lecia miasta Olsztyna.

Podczas Sesji dyskutowano o związkach Ziemi Cieszyńskiej z Warmią i Mazurami oraz o dziejach i tradycji kulturowej Warmii i Mazur.

W trakcie uroczystości Krystynie i Marianowi Kozłowskim wręczono Medal Pawła Stelmacha - twórcy Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w 1885 r.

14 października 2003 r.

Senator Marian Kozłowski wziął udział w Olsztynie w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w uroczystości nadania Profesorowi Andrzejowi Filipowi Dubas tytułu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu.

12 października 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w gminie Szydłowie w uroczystościach "Gminny Dzień Edukacji Narodowej".

W trakcie spotkania dyskutowano o wyzwaniach i możliwościach jakie stoją przed oświatą u progu akcesji z Unią Europejską.

10 października 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Kielcach w obchodach Światowego Dnia Turystyki.

Podczas uroczystości odbyło się seminarium poświęcone markowemu produktowi turystycznemu, jak również aktywizacji mieszkańców obszarów wiejskich w kierunku agroturystyki.

10 października 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Poznaniu w posiedzeniu Izby Przemysłowo-Handlowej skupiającej branżę maszyn rolniczych i spożywczych oraz w Międzynarodowych Targach POLAGRA - FARM.

W trakcie targów zorganizowana była konferencja na temat "Polski rynek rolny w unii Europejskiej".

8 października 2003 r.

Senator Janusz Lorenz - Zastępca Przewodniczącego Komisji oraz senator Tadeusz Bartos wzięli udział w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w spotkaniu na temat ustaleń dotyczących wdrażania reformy Wspólnej Polityki Rolnej.

W spotkaniu uczestniczył Jerzy Plewa - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa oraz przedstawiciele rolniczych związków zawodowych i Parlamentu.

3 października 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Chęcinach w konferencji w ramach cyklu: "Małe ojczyzny - regionalizm w praktyce szkolnej". W uroczystościach udział wzięli nauczyciele, pedagodzy, jak również przedstawiciele władz samorządowych i Parlamentu.

W trakcie spotkania dyskutowano o aktywnych metodach w nauczaniu regionalizmu, o dziedzictwie kulturowym w regionie w szkole ponadgimnazjalnej oraz o kształtowaniu tożsamości regionalnej w kontekście wartości narodowych.

16 września 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Międzynarodowych Targach Przemysłu Spożywczego w Poznaniu.

Udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele producentów oraz dystrybutorów artykułów rolno-spożywczych.

15 września 2003 r.

Senator Tadeusz Baros wziął udział w Kielcach w forum samorządowym na temat: "Współpraca zagraniczna gmin i powiatów".

Forum odbyło się honorowym patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i Prezydenta Miasta Kielce.

W trakcie spotkania dyskutowano o możliwościach nawiązania współpracy między regionami zarówno w dziedzinie gospodarczej, rolniczej, jak również dotyczącej nauki, szkolnictwa i kultury.

14 września 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w IV Powiatowych Dożynkach w Gowarczowie.

W trakcie uroczystości producenci środków do produkcji rolnej, jak również artykułów rolno-spożywczych zaprezentowali swoje wyroby.

11 września 2003 r.

Senator Jerzy Pieniążek wziął udział w Piotrkowie Trybunalski w wojewódzkiej konferencji finansów samorządowych.

Udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele władz administracji samorządowej. Dyskusja dotyczyła zagadnień związanych z planowaniem i dysponowaniem środkami finansowymi przeznaczonymi na rolnictwo, rynki rolne i rozwój wsi.

10 września 2003 r.

Senator Marian Kozłowski wziął udział w Szwaderkach w uroczystym otwarciu przetwórni ryb, która spełnia sanitarne i weterynaryjne wymagania stawiane przez Unię Europejską. Na jednej linii produkcyjnej przygotowywane są ryby wędzone, a na drugiej filety, z których część jest przyrządzana we własnej smażalni.

Gospodarstwo Szawaderki od lat jest potentatem w produkcji ryb łososiowatych, głównie siei i sielawy. Ponadto zakład produkuje karpia, tołpygę, amura, jesiotra, a przede wszystkim odchowuje materiał zarybieniowy karpia, siei, sandacza, lina i karasia. Gospodarstwo posiada dwa ośrodki hodowli pstrąga.

8 września 2003 r.

Senator Marian Kozłowski wziął udział w Nowym Dworze Gdańskim w konferencji na temat: "Żuławy 2003 r. - czas przełomu".

Spotkanie organizowane było przez Marszałka Województwa Pomorskiego i Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a dotyczyło sytuacji ekonomicznej Żuław oraz dyskutowano jakie podjąć działania, aby ratować ten region Polski.

4-5 września 2003 r.

Senatorowie: Jerzy Pieniążek, Janusz Lorenz, Józef Dziemdziela, Marian Kozłowski wzięli udział w wyjazdowym seminaryjnym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Ochrony i Wykorzystania Zasobów Wodnych "WODNIK". Współorganizatorem posiedzenia był Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olszynie, a tematem była ochrona jezior w województwie warmińsko-mazurskim.

Program posiedzenia:

1. Seminarium naukowe:

- Problemy ochrony jezior województwa warmińsko-mazurskiego.

- Stan i perspektywy bazy wylęgarniczo-podchowowej ryb.

- Funkcja zarybienia jezior w ekorozwoju województwa warmińsko-mazurskiego.

- Odłowy ryb z jezior jako wskaźnik zmian jakości środowiska i transformacji gospodarki województwa warmińsko-mazurskiego.

- Kormoran czarny a środowisko i gospodarka rybacka.

2. Możliwości i szanse rozwoju gospodarstwa rybackiego "Piękna Góra" w Giżycku.

3. Wizyta studialna w zakładzie rybactwa jeziorowego z doświadczalnym ośrodkiem zarybieniowym "Dgał" Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Giżycku.

23-24 lipca 2003 r.

Senatorowie Tadeusz Bartos, Marian Kozłowski oraz Jerzy Pieniążek (członkowie parlamentarnego Zespołu Ochrony i Wykorzystania Zasobów Wodnych "WODNIK") wzięli udział na Opolszczyźnie w konferencji poświęconej ochronie usuwania skutków powodzi w województwie opolskim.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele samorządu województwa opolskiego oraz realizatorzy programu ISPA, jak również przedstawiciele projektu ochrony triasowych wód podziemnych GZW333.

W trakcie konferencji odbywały się wizyty studialne m.in. w inwestycjach zrealizowanych w ramach programu ISPA i Odra 2006 w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu.

17 lipca 2003 r.

Wiceprzewodniczący Komisji senator Sławomir Izdebski wziął udział w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w spotkaniu, w trakcie którego Jerzy PLEWA - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprezentował wyniki ustaleń dotyczących reformy Wspólnej Polityki Rolnej.

14 lipca 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w konferencji pod patronatem Marszałka Sejmu Marka Borowskiego na temat MARKA DLA POLSKI.

W toku spotkania podkreślano, iż marka stanowi o konkurencyjności gospodarki i narodu. Tylko dzięki mocnej marce narodowej oraz silnym markom firmowym i handlowym można w ciągu pokolenia sprostać konkurencji i zrealizować narodowe inspiracje.

13 lipca 2003 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek oraz senatorowie Marian Kozłowski, Andrzej Anulewicz, Sławomir Izdebski, Krzysztof Borkowski wzięli udział w Lugach Gołaczych w uroczystościach z okazji "ROCZNICY PROTESTÓW ROLNICZYCH".

29 czerwca 2002 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Wąchocku w uroczystościach "Sołtys - Wąchock 2003 r.", w których udział wzięli sołtysi, wójtowie, jak również burmistrzowie.

W trakcie spotkania dyskutowano o roli i zadaniach jakie stoją przed lokalnymi samorządami w aspekcie integracji Polski z Unią Europejską oraz o problemach i korzyściach polskiego rolnictwa i wsi w związku z realizacją Wspólnej Polityki Rolnej. Ponadto podjęto uchwały w sprawie kierunków działania Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej w latach następnych.

27 czerwca 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos w Warszawie wziął udział konferencji na temat: "Nowa rola producentów spirytusu rolniczego w gospodarce narodowej Polski po wejściu do Unii Europejskiej - szanse i zagrożenia polskiego gorzelnictwa".

Dyskusja dotyczyła następujących zagadnień:

1. Dostosowanie gorzelni rolniczych do warunków konkurencji z krajami Unii Europejskiej.

2. Kierunki działalności Krajowego Związku Producentów Spirytusu i Technologów Gorzelnictwa na rzecz pożądanych przekształceń w funkcjonowaniu gorzelnictwa w Polsce oraz rynku spirytusu surowego.

3. Standaryzacja i normatywy Unii Europejskiej w zastosowaniu do gorzelni rolniczych - szansa czy zagrożenie.

25 czerwca 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Kielcach w spotkaniu z okazji "Dni Spółdzielczości Bankowej". W toku spotkania dokonano wymiany poglądów na temat spółdzielczości bankowej i współpracy Banków Spółdzielczych z bankami komercyjnymi. Dyskutowano o możliwościach wykorzystania dopłat bezpośrednich w rolnictwie oraz udziału banków spółdzielczych w kredytowaniu polskiego rolnictwa i polskiej wsi.

17 czerwca 2003 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek wziął udział w I Ogólnopolskim Święcie Wody w Uniejowie, które odbyły się pod honorowym patronatem Pana Longina Pastusiaka - Marszałka Senatu RP. Obchody zostały zorganizowane przy udziale sekcji rybackiej Parlamentarnego Zespołu Ochrony i Wykorzystania zasobów Wodnych "WODNIK".

W obchodach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, spółek wykorzystujących wody geotermalne, naukowcy oraz parlamentarzyści. Dyskutowano m.in. o zasobach geologicznych kryjących się w polskiej ziemi, a także ich wykorzystaniu, jak choćby
w postaci wód geotermalnych, finansowaniu inwestycji z zakresu ochrony środowiska oraz wynikach badań w
ody pitnej na terenach wiejskich.

15 czerwca 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Kielcach obchodach ŚWIĘTA LASU. W toku spotkania dyskutowano o ochronie lasów i korzystnego ich wpływu na klimat, powietrze, wodę, glebę, warunki życia i zdrowia człowieka oraz równowagę przyrodniczą. Poruszano zagadnienia związane z ochroną lasów, zwłaszcza ekosystemów leśnych stanowiących naturalne fragmenty rodzinnej przyrody lub lasów szczególnie cennych ze względu na zachowanie różnorodności przyrodniczej, leśnych zasobów genetycznych, walory krajobrazowe i potrzeby nauki.

14 czerwca 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos w Białymstoku wziął udział XX Ogólnopolskich Igrzyskach Ludowych Zespołów Sportowych Młodzieży Szkolnej.

W trakcie spotkania zaprezentowano osiągnięcia ludowych zespołów oraz dyskutowano o ich roli i zadaniach w jednoczącej się Europie.

12 czerwca 2003 r.

Senator Marian Kozłowski wziął udział w Warszawie w VI Edycji Rankingu Zakładów Mięsnych . W trakcie uroczystości przyznano tytuł NAJLEPSZEJ FIRMY BRANŻY MIĘSNEJ w 2002 r. oraz wręczono honorowe puchary Laureatom Rankingu i honorowe dyplomy pierwszej dziesiątce zakładów mięsnych.

Podczas spotkania dyskutowano o tak zwanych "mięsnych dylematach", modelu regulacji rynku mięsa, jak również konkurencyjności krajowych producentów mięsa u progu integracji oraz o szansach w handlu z Rosją.

5 czerwca 2003 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek wziął udział w Sieradzu w konferencji na temat: "Samorząd gminny w Unii Europejskiej". W trakcie spotkania poruszano następujące zagadnienia:

1. Doświadczenia samorządu w pozyskiwaniu środków na realizację zadań gminy.

2. Skutki rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 r.

3. Rola samorządu we wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw.

Udział w konferencji wzięli Pan Michael Schulz - Nadburmistzr Miasta Gaggenau (Niemcy), Pani Katica Prpić - Wiceburmistrz Miasta Gospić (Chorwacja), Pani Nikolina Hadzigieorgijew - Mer Miasta Jamboł (Bułgaria), jak również przedstawiciele władz samorządowych organizacji rolniczych, samorządu rolniczego oraz przedsiębiorcy i przetwórcy artykułów rolno-spożywczych.

31 maja 2003 r.

Senator Sławomir Izdebski - Zastępca Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wziął udział w Warszawie w IV Kongresie Gmin Wiejskich - "Wyzwania dla gmin wiejskich związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej". Udział w spotkaniu wzięli udział wójtowie, burmistrzowie, przewodniczący rad z gmin wiejskich i miejskich, jak również przedstawiciele władz państwowych.

W trakcie spotkania dyskutowano na temat roli i zadań gmin w zjednoczonej Europie oraz o działaniach wspierających rozwój obszarów wiejskich.

30 maja 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Lublinie w Centralnych Obchodach Światowego Dnia Ochrony Środowiska.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych województwa lubelskiego oraz minister rolnictwa i środowiska.

W toku dyskusji poruszano zagadnienia dotyczące zadań administracji publicznej w zakresie ochrony środowiska w związku z akcesją Polski do Unii Europejskiej.

14 maja 2003 r.

Wiceprzewodniczący Komisji senator Janusz Lorenz wziął udział w Warszawie w seminarium organizowanym przez Polski Związek Producentów, Eksporterów i Importerów Mięsa na temat: Polski przemysł mięsny w zjednoczonej Europie".

W toku spotkania dyskutowano o miejscu i roli przemysłu mięsnego w Unii Europejskiej oraz konsekwencjach członkostwa Polski w Unii dla tego przemysłu. Poruszano zagadnienie dotyczące dostosowania do jednolitego rynku oraz zasady regulacji i interwencji mięsem wieprzowym i wołowym w Unii Europejskiej.

5 maja 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Kielcach w posiedzeniu Świętokrzyskiej Rady Integracji Europejskiej, którego tematem były warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i biznesu z regionu świętokrzyskiego.

 

29 kwietnia 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Kielcach w spotkaniu Lokalnej Koalicji "Bądź partnerem - daj szansę". Działania Lokalnej Koalicji odbywają się w ramach projektu "Bądź partnerem - daj szansę" Phare ACCESS i są sfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Celem spotkań jest rozwój edukacji obywatelskiej młodzieży, aktywizacja młodzieży bezrobotnej oraz rozwój projektów dla młodzieży i realizowanych przez młodzież. Adresami projektu są grupy znajdujące się na marginesie życia społecznego w szczególności bezrobotni, kobiety, osoby starsze, niepełnosprawni.

26 kwietnia 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w spotkaniu w Radomiu z Dyrekcją Lasów Państwowych.

W spotkaniu udział wzięli parlamentarzyści, władze województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego.

Tematem spotkania była prezentacja bieżącej sytuacji i kierunki działań leśnictwa w regionie radomskim i świętokrzyskim oraz informacja o ochronie i powiększaniu zasobów leśnych.

W trakcie spotkania odbyła się wizyta studialna na terenie pokopalnianym przejętym od zakładów Górniczo-Metalowych "Ziębice", gdzie dokonano prezentacji zagospodarowania tych obszarów.

24 kwietnia 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Kielcach VIII Targach Edukacyjnych "EDUKACJA", poświeconych problematyce Unii Europejskiej.

W trakcie spotkania zaprezentowano książki, jak również inne publikacje, które można wykorzystać w procesie informowania mieszkańców obszarów wiejskich o Unii Europejskiej.

23 kwietnia 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w VIII Sesji Rady Powiatu w Staszowie.

Tematem spotkania było zagadnienia związane z przystąpieniem do Polski do Unii Europejskiej.

Udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele władz powiatowych, mieszkańcy miast i wsi, jak również młodzież - uczniowie szkół średnich.

15 kwietnia 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos w Kielcach wziął udział w VII FORUM KOBIET na temat "Produkt regionalny szansą rozwoju obszarów wiejskich.

Udział w spotkaniu wzięła m.in. Justyna Zwolińska - Dyrektor Departamentu Integracji Europejskiej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W dyskusji udział wzięli m.in. przedstawiciele Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych, jak również Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

14 kwietnia 2003 r.

Wiceprzewodniczący Komisji senator Janusz Lorenz wziął udział w Warszawie w Forum Optymistów Przemysłu Rolno-Spożywczego, która odbyła się pod honorowym patronatem Adama Tańskiego - Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Jerzego Millera - Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Celem seminarium był przegląd możliwości i gotowości branży rolno-spożywczej do podjęcia konkurencji na rynku europejskim, dostęp do funduszy pomocowych, metody promocji polskiej żywności za granicą z uwzględnieniem pomocy instytucji rządowych.

Zagadnienia i główne watki debaty:- środki SAPARD i dostępność funduszy unijnych i krajowych po akcesji do Unii Europejskiej - na jaką pomoc mogą liczyć firmy z sektora przetwórstwa rolno-spożywczego zmieniające profil produkcji;- szanse na eksport polskich producentów artykułów spożywczych po akcesji do Unii Europejskiej (koszty produkcji, prognozy zmian cen żywności na rynku krajowym w 2004 roku) - czy zasadne jest wprowadzenie specjalnego systemu monitoringu opłacalności produkcji rolno-spożywczej w połączeniu z edukacją i informacją dla producentów;
- nadwyżki mięsa na rynku krajowym
- możliwości skupu interwencyjnego
- szanse na eksport;
- produkty regiona
lne - szanse dla małych i średnich firm;
- możliwości zwiększenia udziału polskich produktów żywnościowych w międzynarodowych sieciach handlowych i gastronomicznych - wystąpienie senatora Janusz a Lorenza.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Jędrzejowie w spotkaniu Rady Integracji Europejskiej.W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy obszarów wiejskich.
W trakcie dyskusji poruszano zagadnienia dotyczące informowania mieszkańców wsi o warunkach akcesji Polski do Unii E
uropejskiej.

Senator Jerzy Pieniążek wziął udział w regionie nadwarciańskim w spotkaniu z Sergiejem Skrypką - radcą handlowym Ambasady Ukrainy, Viktorii Prebeynos - dyrektorem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej w Warszawie oraz Czesławem Cierecha - specjalistą d.s. rynków wschodnich w Krajowej Izbie Gospodarczej.Dyskusja dotyczyła następujących zagadnień:
- możliwości rozwoju kontaktów gospodarczych między Polską a Ukrainą
- prawne aspekty rozwoju kontaktów gospodarczych między Polską a Ukrainą
- aktu
alne warunki polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej.
Na zakończenie nastąpiło spotkanie z przedsiębiorcami Regionalnej Grupy Producentów "Warta"

30 marca 2003 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek oraz senator Andrzej Anulewicz wzięli udział w Warszawie w Kongresie Rolnictwa Polskiego zorganizowanym przez organizacje rolnicze tworzące Polską Radę Rolną.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele różnych środowisk rolniczych.

Podczas forum dyskutowano o szansach i zagrożeniach dla polskiego rolnictwa na tle warunków integracji i zasad wspólnej polityki rolnej. Poruszano zagadnienia dotyczące społecznych i ekonomicznych problemów restrukturyzacji rolnictwa i wsi, jak również dyskutowano o roli społeczno-zawodowych i gospodarskich organizacjach rolników w realizacji polityki rolnej.

28 marca 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos w ramach cyklu spotkań informacyjnych o Unii Europejskiej wziął udział w spotkaniu w Publicznym Gimnazjum w Nowinach.

W trakcie dyskusji poruszano zagadnienia dotyczący postaw młodzieży, mieszkańców obszarów wiejskich, wobec procesu integracji Polski z Unią Europejską oraz poziomu ich poinformowania o tym procesie.

27 marca 2003 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek i senator Tadeusz Bartos wzięli udział w Kielcach w targach energetycznych na temat wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w Polsce - stan aktualny i perspektywy rozwoju.

W przedsięwzięciu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Środowiska, władze samorządowe oraz przedstawiciele zakładów energetycznych

10 lutego 2003 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek wziął udział w Regionie Nadwarciańskim w spotkaniu z Jerzym Małachowskim Wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Spotkanie dotyczyło procesów dostosowawczych polskiego rolnictwa i ochrony środowiska do standardów Unii Europejskiej.

8-9 lutego 2003 r.

Wiceprzewodniczący Komisji senator Janusz Lorenz wziął udział w Warszawie w europejskiej konferencji "Przyszłość rolnictwa w poszerzonej Europie - rozwój, seanse, zagrożenia". Organizatorem konferencji był Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

W pierwszym dniu obrad dyskutowano o negocjacjach WTO oraz o roli rolniczych i spółdzielczych organizacji w kształtowaniu Wspólnej Polityce Rolnej. Drugi dzień poświęcony był m.in. nowym wyzwaniom dla rolnictwa w poszerzonej Europie, polityce rynkowej oraz zapoznano uczestników z doświadczeniami krajów członkowskich związanych z poszerzeniem. Ponadto przedstawiono oczekiwania krajów akcesyjnych.

5 lutego 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Warszawie uroczystościach przyznania honorowego tytułu "Tego, który zmienia polski przemysł", którego organizatorem było Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości. Przyznanie tego tytułu to kontynuacja projektu "Zmieniamy Polski Przemysł", którego celem jest promowanie inicjatyw na rzecz wspomagania rozwoju polskiej gospodarki oraz kreowanie idei nowoczesnych i konkurencyjnych przedsiębiorstw.

31 stycznia 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Kielcach w spotkaniu spożywców. Organizatorem przedsięwzięcia był świętokrzyski oddział wojewódzki Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego.

Dyskutowano o szansach i możliwościach przemysłu przetwórstwa rolno-spożywczego w jednoczącej się Europie, jak również o roli stowarzyszenia w pomocy przetwórcom w procesie integracji.

31 stycznia 2003 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek wiziął udział w spotkaniu w Oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łodzi z Jackiem Świeżawskim - Wiceprezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji i Rolnictwa w Warszawie.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele samorządu terytorialnego i rolniczego, przedsiębiorcy branży rolno-spożywczej, jak również członkowie organizacji pozarządowych.

Dyskutowało o możliwościach uzyskania środków finansowych z Programu SAPARD.

27 stycznia 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w posiedzeniu w Kielcach inauguracyjnym świętokrzyskiej Rady Integracji Europejskiej.

Do zadań Rady należy:

  1. przedstawianie opinii w sprawach związanych z procesem integracji europejskiej;
  2. wspieranie dialogu społecznego w zakresie problematyki integracji;
  3. działanie na rzecz społecznego porozumienia w sprawie integracji europejskiej.

24 stycznia 2003 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek wziął udział w Częstochowie w ogólnopolskim seminarium na temat " Polityka strukturalna obszarów wiejskich w kontekście wymagań Unii Europejskiej".

W trakcie spotkania przedstawiono informacje na temat wyników negocjacji akcesyjnych z Unią w obszarze - Rolnictwo.

Dyskutowano o możliwościach uzyskania przez rolników oraz przedsiębiorców i przetwórców artykułów rolno-spożywczych pomocy ze środków unijnych.

Uczestnikami konferencji byli mieszkańcy obszarów wiejskich, przedstawiciele samorządu rolniczego i terytorialnego

20 stycznia 2003 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek wraz z Jerzym Plewą - podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przedstawicielem Agencji Rynku Rolnego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji wziął udział Sieradzu, w spotkaniu na temat " Szansa polskiej wsi i rolnictwa w jednoczącej się Europie". Przedstawiciel Agencji Rynku Rolnego dodatkowo przedstawił sytuację na rynku mięsa w Polsce.

Uczestnikami spotkania byli rolnicy, przedsiębiorcy, dzierżawcy oraz przedstawiciele grup producentów rolnych regionu sieradzkiego.

Po zakończeniu spotkania uczestnicy wzięli udział w wizycie studialnej w gospodarstwie rolnym Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Dąbrowie Wielkiej.

20 stycznia 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział ogólnokrajowej konferencji na temat "Rola i miejsce wielkotowarowych gospodarstw rolnych w Polsce po integracji z Unią Europejską w świetle proponowanych polskich rozwiązań prawnych, w tym projektu ustawy o ustroju rolnym państwa".

W konferencji udział wzięli przedstawiciele dzierżawców, przedsiębiorców rolnych, rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz związków zawodowych i rolników działających w wielkotowarowym rolnictwie. Dyskutowano o przyszłości i możliwościach gospodarstw rolnych w Polsce w kontekście akcesji Polski do Unii Europejskiej.

20 stycznia 2003 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek wraz z Jerzym Plewą - podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przedstawicielem Agencji Rynku Rolnego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji wziął udział Sieradzu, w spotkaniu na temat " Szansa polskiej wsi i rolnictwa w jednoczącej się Europie". Przedstawiciel Agencji Rynku Rolnego dodatkowo przedstawił sytuację na rynku mięsa w Polsce.

Uczestnikami spotkania byli rolnicy, przedsiębiorcy, dzierżawcy oraz przedstawiciele grup producentów rolnych regionu sieradzkiego.

Po zakończeniu spotkania uczestnicy wzięli udział w wizycie studialnej w gospodarstwie rolnym Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Dąbrowie Wielkiej.

17 stycznia 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Zjeździe Izby Rolniczej Województwa Świętokrzyskiego.

Uczestnikami spotkania byli delegaci gmin i powiatów oraz przedstawiciele lokalnej władzy samorządowej i administracyjnej, jak również posłowie i senatorowie.

Temat wiodący spotkania dotyczył roli i zadań izb rolniczych w jednoczącej się Europie.

16 stycznia 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos we Wrześni k/Poznania wziął udział w otwarciu i zwiedzaniu nowego zakładu produkcji części i maszyn rolniczych.

Po uroczystościach odbyło się seminarium, w trakcie którego dyskutowano o restrukturyzacji produkcji maszyn rolniczych i części do ciągników, jak również modernizacji sieci handlowej tych produktów.

14 stycznia 2003 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek wziął udział w seminarium organizowanym przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Rybackich i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dzierżawców i Administratorów Nieruchomości Rybackich Skarbu Państwa w Warszawie.

Tematem seminarium było omówienie zagadnień związanych z wejściem Polski do Unii Europejskiej oraz możliwościami uzyskiwania pomocy finansowej na rozwój rybactwa po wejściu Polski do struktur unijnych.

Uczestnikami spotkania byli użytkownicy rybaccy, przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

13 stycznia 2003 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Kielcach w spotkaniu środowiska sportowego województwa świętokrzyskiego.

Uczestnikami spotkania byli sportowcy, trenerzy i działacze sportowi oraz przedstawiciele administracji samorządowej i wojewódzkiej.

Zasłużeni dla sportu, zarówno sportowcy jak i działacze sportowi, otrzymali nagrody i wyróżnienia.

W trakcie spotkania poruszano zagadnienia dotyczące między innymi poprawy bazy sportowej oraz pomocy dla sportowców.

3 stycznia 2003 r.

W ramach cyklu "Polskie rolnictwo w jednoczącej się Europie", przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek wraz z dr Pawłem Dakowskim - dyrektorem Biura Integracji Europejskiej w Agencji Rynku Rolnego wziął udział w starostwie w Wieruszowie w spotkaniu informacyjnym.

Uczestnikami przedsięwzięcia byli przedstawiciele samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy branży rolno-spożywczej, producenci rolni i ich związki branżowe.

Spotkanie poprzedzone było wizytą studialną w Zakładach Mięsnych "MARKO WALICHNOWY".

W trakcie spotkania poruszano zagadnienia dotyczące możliwości i warunków uzyskania środków finansowych z Unii Europejskiej w ramach dopłat bezpośrednich dla rolników oraz przedsiębiorców działających w przemyśle rolno-spożywczym. Dyskutowano o problemach rynku rolnego i możliwościach interwencji na tym rynku w roku 2003. Ponadto poruszano zagadnienia dotyczące wykorzystania środków finansowych pochodzących z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu SAPARD.

13-14 grudnia 2002 r.

Przewodniczący senator Jerzy Pieniążek wziął udział w roboczym spotkaniu środowiska ciepłowniczego, na którym zostały omówione podstawowe zagadnienia ciepłownictwa polskiego związane z:

faktycznym wpływem tychże uregulowań na rynek ciepła i skutkami dla jego odbiorców.

11 grudnia 2002 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek wziął udział w uroczystościach wręczenia nagród 6. Edycji Konkursu Ministra Środowiska "Lider Polskiej Ekologii".

Celem konkursu jest promowanie najbardziej przyjaznych środowisku i efektywnych działań na rzecz jego ochrony oraz ukazywanie różnorodności działań podejmowanych na rzecz ochrony środowiska w Polsce. Konkurs ma za zadanie m.in. promocję polskiej myśli technicznej i naukowej, innowacyjności, oryginalności, wysokiej jakości usług, rzetelności i etyki ekologicznej w działaniach na rzecz środowiska. Przedmiotem konkursu są zastosowane w praktyce wdrożenie przedsięwzięcia służące ochronie środowiska, w szczególności zaś nowatorskie i wysoce efektywne ekologicznie oraz ekonomicznie rozwiązania techniczne, technologiczne i organizacyjne, w kategorii: przedsiębiorstwo, wyrób oraz gmina.

5 grudnia 2002 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w konferencji na temat "Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa - jednostka wdrążająca programy pomocy dla rolnictwa i rozwoju wsi w latach 1992 - 2002". W trakcie dyskusji przedstawiono ewolucję zagranicznej pomocy oraz wykorzystanie środków pomocowych dla sektora rolnego. Ponadto omówiono przygotowanie sektora rolnego do akcesji oraz wykorzystania Funduszy strukturalnych po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

4 grudnia 2002 r.

Senator Andrzej Anulewicz reprezentował Komisję na spotkaniu jakie miało miejsce u Marszałka Senatu RP Prof. Longina Pastusiak z przewodniczącym Pierwszej Izby Stanów Generalnych Królestwa Holandii Gerritem J.M. Braksm, senatorem P. Bauke Boorsmanem senatorem E. M. Kneppers-Heijnertem oraz senatorem I. Y. Tanem.

13 listopada 2002 r.

Senator Tadeusz Bartos reprezentował Komisje w otwarciu XI Targów Mleczarskich "MLEKO - EXPO 2002" . Targi organizowane były przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich w dniach 13-15 listopada 2002 w Warszawie.

13-14 listopada 2002 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w konferencji "Unia Europejska - zaproszenie do konkurencji" zorganizowanej w Warszawie przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych oraz Businessman Plus GSM Warta Forum. Gościem specjalnym konferencji był Pan Gűnter Verheugen - Komisarz Unii Europejskiej ds. Rozszerzenia.

Celem konferencji było przedstawienie bilansu korzyści i zagrożeń dla przedsiębiorstw po wejściu Polski do UE, podsumowanie aktualnego stanu negocjacji z punktu widzenia interesów przedsiębiorstw. W trakcie spotkania dokonano oceny przygotowania przedsiębiorstw do integracji oraz szukano odpowiedzi na pytanie o obecny i przyszły charakter gospodarki unijnej.

25 października 2002 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek brał udział w spotkaniu, które odbyło się w Sieradzu, na temat "Polska Polityka Transportowa".

W trakcie spotkania poruszano następujące zagadnienia:

- kształcenie w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przygotowanie uczestników do profesjonalnego korzystania z dróg,
- prowadzenie badań w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i twórczej pracy w tym zakresie,
- przygotowanie szkolonych do samodzielnego, bezpiecznego korzystania z dróg,
- rozwijanie i upowszechnianie kultury
motoryzacyjnej oraz postępu technicznego.

15 października 2002 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek wziął udział w uroczystościach wręczenia nagród w II Edycji Konkursu "Kryształowej Koniczyny".

Nagroda przeznaczona jest dla osób, które wniosły znaczący wkład w rozwój edukacji na terenach wiejskich. Celem nagrody jest uhonorowanie ludzi poświęcających swój czas, swoje umiejętności na rzecz środowiska lokalnego.

Przewodniczący Komisji wraz z Prymasem Polski Józefem Glempem wręczał nagrody oraz statuetkę "Kryształowej Koniczyny".

11 - 12 października 2002 r.

Senator Marian Kozłowski i senator Tadeusz Bartos reprezentowali Komisję na Międzynarodowych Targach Rolniczych POLAGRA FARM.

Senator Marian Kozłowski wziął udział w Forum Federacji Związków Pracodawców, Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, na którym dyskutowano o skutkach finansowania wejścia Polski do Unii Europejskiej na warunkach Unii Europejskiej - dla towarowych gospodarstw rolnych.

W trakcie spotkania dyskutowano o stanie negocjacji z Unią Europejską oraz na temat polskiego stanowiska negocjacyjnego w rolnictwie. Poruszano zagadnienia dotyczące wspólnej polityki rolnej w aspekcie przedłożonych propozycji dla polskich gospodarstw wielkotowarowych.

Senatorowie uczestniczyli w otwarciu IV FORUM ROLNICZEGO, poświeconego hodowli i chowie bydła mięsnego.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w prezentacji i seminarium, którego tematyka dotyczyła roli i zadań maszyn rolniczych pracujących na polu oraz stosowanym w przetwórstwie rolno-spożywczym.

10 października 2002 r.

Senator Tadeusz Bartos wziął udział w Walnym Zgromadzeniu Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach.

Poruszano zagadnienia dotyczące działania Izb Rolniczych w procesie integracji polskiej wsi i rolnictwa z Unią Europejską. W trakcie spotkania dyskutowano o tym, jak należy zabezpieczyć polską ziemię rolniczą przed wykupem przez cudzoziemców oraz poruszano problemy limitów i dopłat produkcyjnych.

9 października 2002 r.

Senator Marian Kozłowski reprezentował Komisję w uroczystościach z okazji Pierwszego Ogólnopolskiego Zjazdu Hodowców Trzody Chlewnej w Kierzu.

W trakcie spotkania poruszano zagadnienia dotyczące budownictwa i wyposażenia chlewni, przemysłu paszowego oraz zwalczania i zapobiegania chorobom. Referat naukowy na temat aktualnego stanu chowu i hodowli trzody chlewnej w Polsce wygłosił prof. Zygmunt Pejsak, pracownik Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach.

2 października 2002 r.

Przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek wziął udział w uroczystościach 140 - lecia Kółek Rolniczych w Polsce. Uroczystości odbywały się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

Udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele Kółek Rolniczych, przedstawiciele najważniejszych organów Państwa oraz partnerzy Związku.

Senator Jerzy Pieniążek w imieniu Pana Ryszarda Jarzembowskiego Wicemarszałka Senatu RP przekazał uczestnikom serdeczne gratulacje oraz przekazał Medal Senatu RP.

Z okazji 140-lecia organizacji część członków zarządu uhonorowano okolicznościowymi odznakami związku i resortowymi medalami "zasłużony dla Rolnictwa".

W części roboczej spotkania Wiceminister Rolnictwa Czesław Siekierki zapoznał uczestników z projektem budżetu państwa na 2003 rok w części dotyczącej rolnictwa oraz przedstawił informacje na temat polskiego stanowiska negocjacyjnego w dziedzinie rolnictwo.

30 września 2002 r.

Senator Andrzej Anulewicz reprezentował Komisję na spotkaniu konsultacyjnym, które obyło się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a związane było z pracami nad zmianą stanowiska negocjacyjnego Polski w rozdziale 7: "Rolnictwo".

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu rolnego, związków rolniczych, izb rolniczych, rolnicy indywidualni i kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu RP oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP.

26 września 2002 r.

W dniach 26-28 września 2002 r. w Kielcach odbyły się VII Krajowe Tagi Spółdzielcze. Na uroczystościach Komisję reprezentował senator Andrzej Anulewicz.

Głównym celem spotkania była prezentacja efektów gospodarczych spółdzielni różnych branż - w tym zwłaszcza wyrobów możliwości usługowych. Swoją ofertę przedstawiło ok. 100 podmiotów spółdzielczych oraz jednostki prywatne, współpracujące ze spółdzielniami. Pośród wystawców znaleźli się przedstawiciele spółdzielczości europejskiej - siedem podmiotów i organizacji spółdzielczych - z Czech, Słowacji i Rumunii.

Targi były miejscem spotkań spółdzielni i organizacji spółdzielczych z całej Polski.

Podczas spotkania senator Andrzej Anulewicz odebrał z rąk Jerzego Jankowskiego, prezesa zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej oraz Alfreda Domagalskiego, przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej, pamiątkowy puchar z podziękowaniem za aktywną promocję spółdzielczości.

23 września 2002 r.

Senator Janusz Lorenz - zastępca Przewodniczącego Komisji oraz senator Marian Kozłowski wzięli udział w spotkaniu podsumowującym "Rowerowy rajd młodych rolników do Brukseli" z udziałem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

Rajd cieszył się dużym zainteresowaniem rolników, mieszkańców wsi i małych miasteczek, co w konsekwencji przyczyniło się do podniesienia wiedzy o Unii Europejskiej.

Po spotkaniu podsumowującym rajd odbyła się impreza promująca rolnictwo ekologiczne w Polsce połączona z degustacją polskiej żywności produkowanej metodami ekologicznymi.

20 września 2002 r.

Senator Tadeusz Bartos uczestniczył w uroczystym otwarciu I Międzynarodowych Targów Pszczelarskich "API EXPO 2002" w Lublinie oraz w uroczystym otwarciu XX Ogólnopolskich Dni Pszczelarza w ZSR CKP w Pszczelej Woli.

Honorowy Patronat nad imprezami sprawował Wicepremier, Minister Rolnictwa Pan Jarosław Kalinowski, zaś sesji naukowej patronował Główny Lekarz Weterynarii dr Piotr Kołodziej.

Sympozjum naukowe poświęcone było chorobom pszczół. Referaty wygłosili m.in. dr Krystyna Pohorecka - Oddział Pszczelnictwa ISiK w Puławach, dr Marek Chmielewski - Akademia Rolnicza w Lublinie oraz Franz Offner - Prezydent Zawodowego Związku Pszczelarzy w Karyntii (Austra), dr Benedikt Polaczek - Uniwersytet w Berlinie.

Najlepsze firmy, wyroby oraz najciekawsze stoiska nagrodzono Medalami i wyróżnieniami Międzynarodowych Targów Lubelskich.

Prezentowane na Targach miody wzięły udział w konkursie "Najlepszy Miód", organizowanym w Pszczelej Woli.

14 września 2002 r.

W Regionalnym Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Radomiu zakończono ogólnopolski konkurs pod hasłem "Do Unii Europejskiej w zgodzie z naturą". Komisję na tych uroczystościach reprezentował senator Tadeusz Bartos.

Konkurs dotyczył ochrony lasów i środowiska naturalnego oraz upowszechniania zasad Dobrej Praktyki Rolniczej. Skierowany był do młodych, którzy w przyszłości, już jako obywatele Unii Europejskiej pracujący na rzecz rolnictwa, będą bezpośrednio wpływali na stan naszego środowiska naturalnego.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie opracować i upowszechniać wybrany projekt na rzecz gminy lub powiatu. Projekty były wykonane w formie makiet, zielników i raportów. Młodzi uczestnicy konkursu apelowali - "świat dla dzieci bez śmieci".

11 września 2002 r.

Zastępca Przewodniczącego senator Janusz Lorenz uczestniczył w spotkaniu przewodniczących i prezesów polskich organizacji rolniczych. W trakcie spotkania omawiano inicjatywę związków i organizacji rolniczych powołania wspólnej platformy - polskiej rady rolnej - do współpracy z unijnym lobby rolniczym.

5 września 2002 r.

Przewodniczący komisji wziął udział w uroczystej sesji, organizowanej wspólnie przez Krajowy Związek Rewizyjny Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych i Krajową Radę Spółdzielczą, z okazji 10-lecia powstania i funkcjonowania Zarządu Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych. W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci rolniczych spółdzielni produkcyjnych i związków spółdzielczych z całego kraju. W trakcie sesji poruszano zagadnienia dotyczące roli i zadań stojących przed spółdzielczością rolniczą w Polsce oraz omówiono aktualną sytuację w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych.

21 lipca 2002 r.

Przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi senator Jerzy Pieniążek wraz z Waldemarem Sochaczewskim, zastępcą Prezesa Agencji Rynku Rolnego w Warszawie wzięli udział w spotkaniu w Wojewódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kościerzynie (pow. sieradzki). Tematem spotkania były:

1. Informacja nt. płatności bezpośrednich oraz zasad interwencji w Unii Europejskiej.

2. Zasady interwencyjnego skupu zbóż w 2002 roku.

3. Unijne programy pomocowe dla polskiego rolnictwa.

Uczestnikami spotkania byli najwięksi producenci artykułów rolno-spożywczych, przedstawiciele jednostek obsługi rolnictwa, przedsiębiorców i samorządów oraz przedstawiciele władz wojewódzkich.