Kalendarz spotkań Komisji
16 marca 2005 r.
Członkowie komisji spotkali się z farmerami norweskimi zorganizowanymi w Związku Farmerów Norges Bondelag oraz Związku Norsk Bonde.
Tematyka spotkania związana była z funkcjonowaniem Polski w strukturach europejskich. Poruszano również zagadnienia dotyczące rolnictwa norweskiego oraz uwarunkowań społecznych i gospodarczych powodujących, że Norwedzy dwukrotnie powiedzieli nie w trakcie referendum odnośnie przystąpienia do Unii Europejskiej.
24 stycznia 2005 r.
Senator Tadeusz Bartos spotkał się w Kielcach z Panem Petrasem GRANZULISEM - członkiem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Republiki Litewskiej.
W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, organizacji i związków zawodowych rolników, rolnicy i przedsiębiorcy branży rolno-spożywczej.
Tematyka spotkania była następującą:
1. Wymiana doświadczeń w zakresie rozwoju współpracy gospodarczej przedsiębiorstw przy wsparciu funduszy unijnych.
2. Koordynacja działań służb bankowych, skarbowych, celnych, granicznych i sanitarno-weterynaryjnych.
3. Wskazanie kierunków wspólnych przedsięwzięć gospodarczych.
5 stycznia 2005 r.
Członkowie komisji spotkali się z Komisarzem Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Panią Mariann FISCHER BOEL waz z towarzyszącą jej delegacją.
Tematyka spotkania związana była z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
15 grudnia 2004 r.
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła wspólne spotkanie z Komisją Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej z grupą parlamentarzystów i urzędników z Kazachstanu.
W trakcie spotkania dyskutowano między innymi na temat prywatyzacji, mówiono o obrocie ziemią oraz nabywaniu ziemi przez cudzoziemców.
1 grudnia 2004 r.
Członkowie komisji spotkali się z Panem Petrasem GRANZULISEM - członkiem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Republiki Litewskiej.
W trakcie dyskusji rozmawiano na temat doświadczeń Polski w przystąpieniu do Unii Europejskiej oraz możliwościach wymiany artykułów rolno-spożywczych ze
Wschodem.17 listopada 2004 r.
Senator Tadeusz Bartos reprezentował komisje na spotkaniu z sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi z delegacją Wspólnej Komisji Rolnictwa i Żywności Parlamentu Irlandii.
W toku spotkanie dyskutowano o wykorzystaniu funduszy unijnych, irlandzkim przemyśle mleczarskim, jego restrukturyzacji po przystąpieniu do Unii Europejskiej oraz o rozwoju handlu zwierząt w Irlandii. Rozmawiano również o cenach produktów rolnych po przystąpieniu Polski do Unii, o rodzajach gospodarstw rolnych oraz ich strukturze o migracjach ze wsi w Polsce.
30 czerwca 2004 r.
Członkowie komisji spotkali się z Panem Claudem SARDAISEM - Prezesem France-Pologne pour I'Europe. Dyskutowano na temat wyzwań Wspólnej Polityki Rolnej po rozszerzeniu Unii Europejskiej. Gość przedstawił założenia organizowanego na jesieni Uniwersytetu Letniego pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskie Aleksandra Kwaśniewskiego.
3 czerwca 2004 r.
Członkowie komisji spotkali się z delegacją Senatu Argentyny z Mercedes Margeritą OVIEDO i Mario Dominigo DANIELE oraz Sergio Adrian GALLIA
Wiceprzewodniczący komisji senator Janusz Lorenz podkreślił rosnącą rolę parlamentów w stosunkach międzynarodowych. Jak stwierdził, politycy nie muszą być zgodni, ale ich obowiązkiem jest szukanie kompromisu i porozumienia. Zdaniem wiceprzewodniczącego, współczesny parlamentarzysta powinien być otwartym na problemy globalne, międzynarodowe.
Wiceprzewodniczący podkreślał, że Polska postrzega Argentynę jako dobrego partnera politycznego i gospodarczego. Niekorzystny obecnie bilans handlowy z Argentyną jest oceniany przez Polskę jako dowód niedostatecznego przedstawienia argentyńskim partnerom naszych handlowych możliwości. Wiceprzewodniczący Janusz Lorenz zaznaczył, że polski parlament sp
rzyja rozwijaniu stosunków międzynarodowych oraz podkreślił że Argentyna jest jedynym państwem, w którym Dzień Polak Emigranta stanowi święto narodowe, podziękowała za stosunek Argentyńczyków do naszych rodaków.21 maja 2004 r.
Członkowie Komisji spotkali się z Panem Robertem BRZUSZCZAKIEM - Prezydentem Europejskiej Federacji Mleka w Brukseli.
W trakcie spotkania dyskutowano o możliwościach konkurencji polskich artykułów mleczarskich z produktami pochodzącymi z Unii.
24 marca 2004 r.
Członkowie Komisji spotkali się z delegacją z Hiszpanii z Regionu Murcia, która przybyła w następującym składzie: Maria Dolores de Miguel Gomez, Angel Garcia Lidon, Teresa Torres Sarabia.
W trakcie spotkania dyskutowano między innymi o dokonaniach i zmianach polityki rolnej H
iszpanii w drodze do Unii Europejskiej.25 sierpnia 2003 r.
Członkowie Komisji spotkali się z Panem Edwardem KOWALSKIM - pracownikiem Wydziału Ekonomiczno-Handlowego Ambasady RP w Rzymie.
Temat spotkania dotyczył szans i perspektyw wymiany artykułami rolno-spożywczymi.
15 lipca 2003 r.
Członkowie Komisji spotkali się z Panem Jose Manuel Silva RODRIGUEZEM - Dyrektorem Generalnym ds. Rolnictwa w Komisji Europejskiej, Rudolfem MOEGELE - szefem sekcji A II, która zajmuje się sprawami międzynarodowymi dotyczącymi głównie rozszerzenia Unii Europejskiej, Veronika VEITS - specjalistka do spraw Polski w sekcji A II oraz Bruno DETHOMASEM - ambasadorem Unii Europejskiej w Polsce. Gościom towarzyszył Pan Jerzy PLEWA - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i
Rozwoju Wsi oraz Wanda Samborska - dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Tematem spotkania była wspólna polityka rolna jednoczącej się Europy.
W trakcie dyskusji zwracano uwagę, iż zmiany Wspólnej Polityki Rolnej, winny służyć konsumentom, środowisku naturalnemu i europejskiemu rolnictwu. Wspólna Polityka Rolna sprawi, że rolnictwo europejskie będzie dobrze rozwinięte, jednak powinna ona służyć poprawie międzynarodowej konkurencyjności rolnictwa.
Zdaniem członków Komisji, WPR powinna pozostać polityka wspólnotową, winna być tak jak dotychczas finansowana z budżetu wspólnotowego i niedopuszczalne jest różnicowanie poziomu wsparcia na jednolitym rynku w zależności od możliwości finansowych danego państwa.
28 maja 2003 r.
Członkowie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkali się z Panem Pedro Barato - prezesem Rolniczego Stowarzyszenia Młodych Rolników w Hiszpanii, Panem Pedro Narro - szefem Biura Rolniczego Stowarzyszenia Młodych Rolników w Brukseli oraz Panem Eduardo Bahamonde - sekretarzem generalnym hiszpańskich Spółdzielni Rolniczych. Gościom towarzyszył Pan Jose Maria Valemoro - Minister Radca Ambasady Hiszpanii w Polsce.
Tematem spotkania były doświadczenia Hiszpanii z okresu przygotowań do akcesji z Unią Europejską.
28 stycznia 2003 r.
Spotkanie członków Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej z misją informacyjną do spraw wspólnej polityki rolnej Senatu RP na temat: "Wspólna polityka rolna w jednoczącej się Europie".
Przewodniczący Komisji Gospodarki i Planu senator Marcel Deneux poinformował, iż jest przewodniczącym grupy roboczej, która pracuje nad raportem na temat ewolucji przyszłej wspólnej polityki rolnej. Raport na ten temat ma być wynikiem pracy Komisji. Senatorowie przybyli do Polski z misją, ich zdaniem Polska jest najbardziej rolniczym krajem spośród dziesięciu kandyducjących, które w przyszłym roku przystąpią do Unii Europejskiej. W toku dyskusji przedstawił jak z punktu widzenia Senatu Rep
ubliki Francji wygląda Wspólna Polityka Rolna.Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Zbigniew Kulak przedstawił zagadnienia dotyczące dostosowanie prawa polskiego do wymogów prawa europejskiego.
Podczas dyskusji poruszano zagadnienia dotyczące założeń WPR oraz jej realizacji po 2013 roku, czyli po przystąpieniu kolejnych państw do zjednoczonej Europy. Poruszano kwestie nadprodukcji żywności w aspekcie negocjacji w ramach Międzynarodowej Organizacji Handlu uwzględniając zapotrzebowanie na żywność na świecie.
Przewodniczący Komisji Rolnictwa senator Jerzy Pieniążek, zwracał uwagę, iż realizacja wspólnej polityki rolnej powinno być absolutnie czytelne dla młodych rolników rozpoczynających działalność.
Senator Jerzy Pieniążek zaproponował, aby w okresie wiosennym doszło do spotkania młodych rolników francuskich z polskimi. Celem spotkania byłoby poznanie specyfiki rolnictwa każdego z krajów oraz wymiana poglądów i doświadczeń dotyczących rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce i we Francji.
3 października 2002 r.
Spotkanie członków Komisji z przedstawicielami Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego na temat: "Perspektywy wspólnej polityki rolnej jednoczącej się Europy".
Joseph Daul - przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Parlamentu Europejskiego poinformował senatorów, iż Komisja trzy, cztery razy w roku odbywa misje po różnych krajach Europy. Jednak jest to pierwsze spotkanie z krajem kandydującym do Unii Europejskiej. Zdaniem Josepha Daula, rolnictwo w Polsce jest elementem odgrywającym bardzo ważną role w procesie integracji Polski z Unią Europejską. Następnie przedstawił członków Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego.
W trakcie dyskusji senatorowie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi pytali m.in. w jakim stopniu rolnicy, przedsiębiorcy rolni oraz społeczność krajów, które reprezentują członkowie Komisji Europejskiej, są za tym, aby rozszerzyć Unię Europejską o kolejne państwa i realizować wspólną politykę jednakową dla piętnastu krajów członkowskich i krajów kandydujących, czy istnieje możliwość, aby podnieść wysokość dopłat bezpośrednich nawet do 50% oraz o przyszłość rolnictwa ekologicznego.
Friedrich-Wilhelm Graefe zu Baringdorf zwrócił uwagę, iż europejska polityka rolna znajduje się w fazie reform. Dlatego propozycje Komisji Europejskiej dla krajów kandydujących są mniej więcej tym, co ma obowiązywać w stosunku do państw członkowskich po przeprowadzeniu reformy. Podkreślił, iż Unia Europejska wspiera rolnictwo ekologiczne, ale jego zdaniem, należy w tej sprawie podjąć próbę negocjacji z sieciami dystrybucji oraz wielkotowarowymi obiektami handlowymi.
Salvador Jove Peres, członek Komisji Rolnictwa pochodzący z Hiszpanii, który w skrócie omawiał procesy przemian jaki zachodziły w jego kraju w trakcie trwania okresu przejściowego. Mówiąc "o drodze" Hiszpanii do Unii podał, iż na początku okresu przejściowego bezrobocie wśród ludności zawodowo czynnej wynosiło aż 22%, a w chwili obecnej 9%.
Na zakończenie spotkania senator Jerzy Pieniążek podziękował za bezpośrednią i szczerą merytoryczną dyskusję oraz za zrozumienie polskich trosk i problemów oraz zaapelował o wsparcie dla postulatów zgłoszonych przez polskich negocjatorów w obszarze rolnictwa i obszarów wiejskich.
12 września 2002 r.
Senatorowie Komisji spotkali się z Komisarzem Unii Europejskiej do spraw Rolnictwa, Rozwoju Wsi i Rybołówstwa Franzem Fischlerem.
Tematem spotkania były perspektywy wspólnej polityki rolnej jednoczącej się Europy.
Otwierając posiedzenie przewodniczący Komisji senator Jerzy Pieniążek stwierdził, że nikt z uczestników dzisiejszego spotkania, nie neguje potrzeby dostosowania wspólnej polityki rolnej jednoczącej się Europy do obecnie nowych, zmieniających się warunków w obszarze 15 krajów, powiększonych niebawem zapewne o kilkanaście nowych, które mamy nadzieję staną się wkrótce największym wspólnym obszarem gospodarki na świecie. W trakcie rozmów senator Jerzy Pieniążek wielokrotnie powtarzał, że dziś prowadząc rozważania na temat integracji z Unią Europejską z perspektywy rolnictwa i rozwoju wsi, będziemy pamiętać o historycznym wymiarze procesu rozszerzenia Unii na Wschód, jego znaczenia dla przyszłości Europy i świata, zwiększenia międzynarodowego bezpieczeństwa, umocnienia demokracji, zrównoważonego rozwoju regionów i wzrostu poziomu życia nie tylko mieszkańców naszej Europy.
Zdaniem Franza Fischlera w momencie, gdy negocjacje członkowskie zbliżają się do końca, jego wizyta w Polsce jest doskonałą okazją do zaznajomienia się z sytuacją w polskim rolnictwie, z naszymi przygotowaniami do członkostwa i realizacją programu SAPARD. W trakcie dyskusji komisarz wielokrotnie powtarzał, iż zamiarem jego wizyty jest informowanie, odniesienie się do wątpliwości i obaw społeczeństwa, a przez to przyczynianie się do wzrostu poparcia dla integracji z Unia Europejską. Zdaniem Franza Fischlera, Polska nie może spodziewać się zwiększenia pomocy dla rolnictwa ponad to, co zaproponowała Komisja Europejska, jednak proponowany pakiet jest korzystny dla polskiej wsi.
18 lipca 2002 r.
Spotkanie członków komisji z ambasadorem Polski w Indiach Krzysztofem Majką. Rozmowy dotyczyły możliwości nawiązania współpracy. Przewodniczący komisji senator Jerzy Pieniążek poinformował Pana ambasadora o pracy komisji i planach na przyszłość.
3 lipca 2002 r.
Spotkanie członków komisji z przedstawicielami komisji rolnictwa, pod przewodnictwem przewodniczących, Izby Deputowanych i Senatu Republiki Włoskiej. W posiedzeniu udział wziął ambasador Republiki Włoskiej w Polsce
Panem Giancarlo Leo.Dokonano wymiany poglądów na temat rolnictwa w Polsce i stanu zaawansowania procesu negocjacyjnego. W trakcie spotkania dyskutowano o wspólnej polityce rolnej - korzyściach i zagrożeniach z niej wynikających. Podczas dyskusji przewodniczący komisji senator Jerzy Pieniążek poinformował uczestników, iż aktualnie w Senacie trwa dyskusja o ustawie o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Poprosił parlamentarzystów włoskich o przybliżenie jak te zagadnienia uregulowane są we Włoszech.
W podsumowaniu dyskusji, przewodniczący komisji stwierdził, że wspólna polityka rolna to polityka szanująca regionalizm i narodowość. Wspólnie musimy dbać o to, aby nasze regionalne artykuły rolno-spożywcze zdobywały rynki europejskie w procesie rozszerzenia Unii Europejskiej. Należy wzajemnie szanować narodowe tożsamości, zwyczaje i kulturę, a służyć temu powinna Wspólna Polityka Rolna rozszerzonej Europy.
5 czerwca 2002 r.
Spotkanie członków komisji z ambasadorem Słowenii Zvone Dragan.
Podczas spotkania poruszano kwestie:
2. Aktualnego stanu stosunków dwustronnych. Uznano, że stosunki polsko-słoweńskie rozwijają się pomyślnie. Oba kraje łączy dążenie do szybkiego zakończenia negocjacji i przystąpienia do Unii Europejskiej.
3. Ambasador poinformował o planowanym otwarciu Konsulatu Honorowego w Katowicach.
W trakcie spotykania omówiono zacieśnienia współpracy między parlamentami obu krajów, m.in. na szczeblu Komisji. Wyrażono zainteresowanie rozwojem współpracy w szczególności na szczeblu komisji rolnictwa - możliwe byłoby przyjęcie delegacji słoweńskiej i w ramach wizyt studialnych zaprezentowanie polskiego przetwórstwa rolno-spożywczego.
15 maja 2002 r.
Spotkanie członków komisji z delegacją senatorów francuskich, członków Europejskiego Zgromadzenia Demokratycznego i Społecznego w Senacie Francji.
W trakcie dyskusji senatorowie francuscy poinformowali członków komisji, iż Francja jest zwolennikiem przystąpienia Polski do Unii biorąc m.in. pod uwagę więzi historyczne i uczuciowe, które łączą oba kraje. Ponadto stwierdzili, że Francja jest jednym z krajów, gdzie rolnictwo jest nastawione wyłącznie na eksport. Ta produkcja proeksportowa została narzucona z chwilą przystąpienia Francji do Unii. Wówczas w wielu regionach Fra
ncji nastąpiła restrukturyzacja gospodarstw rolnych.W swoim wystąpieniu senator Andrzej Anulewicz zwrócił uwagę, iż w polskim rolnictwie bardzo ważną rolę odgrywa sektor spółdzielczy, który funkcjonuje w naszym kraju już od stu kilkudziesięciu lat. Przewodniczący komisji senator Jerzy Pieniążek w podsumowaniu dyskusji stwierdził, iż Polska, chce uczestniczyć w budowaniu zjednoczonej Europy, ale powinna ona realizować wspólną, jedną politykę rolną a nie polityki oddzielne - narodowe. Zdaniem przewodnicząceg
o, wspólnemu zarządzaniu powinno towarzyszyć poszanowanie kultury, tradycji oraz poszanowanie odrębności narodowej.20 marca 2002 r.
Spotkanie członków komisji z ambasadorem Królestwa Hiszpanii w Polsce Panem Juan Pablo de Laglesia. Ambasador przekazał na ręce przewodniczącego zaproszenie na spotkanie Przewodniczących Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentów Krajów Członkowskich Unii Europejskiej i krajów kandydujących. Miejscem spotkania ma być Senat Królestwa Hiszpanii, a dyskusja będzie dotyczyła:
4 marca 2002 r.
Spotkanie członków komisji z przewodniczącym COPA Panem Geradem Sonnleitnerem oraz ekspertem zagranicznym projektu COPA- COGECA Panem Jeanem Michelem Galletem. W toku dyskusji poruszano zagadnienia dotyczące wyzwań i szans jakie stoją przed krajami kandydującymi do Unii Europejskiej. Zdaniem Gerarda Sonnleitnera, kraje kandydujące od samego początku powinny przyjąć te same normy w bezpieczeństwie
żywności, zdrowotne i dobrostanu zwierząt oraz ochronę środowiska. Bardzo ważne jest zachowanie zaufania konsumentów w całej rozszerzonej Unii Europejskiej. W toku rozmów przewodniczący komisji senator Jerzy Pieniążek zwracał uwagę, iż polskie organizacje zawodowe rolników spełniają bardzo ważną w demokracji rolę pośrednika między społeczeństwem a władzą. Bardzo ważną sprawą jest, aby przedstawiciele samorządów, związków oraz organizacji rolniczych szerzej włączyli się w proces integracji z Unią Europejską.COPA - Committee of Agricultural Organisations in the European Union.
COPA- COGECA - program pomocy na rzecz rolników, spółdzielni rolniczych i organizacji młodych rolników z 10 krajów Europy Środkowej i Wschodniej, wzmacniający demokratyczną i niezależną reprezentację rolników i spółdzielni zaangażowanych w produkcje rolną, agro-biznes, przetwórstwo i marketing produktów rolnych i spożywczych.