27 lipca 2005 r.

Na swym posiedzeniu senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi analizowali stan upraw rolnych zagrożonych anomaliami pogodowymi i możliwości pomocy poszkodowanym rolnikom.

Informację na ten temat przedstawił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Józef Śliwa. Jak stwierdził, z informacji Głównego Urzędu Statystycznego z 25 lipca br. wynika, że zbiory zbóż podstawowych będą o około 6-10% niższe od ubiegłorocznych, a zbiory rzepaku i rzepiku - 19 do 27%. Na przewidywaną wielkość produkcji wpłynęły tegoroczne warunki pogodowe, przede wszystkim opóźniona wiosna, zmienne warunki uwilgotnienia gleby, niskie temperatury w kwietniu, a także w II i III dekadzie maja, pogłębiająca się od III dekady czerwca susza glebowa.

W wyniku dyskusji Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęła stanowisko w sprawie stanu upraw rolnych zagrożonych suszą oraz możliwości pomocy poszkodowanym rolnikom:

"Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP po zapoznaniu się z informacją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezesa ARiMR, Prezesa ARR, a także uwzględniając przebieg dyskusji z udziałem przedstawicieli organizacji rolniczych, wyraża swą głęboką troskę o poziom zbiorów zbóż, stan owoców, kukurydzy i roślin okopowych na terenach środkowej i północnej Polski dotkniętej klęską suszy oraz uznaje za konieczne:

Apelujemy również do:

W drugiej części posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi senatorowie zapoznali się ze stanem realizacji wspólnotowych programów dla rolników w ramach wspierania gospodarstw niskotowarowych oraz dostosowania gospodarstw rolnych do standardów unijnych.

Informację na ten temat przedstawiła wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Daria Oleszczuk.

W ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich realizowane jest działanie: Wspieranie gospodarstw niskotowarowych, które ma na celu zapewnienie przejściowego wsparcia gospodarstwa, służącego poprawie jego przepływów finansowych oraz dochodów, przy jednoczesnym podejmowaniu przez to gospodarstwo działań mających zapewnić produkcję towarową i silniejszy związek z rynkiem. Pomoc dla gospodarstw niskotowarowych ma postać premii wypłacanej przez okres do pięciu lat.

Kolejne działanie PROW dotyczy dostosowania gospodarstw rolnych do standardów Unii Europejskiej. Wsparcie finansowe polega na pokryciu kosztów przedsięwzięcia w dziedzinie ochrony środowiska, zdrowia publicznego, zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt, w celu wyposażenia gospodarstw rolnych w urządzenia do przechowywania nawozów naturalnych, w klatki dla kur nieśnych, oraz inwestycji służących poprawie warunków higieny przy produkcji mleka.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęto stanowisko wypracowane na wyjazdowym posiedzeniu komisji 5 lipca br. (wspólnie z Komisją Ochrony Środowiska) w województwie podlaskim w sprawie realizacji programów rolnośrodowiskowych w aspekcie poprawy jakości środowiska ze szczególnym uwzględnieniem małej i dużej retencji wód.