Seminaryjne posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poświęcone było możliwościom wykorzystania potencjału przemysłu cukrowniczego w Polsce.

Senatorowie zapoznali się z informacją o aktualnym wykorzystaniu potencjału produkcyjnego cukrowni w Polsce, którą przedstawił wiceminister skarbu państwa Tadeusz Soroka.

Stopień wykorzystania mocy wytwórczych działających w Polsce cukrowni ściśle zależy od przeprowadzanej restrukturyzacji, której jednym z podstawowych elementów jest koncentracja produkcji.

Po 2002 roku w sektorze cukrowniczym w Polsce daje się zaobserwować przyspieszenie restrukturyzacji w sektorze prywatnym. Restrukturyzacja Krajowej Spółki Cukrowej SA została wdrożona dopiero w bieżącym roku, niemniej pierwsze decyzje o zaprzestaniu produkcji w nierentownych cukrowniach, podyktowane względami ekonomicznymi, miały miejsce w 20003 roku.

Podczas posiedzenia o możliwościach rozwoju produkcji suszu paszowego w Polsce mówiła Joanna Czapla, dyrektor Departamentu Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak stwierdziła, m.in. w wypadku produkcji suszu paszowego należy uwzględniać, że jest to produkcja energochłonna, wymagająca dużych nakładów finansowych. Podejmując decyzję o jej rozwoju, należy wziąć pod uwagę również opłacalność tej produkcji w porównaniu z innymi komponentami białkowymi, stosunkowo słabo rozwinięty w Polsce rynek zbytu na susz paszowy, a także opłacalność tej produkcji przy zmiennym poziomie dopłat i ich perspektywie czasowej.

Doświadczenia państw europejskich w produkcji suszu paszowego przedstawił prof. Jan Zastawny z Zakładu Łąk i Pastwisk w Instytucie Melioracji i Użytków Zielonych w Falentach. O praktycznych aspektach wykorzystania potencjału przemysłu cukrowniczego w Polsce do produkcji suszu paszowego mówił natomiast rolnik Roman Maj.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiono powołać zespół, pod przewodnictwem senatora Tadeusza Bartosa, do opracowania wniosków płynących z przedstawionych materiałów oraz przeprowadzonej dyskusji. W jego skład weszli także przedstawiciele resortów rolnictwa i skarbu państwa.