22 czerwca 2004 r.
Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz ustawy o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych.
Projektowaną ustawę rekomendowała senatorom wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Daria Oleszczuk. Zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana nowelizacja była projektem rządowym i zmierzała do wydłużenia do 30 czerwca br. terminu składania wniosków o jednolite i uzupełniające płatności bezpośrednie do gruntów rolnych przewidziane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej oraz płatności z tytułu wsparcia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej. Możliwość przedłużenia terminu składania tych wniosków dopuściła Komisja Europejska. Skutkiem nowelizacji będzie zwiększenie dostępu polskich producentów rolnych do środków z pomocy Unii Europejskiej.
Jak poinformowała wiceminister D. Oleszczuk, do 13 czerwca br. złożono około 65% wniosków.
W głosowaniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz ustawy o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych. Ustalono, że w imieniu komisji przyjęte stanowisko zarekomenduje Izbie senator Józef Dziemdziela.
W drugim punkcie porządku dziennego rozpatrzono ustawę o wypowiedzeniu Konwencji o przyszłej wielostronnej współpracy w rybołówstwie na Północno-Zachodnim Atlantyku, sporządzonej w Ottawie dnia 24 października 1978 r.
Informację na temat ustawy sejmowej przedstawili wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi D. Oleszczuk oraz wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Kaszuba.
W głosowaniu senatorowie postanowili zaproponować Senatowi przyjęcie rozpatrywanej ustawy sejmowej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tej sprawie wybrano senatora Mariana Kozłowskiego.
Ponadto komisja rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw.
O rozwiązaniach zaproponowanych w nowelizacji, będącej projektem poselskim, poinformował i ustosunkował się do nich wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Józef Pilarczyk.
Wnioskodawcy zaproponowali dodanie do katalogu podmiotów uprawnionych do tworzenia grup producentów rolnych, obok osób fizycznych prowadzących gospodarstwa rolne, również osób prawnych prowadzących gospodarstwa rolne.
W dyskusji rozpatrywana ustawa nie wzbudziła kontrowersji i w głosowaniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiedziała się za przyjęciem jej bez poprawek. Zgodnie z decyzją komisji przyjęte stanowisko zarekomenduje Izbie senator Krzysztof Borkowski.