19 maja 2004 r.

Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przystąpiono do rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty.

W imieniu rządu stanowisko przedstawił wiceminister edukacji narodowej i sportu Tadeusz Szulc, wysłuchano także wypowiedzi dyrektor Bożeny Rynkowskiej z departamentu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Swoje opinie o ustawie przekazali także przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego i organizacji rolniczych. Ponadto zapoznano się ze szczegółowymi uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Rozpatrywaną ustawę uchwalono na podstawie projektu komisji sejmowej. Jej celem było, z jednej strony, ustanowienie podstaw prawnych zakładania i prowadzenia publicznych szkół rolniczych i placówek rolniczych o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym oraz publicznych szkół leśnych odpowiednio przez ministra właściwego do spraw rolnictwa i ministra właściwego do spraw środowiska, z drugiej zaś - umożliwienie przejmowania do 31 grudnia 2005 r. przez tych ministrów, w drodze porozumienia, prowadzenia szkół rolniczych oraz szkół leśnych, które zostały przejęte 1 stycznia 1999 r. przez samorząd powiatowy. W związku z tym dokonano stosownych zmian w przepisach merytorycznych ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty, w nowelizacji zawarto również przepisy przejściowe, mające na celu określenie zasad przejęcia tych szkół i placówek prowadzonych przez powiaty.

W głosowaniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiedziała się za wprowadzeniem 8 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Krzysztofa Jurgiela.

W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami co do podległości szkolnictwa rolniczego przewodniczący komisji senator Jerzy Pieniążek postanowił zwrócić się o opinie do Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Powiatów Polskich i Konwentu Województw RP oraz o stanowisko w tej sprawie do resortu rolnictwa. Ponadto zwróci się do niezależnego eksperta z prośbą o informację na temat funkcjonowania szkolnictwa rolniczego w Unii Europejskiej przed rozszerzeniem.