8 kwietnia 2004 r.

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu rozpatrzenia ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych.

Senatorowie wysłuchali rekomendacji ustawy, którą przedstawiła wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Daria Oleszczuk. Zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem 5 poprawek do ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Andrzeja Anulewicza.

Następnie przystąpiono do rozpatrywania ustawy o wyrobach stosowanych w medycynie weterynaryjnej. Zapisy przyjęte przez Sejm omówił i uzasadnił zastępca głównego inspektora sanitarnego Seweryn Jurgielaniec. Ponadto wysłuchano uwag biura legislacyjnego.

W przyjętym stanowisku Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowała Senatowi wprowadzenie poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Postanowiono, że postulowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Tadeusz Bartos.

Kolejnym rozpatrywanym aktem prawnym była ustawa o rolnictwie ekologicznym. Na temat zapisów przyjętych w omawianym projekcie mówił podczas posiedzenia wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jerzy Pilarczyk. Swoje uwagi zgłosiło biuro legislacyjne.

W głosowaniu senatorowie postanowili zarekomendować Izbie wprowadzenie jednej poprawki do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Uzgodniono, że jej przyjęcie zaproponuje podczas posiedzenia plenarnego senator Marian Kozłowski.

Jedną poprawkę zaproponowano również do ustawy o zmianie ustawy o środkach żywienia zwierząt. W tej części posiedzenia uczestniczył wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi J. Pilarczyk, który rekomendował senatorom przyjęte w nowelizacji zapisy. Ponadto wysłuchano opinii biura legislacyjnego.

W dyskusji kontrowersje budziło zastrzeżenie biura legislacyjnego dotyczące art. 44i w ust. 1 oraz art. 44k w ust. 6 pkt 3. W opinii biura, posłużono się tam niewłaściwą terminologią, uprawniając wojewodę do wydawania rozporządzeń. Jak stwierdzono, w świetle obowiązującej konstytucji oraz stosowanej w praktyce jej wykładni ustawa może uprawniać wojewodę do wydawania aktów prawa miejscowego. Z ustawy o administracji rządowej w województwie w art. 40 ust. 1 wynika, że akty prawa miejscowego stanowione przez wojewodę mogą mieć na przykład formę rozporządzenia porządkowego.

Z tą opinią nie zgodził się resort rolnictwa. W związku z tym przewodniczący komisji senator Jerzy Pieniążek postanowił wystąpić o opinię w tej sprawie do niezależnego eksperta, by ewentualnie zgłosić tę poprawkę podczas posiedzenia plenarnego.

Senatorowie ustalili, że zaakceptowaną przez komisję zmianę do ustawy o zmianie ustawy o środkach żywienia zwierząt zarekomenduje Izbie senator Krzysztof Borkowski.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzono ustawę o klasyfikacji drewna surowego nieobrobionego.

Rozwiązania przyjęte w rozpatrywanej ustawie omówił wiceminister środowiska Andrzej Mizgajski. Zapoznano się także z uwagami biura legislacyjnego.

W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 2 poprawek do ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Sławomira Izdebskiego.