1 kwietnia 2004 r.

Senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapoznali się z sytuacją polskiego sektora browarskiego w przededniu akcesji z Unią Europejską.

Podczas posiedzenia informacje na ten temat przedstawił wiceminister finansów Wiesław Czyżowicz, a także Wojciech Bronicki i Teresa Mackiewicz z tego resortu. Ponadto zapoznano się z opiniami przedstawicieli sektora browarskiego, m.in. Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego, Krajowej Izby Gospodarczej "Przemysł Spożywczy", Stowarzyszenia Regionalnych Browarów. O wpływie stawek podatku akcyzowego na sytuację sektora piwowarskiego w aspekcie integracji z Unią Europejską mówiła redaktor naczelna miesięcznika "Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny" Maria Przegalińska.

W wyniku dyskusji z udziałem zaproszonych gości komisja przyjęła następujące stanowisko w tej sprawie:

"Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP po zapoznaniu się z informacją Ministra Finansów, stosownymi ekspertyzami i przebiegiem dyskusji z udziałem przedstawicieli browarów działających w Polsce oraz organizacji rolniczych, wnosi do Ministra Finansów o obniżenie z dniem 1 maja br. o 30% poziomu stawki podatku akcyzowego na produkowane piwa w Polsce oraz odpowiednie zwiększenie ulg podatkowych dla tzw. browarów lokalnych w celu:

1) stworzenia konkurencyjnych warunków działania dla browarów w Polsce na otwartym rynku europejskim, szczególnie w stosunku do krajów ościennych UE;

2) ochrony miejsc pracy w przedsiębiorstwach branży piwowarskiej i ich kooperantów działających w Polsce;

3) utrzymania poziomu spożycia piwa w Polsce produkowanego w naszych browarach z rodzimego jęczmienia browarnego i chmielu;

4) zapobieżeniu zmniejszeniu wpływów podatkowych do budżetu państwa oraz budżetów samorządowych z tytułu działalności browarów w Polsce i ich kooperantów, zatrudnienia pracowników oraz tzw. opłat lokalnych.

Jednocześnie zwracamy się do Ministra Finansów o przedłożenie komisji analizy ekonomicznej dotyczącej prognozy wpływów środków finansowych do budżetu państwa
i samorządów po 1 maja br. z podziałem na poszczególne źródła przychodu, w sytuacji zajęcia części polskiego rynku piwa przez tańszych producentów z Unii Europejskiej, szczególnie z krajów ościennych.

Prosimy również o dokonanie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stosownej symulacji dotyczącej wpływu poziomu podatku akcyzowego na piwa produkowane w Polsce, na obszar upraw jęczmienia browarnego oraz chmielu w kraju".

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapoznano się z informacją o stanie przygotowań do wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Sektorowego Programu "Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich".

Informacje na ten temat przedstawili wicedyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Mieczysław Paradowski oraz wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Mirosław Drygas.

Plan Rozwoju Obszarów Wiejskich jest dokumentem programowym obejmującym działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich z grupy tzw. środków towarzyszących Wspólnej Polityce Rolnej, a także instrumenty dodatkowe zaproponowane podczas negocjacji akcesyjnych przez Komisję Europejską nowym krajom członkowskim. Finansowanie planu będzie odbywało się w następujących proporcjach: 80% - UE, 20% - Polska.

Fundusze unijne pochodzą z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji w Rolnictwie - Sekcja Gwarancji.

Sektorowy Program Operacyjny "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich", realizowany w ramach Narodowego Planu Rozwoju, będzie wdrażany po przystąpieniu Polski do UE, w latach 2004-06, na terenie całego kraju. Będzie on finansowany ze środków budżetu państwa, samorządów oraz ze środków prywatnych.