11 marca 2004 r.

Senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrywali na swym posiedzeniu ustawę o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu.

Rozwiązania przyjęte w nowelizacji sejmowej przedstawiła i uzasadniła wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Daria Oleszczuk. Zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Opiniowana ustawa została uchwalona z przedłożenia rządowego. Jej celem jest dostosowanie krajowych regulacji prawnych dotyczących produkcji i wprowadzania do obrotu nawozów do obowiązujących w tym zakresie regulacji wspólnotowych. Najistotniejsze zmiany zawarte w rozpatrywanej nowelizacji dotyczyły m.in. określenia zasad wprowadzania nawozów do obrotu, uszczegółowienia zasad oznakowania nawozów, wprowadzenia obowiązku opracowania planu nawożenia przez podmioty prowadzące duże fermy chowu i hodowli drobiu lub trzody chlewnej, powierzenia nadzoru i kontroli dwóm organom: Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (nadzór nad wprowadzaniem nawozów do obrotu) oraz Inspekcji Ochrony Środowiska (kontrola stosowania i przygotowania nawozów), reorganizacji Stacji Chemiczno-Rolniczej (powołanie Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej oraz okręgowych stacji chemiczno-rolniczych w celu realizacji zadań związanych z agrochemiczną obsługą rolnictwa), a także rozszerzenia przepisów karnych dotyczących niezgodnego z przepisami wprowadzania i obrotu nawozami.

W głosowaniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 11 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji ustawy o nawozach i nawożeniu. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Sławomir Izdebski.

W przyjętym stanowisku znalazła się m.in. zmiana zmierzająca do nadania nowego brzmienia pkt 4 w lit. a w art. 2. Zapis przyjęty przez Sejm kwalifikował nawozy wyprodukowane przy udziale dżdżownic jako odrębny typ, podczas gdy są one kompostami.

W art. 1 w pkt 3, w art. 3 w ust. 3 wyrazy "Nawozy naturalne, o których mowa w ust. 1 pkt 3" zastąpiono wyrazami "Nieprzetworzone nawozy naturalne, w tym gnojowica". Zdaniem komisji, bez dodania wyrazu "nieprzetworzone" wszystkie nawozy naturalne, zarówno nieprztworzone, jak i przetworzone, mogłyby być zbywane wyłącznie na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej, co spowodowałoby wyeliminowanie obrotu nawozami przetworzonymi w punktach sprzedaży.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrywano ustawę o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Z zapisami zawartymi w ustawie zapoznał senatorów wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jerzy Pilarczyk. Wysłuchano także przedstawicieli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz uwag biura legislacyjnego.

Uchwalona przez Sejm ustawa zmierza do ustanowienia podstaw prawnych dla istniejącego w Unii Europejskiej systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt. W ustawie określono zasady i tryb prowadzenia rejestru zwierząt oznakowanych oraz koniowatych, tryb nadawania numerów identyfikacyjnych siedzib stad i zwierząt, sposób sprawowania nadzoru oraz dokonywania kontroli przestrzegania jej przepisów.

Ustawa tworzy System Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, którego częścią jest rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych prowadzony w systemie informatycznym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W rejestrze będą gromadzone dane dotyczące posiadaczy zwierząt gospodarskich, zwierząt gospodarskich, siedzib stad i miejsc utylizacji zwłok zwierząt. Dla zwierząt z gatunków: konie, osły, zebry i ich krzyżówek oraz posiadaczy tych zwierząt prowadzony będzie odrębny rejestr koniowatych.

Zwierzęta gospodarskie podlegają znakowaniu polegającemu na ich kolczykowaniu lub tatuowaniu.

Nadzór w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt powierzono organom Inspekcji Weterynaryjnej, natomiast czynności kontrolne mogą być wykonywane przez osoby upoważnione przez powiatowego lekarza weterynarii lub dyrektora oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W ustawie stypizowano ponadto katalog wykroczeń, których popełnienie zagrożone jest karą grzywny lub nagany.

W głosowaniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie poprawek do ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Mariana Kozłowskiego. Przyjęte przez komisję zmiany zmierzają m.in. do powrotu do zapisów zawartych w projekcie poselskim. Poprawki wprowadzone przez Sejm w toku prac legislacyjnych nad przedłożonym projektem powodowały ponadplanowe skutki dla budżetu ARiMR, a zatem i dla budżetu państwa, w wysokości około 106,6 mln zł.

Podczas posiedzenia komisji przystąpiono także do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany zawarte w nowelizacji uchwalonej przez Sejm referowali i uzasadniali wiceministrowie rolnictwa i rozwoju wsi D. Oleszczuk i Stanisław Kowalczyk oraz wiceprezes KRUS Wojciech Kobielski. Swoje uwagi zgłosiło biuro legislacyjne. Senatorowie zapoznali się także z opiami przedstawicieli rolniczych związków zawodowych, którzy krytycznie ocenili przyjęte zmiany.

W dyskusji zgłoszono szereg propozycji poprawek do rozpatrywanej ustawy. Na wniosek przewodniczącego komisji senatora Jerzego Pieniążka powołano zespół do prac nad proponowanymi zmianami z udziałem przedstawicieli komisji, KRUS, resortu rolnictwa i senackiego biura legislacyjnego. Ustalono, że kolejne posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw odbędzie się 23 marca br.

Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie innych ustaw.

Senatorowie wysłuchali szczegółowych informacji o nowelizacji sejmowej przedstawionych przez wiceminister finansów Roguską-Suchocką, wiceprezesa ARiMR Pawła Jańca oraz przedstawicieli Agencji Nieruchomości Rolnych. W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę wybrano senatora Józefa Dziemdzielę.