20 stycznia 2004 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi omawiała aktualne problemy realizacji Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej.
Szczegółową informację Rady Ministrów w sprawie proponowanych przez Komisję Europejską zmian WPR oraz ich konsekwencji dla Polski przedstawił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jerzy Plewa.
Oceniając konsekwencje proponowanej reformy, wiceminister wskazał m.in., że uproszczenie polegające na wprowadzeniu nowego systemu płatności bezpośrednich: jednolitej płatności na gospodarstwo lub jednolitej płatności regionalnej jest najważniejszym pozytywnym elementem reformy. Z uwagi na rozdrobnioną strukturę agrarną polskiego rolnictwa zmiana ta oznacza niższe koszty funkcjonowania WPR, ponoszone zarówno przez administrację, jak i rolników. Zwiększy to dostępność środków przeznaczonych dla najmniejszych gospodarstw. Za pozytywy reformy wiceminister uznał także zwiększenie swobody w podejmowaniu decyzji ekonomicznych przez rolników, poprawę pozycji negocjacyjnej rozszerzonej UE na forum WTO, nadanie większej rangi przestrzeganiu przez gospodarstwa rolne standardów dotyczących ochrony środowiska, bezpieczeństwa żywności czy dobrostanu zwierząt, wsparcie wielofunkcyjności rolnictwa oraz częściowe zmniejszenie różnic w intensywności wsparcia w ramach rozszerzonej UE.
Przewidywane konsekwencje negatywne reformy WPR to objęcie nowych płatności mechanizmem stopniowego dochodzenia do pełnej wysokości, utrzymanie kwot mlecznych dla Polski w latach 2007/08-2013/14, likwidacja interwencyjnego skupu żyta, możliwe pogorszenie warunków konkurencji czy wysokie koszty kontroli warunków zgodności.
Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi omawiano także sytuację na krajowym rynku mleka przed akcesją Polski do Unii Europejskiej. Związane z tym zagadnienia przedstawił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi J. Plewa.
Udział polskiego sektora mleczarskiego w mechanizmach WPR wiąże się z potrzebą dostosowania jego organizacji do zasad obowiązujących w UE, a także z koniecznością dostosowywania standardów w produkcji i przetwórstwie mleka. Obecnie w tym sektorze zachodzą intensywne zmiany w zakresie struktury produkcji i przetwórstwa oraz jakości przetwarzanego mleka i produktów końcowych.
Na zakończenie posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Senatorowie zapoznali się z opinią o nowelizacji sejmowej, którą przedstawił wiceminister środowiska Tomasz Podgajniak. Uwagi szczegółowe zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
W wyniku głosowania komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 10 poprawek, zbieżnych w większości z sugestiami zawartymi w opinii biura legislacyjnego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych wybrano senatora Krzysztofa Jurgiela.