Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (1009) ze 104. posiedzenia

Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

w dniu 21 listopada 2003 r.

Porządek obrad:

1. Stanowisko komisji w sprawach omawianych na posiedzeniach dotyczących: przygotowywania się spółdzielni mleczarskich do spełnienia unijnych warunków sanitarnych i weterynaryjnych; finansowania zadań restrukturyzacyjnych mających na celu spełnienie unijnych warunków sanitarnych i weterynaryjnych oraz możliwości pozyskiwania środków finansowych w ramach programów polskich i unijnych; sytuacji cukrownictwa w Polsce na przykładzie Cukrowni Sokołów SA; stanu przygotowań powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do realizacji zadań w ramach Wspólnej Polityki Rolnej; stanu polskiego przemysłu mięsnego w przededniu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej; przekształceń własnościowych w przemyśle spirytusowym na przykładzie Podlaskiej Wytwórni Wódek "Polmos" SA.

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 00)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Jerzy Pieniążek)

Przewodniczący Jerzy Pieniążek:

Otwieram kolejne posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poświęcone tylko jednej sprawie: przyjęciu stanowisk Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wypracowanych na wyjazdowych posiedzeniach komisji, które odbyły się 16 i 17 października 2003 r. w województwie mazowieckim, dzięki życzliwej uprzejmości senatorów z podlaskiej części Mazowsza. Wnioski płynące z tych posiedzeń dotyczą sytuacji na rynku artykułów rolno-spożywczych, ze szczególnym uwzględnieniem rynku cukru i mięsa, jak również sytuacji na rynku mleka.

Mam pytanie: czy panowie mieli możliwość spojrzeć na te wnioski?

(Głos z sali: Przyznam, że nie spojrzałem.)

Dobrze. To ja ponawiam prośbę, aby panowie te wnioski - bo mamy je przed sobą - spokojnie przejrzeli, bo chciałbym, aby państwo, nawet po tym posiedzeniu, zechcieli się do nich ustosunkować.

Zarządzam więc przerwę w obradach.

(Przerwa w obradach)

Przewodniczący Jerzy Pieniążek:

Szanowni Państwo, jeżeli można, chciałbym wznowić posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poświęcone przyjęciu stanowisk związanych z wyjazdowymi posiedzeniami, które odbyły się 16 i 17 października 2003 r. w województwie mazowieckim. Przypomnę, że te wnioski zostały wtedy wstępnie sformułowane przez nas, później zaś opracowane przez sekretariat komisji.

Mam pytanie, czy do tych wniosków byłyby jakieś poważniejsze uwagi.

Proszę, senator Anulewicz.

Senator Andrzej Anulewicz:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Z uwagą zapoznałem się zarówno ze stanowiskiem komisji z dnia 16 października, jak i ze stanowiskiem komisji z dnia 17 października i chcę z satysfakcją powiedzieć, że te propozycje wniosków kwitują niejako rozmowy i dyskusje, jakie były prowadzone w tamtym czasie. Tak więc ja nie mam uwag. Dziękuję.

Przewodniczący Jerzy Pieniążek:

Dziękuję serdecznie.

Ja, Pani Sekretarz, mam prośbę, aby w stanowisku w sprawie rynku cukru i mięsa, na pierwszej stronie, gdzie piszemy "Dobrze służy temu realizacja programu SAPARD" dopisać słowo "dziś", dlatego że ona właśnie dziś dobrze temu służy, a wiemy, że mieliśmy z tym określone problemy.

Ponadto w ostatnim punkcie, w pkcie 11, jest drobny błąd literowy - brakuje litery "e" w słowie "istnieje".

Chciałbym zapytać, czy senatorowie mieliby jeszcze jakieś uwagi?

Proszę bardzo, senator Dziemdziela.

Senator Józef Dziemdziela:

W stanowisku dotyczącym mleka w wierszach siódmym i ósmym od góry czytamy: "proces dostosowania sanitarno-weterynaryjnego większości jednostek przetwórczych do standardów unijnych jest poważnie zaawansowany". Poważnie czy niepoważnie? To mi się źle kojarzy. Wolałbym: "jest mocno zaawansowany" albo jakoś inaczej...

(Przewodniczący Jerzy Pieniążek: Wystarczy "zaawansowany".)

Albo tylko "zaawansowany". Bo to "poważnie" jakoś tak...

Przewodniczący Jerzy Pieniążek:

A więc skreślamy "poważnie". Dziękuję bardzo. Rzeczywiście, to niepoważne słowo. Dziękuję. (Wesołość na sali)

Czy byłyby jeszcze jakieś uwagi?

Jeżeli nie ma, proponuję, abyśmy przegłosowali kwestię przyjęcia tych dwóch stanowisk.

Proszę bardzo, kto jest za, proszę o podniesienie ręki. (7)

Dziękuję. Stwierdzam, że przyjęliśmy te stanowiska jednogłośnie.

Zobowiązuję, jak zawsze, panią sekretarz, żeby przesłała te pisma wszystkim uczestnikom posiedzenia i adresatom tych uwag, aby zaczęli je realizować.

Dziękuję serdecznie, posiedzenie uważam za zamknięte.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 09)