9 grudnia 2003 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęła stanowisko w sprawie ustawy o doświadczeniach na zwierzętach. W wyniku kolejnych głosowań komisja zaproponowała wprowadzenie 9 poprawek do rozpatrywanej ustawy. Na sprawozdawcę wybrano senatora Mariana Kozłowskiego.
Senatorowie przegłosowali także poprawki zgłoszone do ustawy o ochronie roślin. Ostatecznie postanowiono zarekomendować Senatowi wprowadzenie 17 zmian. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Andrzej Anulewicz.
Ponadto Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przegłosowała stanowisko w sprawie ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt. W kolejnych głosowaniach akceptację komisji uzyskało 31 poprawek. Ustalono, że ich wprowadzenie zarekomenduje Izbie senator Janusz Lorenz. Do stanowiska komisji zgłoszono wniosek mniejszości, a na jego sprawozdawcę wybrano także senatora J. Lorenza. Wniosek zmierzał do wyeliminowania możliwości tworzenia zakładów leczniczych podporządkowanych komercyjnym zakładom produkujący
m zwierzęta dla celów produkcji żywności.Po serii głosowań Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przystąpiła do rozpatrywania ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Senatorowie wysłuchali informacji wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Darii Oleszczuk na temat przyjętych w ustawie rozwiązań. Zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 2 poprawek do rozpatrywanej ustawy, zmierzających do doprecyzowania zawartych w niej zapisów. Ustalono, że w imieniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi sprawozdanie podczas posiedzenia plenarnego złoży senator Józef Dziemdziela.
Podczas posiedzenia rozpatrzono również ustawę o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych. Opinię na jej temat przedstawiła m.in. wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi D. Oleszczuk, a także UKIE i biuro legislacyjne.
W przyjętym stanowisku senatorowie zaproponowali Izbie wprowadzenie 5 poprawek, które w dyskusji uzyskały akceptację resortu rolnictwa. Jedna z postulowanych zmian zmierzała do skreślenia definicji gospodarstwa rolnego, ponieważ zgodnie ze stanowiskiem Komitetu Integracji Europejskiej taka definicja jest zawarta w rozporządzeniu ustanawiającym wspólne zasady systemu wsparcia bezpośredniego w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Oznacza to, że nie jest możliwe formułowanie odmiennej definicji tego pojęcia, które jest omówione w ustawie. Skreśleniu uległo również wskazanie łącznej powierzchni gospodarstwa rolnego, która uprawnia do uzyskania płatności (powierzchnia przekraczająca 1 ha), ponieważ taki przepis byłby sprzeczny z postanowieniami traktatu akcesyjnego. Kolejna poprawka określała minimalną łączną powierzchnię działek rolnych, których posiadanie uprawnia producenta rolnego do objęcia go płatnościami. Zgodnie z proponowaną zmianą, byłaby to powierzchnia nie mniejsza niż 1 hektar. Zgodnie z traktatem akcesyjnym, państwo członkowskie może podjąć decyzję o minimalnej powierzchni gruntów uprawniającej do składania wniosku o uzyskanie płatności bezpośredniej innej niż wskazana przez Komisję Europejską, ale nie przekraczającej 1 hektara.
Ustalono, że zmiany do ustawy o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych zarekomenduje Izbie senator Sławomir Izdebski.
Na zakończenie swojego posiedzenia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz o zmianie innych ustaw. Zaproponowano wprowadzenie poprawek również do tej nowelizacji. Miał one na celu przede wszystkim uściślenie lub doprecyzowanie przepisów ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Tadeusza Bartosa.