8 grudnia 2003 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przystąpiła do rozpatrywania ustawy o doświadczeniach na zwierzętach.

Senatorowie wysłuchali informacji wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Jerzego Pilarczyka, zapoznano się także z opiniami UKIE i Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W opinii wiceministra J. Pilarczyka, rozpatrywana ustawa dostosowuje polskie prawo do dyrektywy Unii Europejskiej.

W związku z licznymi protestami organizacji pozarządowych w sprawie uchwalonej przez Sejm ustawy, które dotarły do komisji, a także szeregiem zmian zaproponowanych w dyskusji, przewodniczący komisji senator Jerzy Pieniążek powołał zespół, w skład którego weszli: przedstawiciele resortu rolnictwa, biura legislacyjnego i senator Marian Kozłowski. Zespół miał opracować i przygotować do głosowania zaproponowane wnioski. Ustalono, że stanowisko w sprawie ustawy o doświadczeniach na zwierzętach zostanie przyjęte na posiedzeniu 9 grudnia br.

W drugim punkcie porządku dziennego Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrywała ustawę o ochronie roślin.

Rozwiązania zaproponowane w ustawie omówił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi J. Pilarczyk, wysłuchano także informacji przedstawiciela UKIE oraz uwag biura legislacyjnego.

Ponieważ w dyskusji zgłoszono szereg poprawek, przewodniczący komisji senator J. Pieniążek powołał zespół, którego zadaniem było opracowanie proponowanych zmian. W jego skład weszli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, biura legislacyjnego oraz senator Andrzej Anulewicz. Decyzję w sprawie ustawy o ochronie roślin odłożono do zapoznania się z wynikami prac zespołu, który miał przygotować wnioski pod głosowanie na posiedzeniu 9 grudnia br.

Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przystąpiono także do rozpatrywania ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt.

Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie złożonymi przez wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi J. Pilarczyka, przedstawicieli UKIE, biura legislacyjnego, a także organizacji zawodowych lekarzy weterynarzy.

W dyskusji przedstawiciele środowisk weterynaryjnych zgłosili szereg propozycji zmian do uchwalonej przez Sejm ustawy. Często wykraczały one poza materię rozpatrywanego aktu prawnego i nie uzyskały akceptacji resortu rolnictwa.

W związku z tym przewodniczący komisji senator J. Pieniążek powołał zespół w składzie: przedstawiciele ministerstwa rolnictwa, organizacji zrzeszających lekarzy weterynarzy, biura legislacyjnego oraz senator Janusz Lorenz. Zespół ma opracować na kolejne posiedzenie, 9 grudnia br., wniosków zgłaszane w dyskusji.

W sprawach różnych senatorowie zapoznali się z programem posiedzenia wyjazdowego komisji w województwie świętokrzyskim, które odbędzie się w dniach 12-13 marca 2004 r. Senatorowie wezmą m.in. udział w kieleckich targach AGROTECH i Las EXPO, zapoznają się także ze strategią rozwoju techniki rolniczej w Polsce, a także szansami i barierami rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego i eksportu polskich artykułów rolno-spożywczych.

Ponadto senatorowie zapoznali się z zaproszeniem Regionalnego Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Starym Polu na XI Żuławskie Targi Rolne (Stare Pole, 21-22 czerwca 2004 r.), a także na konferencję poświęconą melioracji na Żuławach. Ustalono, że komisja zorganizuje tam swoje posiedzenie wyjazdowe.