Warszawa, dnia 15 lipca 2003 r.

STANOWISKO

Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP

przyjęte na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2003 r.

w sprawie prowadzonych działań restrukturyzacyjnych w Krajowej Spółce Cukrowej S.A.

 

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP po zapoznaniu się z informacją przedstawioną przez Ministra Skarbu Państwa i Prezesa Krajowej Spółki Cukrowej S.A. oraz biorąc pod uwagę przebieg dyskusji z udziałem przedstawicieli organizacji związkowych działających przy cukrowniach oraz Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego stwierdza, iż po roku jej działalności wciąż brak jest koncepcji perspektywicznego działania opartego na wspólnie wypracowanym z organizacjami cukrowniczymi programem jej restrukturyzacji.

Obecnie w przededniu akcesji rolnictwa polskiego do Unii Europejskiej na szczególne uznanie zasługuje stanowisko Ministerstwu Skarbu Państwa zmierzające do przeciwdziałania upadłości jakiejkolwiek cukrowni. Dlatego widzimy konieczność przyspieszenia działań naprawczych oraz poprawy skuteczności pracy władz spółki, tak oczekiwanej przez jej pracowników oraz rolników, w przededniu kolejnej kampanii cukrowniczej szczególnie w aspekcie bardzo poważnej sytuacji finansowej, w tym zaległości w zapłacie za dostarczony do cukrowni w roku ubiegłym surowiec.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi oczekuje również dalszych decyzji przewidzianych ustawą dotyczącą współudziału własnościowego plantatorów buraków cukrowych oraz pracowników holdingów w zarządzaniu polskimi cukrowniami apelując o bardziej harmonijne współdziałanie ich organizacji.

Oczekując pilnych działań naprawczych w narodowym sektorze cukrowym zwracamy się z prośbą do Ministerstwa Skarbu Państwa o wzmocnienie nadzoru właścicielskiego nad działalnością Krajowej Spółki Cukrowej, a do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o dokonanie analizy potrzeby zmian legislacyjnych nowelizujących regulacje poziomu cen na krajowym rynku cukrowym.

Widzimy potrzebę, podjęcia po raz kolejny przyszłości polskiego sektora cukrowniczego po przyjęciu jego programu restrukturyzacji na wyjazdowym posiedzeniu w jednej z cukrowni holdingu w III kwartale br. w aspekcie kreowania sprzyjających warunków do działalności polskiego cukrownictwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej jednoczącej się Europy.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP